şükela:  tümü | bugün
 • yasak olduğu için kimsenin kullanmayacağı yöntemlerdir. ama yasak olmasa nasıl kaçırılabilirdi diye beyin fırtınası olsa kimsenin kaçıracağı yok zaten yasak. giderleri fazla göstererek belki yapılabilirdi.
 • eğer kaçırılacak vergi miktarı yüksekse; vakıf kurmak türkiye'de alternatif bir yoldur. çevrenize bir bakın ne olduğu belirsiz yüzlerce vakıf var, neden acaba?
 • kebapçının ödenen hesaplar sonrası talep edilmeyen fişleri %1 kdv'li boş pide olarak olarak kesmesi.
 • vergi kaçırmanın benim bildiğim bir çok yolu vardır ama en etkilisi ellerini açıp incelemeye girmemek için dua etmektir. unutmayın ki vergiden ve ölümden kaçış yoktur.
 • genellikle uçak, helikopter, yat alan iş adamlarının uyguladığı yöntemlerdendir.

  açıklamak gerekirse;
  a firması: ana şirket
  b firması: yan şirket

  bu lüks ulaşım araçlarından alan arkadaşlar öncelikle bir turizm firması kurarlar(b şirketi) ve bu araçları bu firmalar üzerinden alırlar. çünkü şirket konusu turizm, taşımacılık olmayan firmalar bu lüks ulaşım araçlarının amortismanını kendi firmaları üzerinden vergiye konu edemezler. bu sebeple kurdukları b firması üzerinden aldıkları bu araçların giderlerini bi şekilde ana şirkete (a şirketi) yasal yollardan taşımaları gerekir. bunun için bu araçlar sanki a şirketi tarafından kiralanmış gibi gösterilerekten b firması rutin olarak fatura düzenler ve b firmasının konusu turzim veya taşımacılık olduğu için bu faturalardan elde edeceği gelirin, araçların amortismanından gelecek tutarlar ile eşit veya daha az olmasını sağlayarak b firması üzerinden vergi ödemezler. a firmasına kesilen kiralama faturaları üzerinden de bir nevi bu aracın amortisman giderini a firmasına taşımış olurlar ve a firması bu faturaları gider göstererekten vergiden düşeceği için gayet yasal bir şekilde vergi kaçırmış olurlar.
 • şirketin için yapılmayan giderleri şirket üzerinden giderleştirmek
 • kitabına uydurduktan sonra çok rahat yapılacak eylem. amına bile koyarsınız o derece...

  önemli olan gidip naylon fatura düzenlemek, gider yazılmaması gereken belgeyi gider yazmak değil. bunları yapanlar er yada geç zaten yakalanıp gelir idaresi başkanlığı tarafından ifşa ediliyor. önemli olan kanundaki açıklardan faydalanarak piyasanın amına koymak.
 • şirketindeki birçok çalışanın maaşını asgari ücret göstermek suretiyle olabilir..
  kendi çalıştığım sektör için konuşacak olursam özel hastanelerde (acıbadem, memorial vs büyük çaplı hastaneler hariç) doktorların ve diğer sağlık personelinin banka hesabına asgari ücret kadar maaş yatar, kalan kısmı elden verilir.. adamlar utanmadan sıkılmadan ceplerine indirirler. hatta ve hatta gidip parasını ben vereyim sigortamı yüksek yatırın demenize rağmen kabul görmez.. muhtemelen diğer sektörlerde de böyledir.. devletin bu sahtekarlığın farkında olamaması imkansız.. devlet belki de özel sektöre destek vermek için göz yumuyor olabilir.. ancak böyle aç gözlü patronların yüzünden aldığımız aracın parasının yarısını da vergi olarak veririz; benzini de 5 değil 10 tl ye bile alırız.. patron şahsi aracını şirketin üstüne gösterir vergisini vermez, harcadığı benzini de vergiden düşer vs.. sanki durumu yok ta veremiyor fakir.. adalet yok anasını satayım..
  not : yazdıklarım tamamen bu konulardan anlamayan sıradan vatandaşın naçizane tespitleridir. kusura bakmayın daha kesin bir dil ve daha teknik tabirlerle açıklamak isterdim ama ancak bu kadar oluyor..