şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vergi inceleme elemanlarına verilebilecek bir isimdir. yurt dışındaki vergi inceleme elemanlarının isimlerinin tax inspector olduğu hatırlanırsa bunun türkçe olarak en yakın karşılığı vergi müfettişidir. lakin an itibarıyla türkiye'de böyle bir ünvan yoktur. türkiye'de vergi inceleme elemanları (bkz: maliye müfettişi) (bkz: hesap uzmanı) (bkz: gelirler kontrolörü) (bkz: vergi denetmeni)

  edit: an itibarıyla türkiye'deki vergi inceleme elemanlarının tamamı bu ünvan altında toplanmıştır.
 • maliye bakanlığı "tasfiye" işleminin sonucunda getirilen ünvan.
 • maliye bakanlığı tarihinde yapılmış en köklü değişim sonucu oluşturulan ve türkiyenin geleceğine büyük katkıları olacağını düşündüğümüz yeni yapı...
 • iş yapamaz hale gelmiş bir vergi inceleme sistemine yeni bir soluk getirmesini umduğumuz ünvan.
 • aynı işi yapması ve aynı mevzuatı bilmesi beklendiği halde, vergi denetmenlerini yıllarca adam yerine koymayanlara da dokunulabileceğini gösteren 646 sayılı kanun hükmünde kararname ile getirilen ortak unvan.

  şu bir gerçek ki; olan, merkezi denetim elemanlığına son yıllarda girmiş, bu uğurda gecesi gündüzüne karışmış ve karşılığında üstadlarının daha önce bolca yararlanmış olduğu hiçbir ayrıcalığı sağlayamadan apar topar başkalarıyla aynı kefeye konanlara oldu. ne kadar sinirlenseler, isyan etseler haklarıdır.
 • vergi denetmenlerinin belki on yıllık yoğun uğraşları sonucu kazandıkları unvandır.
 • hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri, maliye müfettişleri çok zor bir sınavdan geçiyorlardı ve iyi bir eğitim alıyorlardı evet ama bu onların verimli çalıştığı anlamına gelmiyordu. 20 senelik bir vergi denetmeni hala matrah peşindeyken, 5 senelik bir hesap uzmanı yurtdışı master için ingilizce kursunda, 8 senelik bir hesap uzmanı yurtdışı master ında, 10 senelik bir hesap uzmanı idari görev peşinde 12-15 senelik bir hesap uzmanı denetim dışı bir faaliyettedir. bazıları da özel sektöre geçer ki hiç sormayın. devlet sizi onca eğitmek için masraf yapsın, siz vergi toplamak yerine özel sektöre nasıl vergiden kaçınırız onu anlatın.

  kısacası hayırlı bir meslek grubu oluştu. iyi bir vergi reformu gelirse tadından yenmeyecektir.
 • birleşme üzerine oluşturulan ve hesap uzmanlarını gözünde olağanüstü büyüterek, kesinlikle çalışma ortamlarını görmeyi geçin binalarına dahi girememiş, o mevkiye ulaşamadığı için hırsla kin güden dangalakların nasıl savunduğu belli olmayan ünvan.

  dangalaklık ve ikiyüzlülük şuradan kaynaklanıyor, eskiden daha yetkin olan vergi denetmenlerinin yetkileri elinden alınmıştır. daha doğrusu, vergi denetiminin yetkileri elinden alınmıştır. ancak buna rağmen bu şakşakçı tayfanın, klişeleşmiş ve artık mide bulandıran statüko vurgusuyla bunu savunması şüphesiz ki neyin ne olduğunun adeta ispatıdır.

  kimin yılda ne kadar ve ne büyüklükte denetim yaptığının istatistiği tutulmuş ancak, adamlar hala atıp tutma derdinde. kimlerin hoplaya zıplaya, hangi dille desteklediğine bakmak bile bu uygulamanın sağlaması için yeterlidir sanırım.
 • http://www.gelkont.gov.tr/content.aspx?id=18

  verimden bahsedilmiş de, 3 tane üst kurulun toplamda 1.000 kişiyi bulmayan personel iile birkaç bin kişilik vergi denetmenlerinin ne kadar matrah farkı bulduğu ortada.

  ben hiçbir kurumu küçümsemiyorum. sonuçta, bunlar vergi denetiminin en önemli yapıtaşlarıdır. kızdığım nokta, verim analizinin hatalı yapılması.

  sanki bddk,spk, güm kont., güm müf. gibi kurulların personelleri özel sektöre transfer olmuyor? 10 senelik görevini dolduran birçok kariyer meslek mensubu bugün özel sektöre geçiyor ama nedense huk, mtk ve gel kont. personellerinin transfer edilmesi göze batıyor.

  bddk yeminli murakkıpları hakkında şöyle bir entry var mesela: (kaldı ki, altına imza attığım bir yazıdır, murakıplar devletin en eğitimli personellerinden biridir.)

  (bkz: bankalar yeminli murakıpları/#16208372)

  "bununla birlikte bankalar yeminli murakıbı mesleğindeki kimselerin bilgi birikimlerine binaen sektörde aranan kapasitede bankacı olmalarından dolayı 10-15 sene çalıştıktan sonra özel sektöre geçmesi yaş ortalamalarının oldukça az olmasına neden olmaktadır"

  işin özü şudur: kimse kimseyi kandırmasın. devletin yetiştirdiği birinci sınıf personel çeşitli özlük haklarını elde ettikten sonra, özel sektöre geçiyor. bu durum sadece maliye denetçilerine has bir durum değil. üst kurulların birleştirilmesi yerine kalifiye personelin özel sektöre geçme imkanları kaldırılsa daha iyi olur.

  ayrıca günümüzde birçok kariyer meslek mensubu gerekli şartları sağladığı takdirde ve teamül sırasını beklediğinde* yurtdışında yüksek lisans, doktora çalışmaları yapabiliyor. spk uzmanı, bddk murakkıbı, merkez bankası uzmanı, dpt, dtm nerdeyse kpss a kadroların tamamı bu olanaklardan yararlanıyor. yani sadece maliye denetçilerine sağlanan bir imtiyaz eskiden yok idi. neden bunlar sanki maliyecilere sağlanan bir imtiyaz gibi kamu sistemini bilmeyen insanlara aktarılıyor, anlamış değilim.