şükela:  tümü | bugün
 • otomobil fiyatlarının büyük bir kısmını vergiler oluşturduğu için tartışılması gereken; verilen vergiye kıyasla çok daha iyi verimlilik, performans, çevrecilik vb. sunan arabadır.

  örnek olarak ilk aklıma gelen, ve hakkında şöyle bir entry girdiğim otomobil, bmw ix3. bu araç elektrikli motoru sayesinde yüzde 60 ötv diliminde yer alıyor. bu haliyle fiyatı 1 milyon 88 bin tl. şimdi bu fiyatla nasıl vergi performans açısından iyi oluyor diyebilirsiniz, ancak elektrikli otomobillerin genel olarak vergisiz haliyle de standart araçlardan pahalı olduğunu hatırlatmak lazım. aynı aracın 1.6 turbo benzinli modeli ise yüzde 80 ötv diliminde yer alıyor ve fiyatı ortalama 960 bin tl civarı. evet ix3'e göre daha uygun ancak, 1.6 motorlu x3 aldığınızda ödediğiniz paranın büyük bir kısmı hükümete gidiyorken; ix3 aldığınızda ödediğiniz paranın büyük bir kısmı aracın kendisine gidiyor ve daha güncel bir araca sahip oluyorsunuz. elektrik vs içten yanmalı motorlu araç karşılaştırmasında bu örnekler çoğaltılabilir.

  aynı şekilde, hali hazırda hem yüzde 50 hem de yüzde 80'lik ötv dilimine giren otomobillerin de yüzde 50'lik ötv dilimine giren modelleri, doğal olarak, vergi performans açısında daha iyi durumdadır. birkaç donanım için veya dizel motor (yani ticari araç motoru) için fazladan vergi ödemeyi saçma buluyorum. örneğin fiat egea'nın 1.6 multijet motorlu urban donanımlı modeli 297 bin tl. bu aracı sırf dizel diye alan adamın aklından şüphe etmemiz çok normaldir. çünkü o araba iyi olduğu için o fiyattan satılmaz. dizel motorla birlikte yüzde 80 ötv dilimine girdiği için o fiyat istenir. araca vereceğiniz paranın büyük bir kısmı yine hükümete gider yani ve siz aslında asla o parayı etmeyecek bir otomobilin sahibi olmuş olursunuz. onun yerine aynı donanımdaki egea'nın yüzde 50'lik dilime giren modelleri çok daha avantajlı durumdadır.

  bunun dışında ise motor hacmi 1.6'dan düşük olduğu halde aslında gayet özel olduğu için yüzde 80'lik ötvyi (özel tüketim vergisini) de hak edebilen benim bildiğim kadarıyla bir otomobil var. belki bu örnekler de çoğaltılabilir. o da ford fiesta st'dir. bu araç ford fiesta'nın en performanslı modeli ve 3 silindirli 1.5 motora sahip. hem ses, hem yol tutuş hem de performans açısından türkiye'de pek eşi olmayan bir otomobil. biraz donanımlı diye yüzde 80'lik ötv dilimine giren golf, corolla, civic vb. otomobillerdense bu araç yüzde 80'lik ötv'yi daha çok hak ediyor gibi.

  edit: 1.6 turbo motora sahip yerli hot hatch'imiz hyundai i20 n'i de bu listeye eklemek lazım.

  özetle, birkaç donanım için standart otomobile yüzde 80 ötv ödemeyin. 1 milyon tl ve üstü bütçeniz varsa, devasa otomobilleri 1.6 motorla tercih etmeden önce elektrikli otomobillere şöyle bir bakın. ve yüzde 50/60 ötv'nin bile çok fazla olduğunu, bu duruma en yakın seçimde gereken tepkinin gösterilmesi gerektiğini unutmayın. ayrıca 400 bin tl'ye aldığınız arabanın "400 bin tl'lik araba" olmadığını aslında 150-200 bin'lik sıradan bir araba olduğunu bilin.

  son olarak bir de ticari araçlara bu başlıkta yer vermek isterim. eğer en az ötv'yi ödemek istiyorsanız otobüs almanızı tavsiye ediyorum. çünkü otobüslerde ötv oranı sadece yüzde 1. evet yanlış duymadınız. yüzde 1 ötv ödüyorsunuz ve 40-50 kişiyi aynı anda taşıyabilen en az 400 beygire sahip bir araç almış oluyorsunuz. bunun sebebi ise genel olarak otobüslerin vergisiz haliyle bile aşırı pahalı olması ve otobüs işletmecilerinin mevcut fiyatlardan bile otobüsü zor alıyor olması. bu durum size tanıdık geldi mi? sanki otomobil fiyatlarının geldiği noktayı hatırlatıyor bu durum. yani günümüzde asgari üstü gelire sahip olan bile egea alırken şöyle bir düşünebiliyor. bu durumda otomobillerde de bir vergi indirimi olur mu? mümkün. ama "türkiye'de hiçbir şeyin fiyatı düşmezz" deyip her türlü vergiyi kabullenen, müthiş zeki vatandaşlar olduğu sürece de biraz zor.
 • toros
 • (bkz: şirket arabası)

  vergi: 0
  performans: x
  x/0 limitte sonsuza gider.
 • almanya da elektrikli arabadır. şu an geçiş dönemidir . gidip sıfır yüksek hacimli içten yanmalı motora sahip araç almak sizi uzun vadede zarara uğratacaktır. ancak elektrikli alırsanız şarj istasyonu şarj süresi ilk ödeme gibi etkenler uzebilir. devlet , içten yanmalı motor üretimine (karbon emisyonu üzerinden ) savaş açmıştır.
 • (bkz: opel astra 1.3 cdti)

  3 yıldır sahip olduğum araçtır.
  periyodik bakımlar dışında vida sıktırmışlığım yok.
  vergisi son zamla birlikte 200tl küsür bir şey oldu.
  6 ileri vites 90 beygir performans canavarı.

  not: temizini bulun.

hesabın var mı? giriş yap