şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de, bilinçli bir biçimde toplumun yükünü çeken kesimin orta sınıf olduğunu hatırlatan tanımlama.

son dönemde, özellikle asgari ücret temelinde başlayan gelir adaletsizliği tartışması; iktidarın maliye, sosyal yardım ve şehircilik politikalarını çözümlediğimizde eğitimli, nitelikli iş sahibi orta sınıfın durumunu ıskalamış gibi görünüyor. oecd ülkeleri arasında ortalama maaşın asgari ücrete oranının en düşük 2. olduğu ülke türkiye. bu verinin anlamı; orta sınıfın gelirinin sanıldığı kadar yüksek olmadığı.

maliye politikasının temelinde dolaylı vergiler, yani tüketimden alınan paylarla harcamalarını finanse etmek bulunan hükümetin inek gibi sağdığı sınıf tam olarak eğitimli orta sınıf oluyor. tüketim kültürüyle yetişmiş bir nesille birlikte orta sınıfın ötv ve kdv yolu ile büyük bir yük üstlendiği gerçek. zenginin de fakirin de bir kutu biraya %63 ötv ödediği ve zenginin vergi cezalarının silindiği bir ortamda adaletten söz etmemiz çok güç.

pekiyi orta sınıf kamuyu finanse ediyor da yapılan harcamalar kamu hizmeti olarak geri mi dönüyor diye soracak olursak cevabı şu şekilde alıyoruz. dünyanın en liberal ülkelerinden biri olarak bilinen abd'de bile eğitim harcamalarında kamu payı türkiye'nin üstünde. bu sıralamada da sondan 3. durumdayız. var olan eğitim harcamalarının da çoğunun imam hatiplere yapıldığını sağır sultan bile duydu. hal böyleyken üstüne bir de çocuğunu en iyi şekilde okutmak isteyen orta sınıfın sırtına özel okul masraflarının binmesi çok muhtemel. ya sosyal yardım harcamaları? 9.8 milyon resmi üyesi bulunan iktidar partisinin yardımları sağladığı kesimin kimler olduğunu kestirebiliriz. üstelik şehircilik politikalarının temelinde ranta ortak edilerek sınıf atlatılan kesimin kim olduğunu da gözlemleyebiliyoruz.

2002 yılında 6 olan dolar milyarderi sayımızı 2017'de 29'a çıkartarak adnan menderes'in hayalini *gerçekleştirme yolunda emin adımlar atarken genç işsizlik oranımız %20.6 olarak kayıtlara geçti bile. biz; eğitimli orta sınıf gençler inek gibi sağılmaya devam mı edelim yoksa çocuklarımızın bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmemesi için bu gidişata bir dur mu diyelim: seçim sizin...
  • bir gün herkesin asgari ücretli olacak olmasının sebeplerinden birisi, şüphesiz ki orta direğin vergi ineği gibi sağılmasıdır.

gözler asgari ücretlilere çevrilmişken; söz gelimi mühendislik emeği gibi nitelikli emek gücüne bile asgari ücrete çok yakın ücretler ödenmekte.

o halde kim niye okusun? eğitim neden bu işlere çare olsun? 2bin lira maaş alan mühendisten hangi akla hizmet teknolojik ilerleme bekleniyor?