şükela:  tümü | bugün
  • vatandaşın ekonomik bir kurum olan devlete para vermesi, paranın devlet tarafından yol, su, elektrik, maaş ve vatandaş ihtiyaçları için karşılanması durumu. türkiye'de verginin neden verildiği üzerine pek düşünülmez. vergi verildikten sonra bu paranın nereye gittiği sorgulanmaz. devlet "kutsal", vatandaşlar "vergi mükellefi" değil, tek bir isimle anılan "millet"tir. verginin nereye gittiğinin sorgulanmamasının bir nedeni de devlet memurlarının maaşlarından kesilen vergiden zaten bihaber bir şekilde net maaşlarını hesaplamaları, devlet memuru olmayanların da ekseriyetle vergi kaçırma işiyle iştigal etmeleridir. umarım ki devlete verilen paraların nereye gittiğini biraz daha araştıran, sorgulayan bir topluma dönüşürüz.
    ek olarak, yılların ekşi sözlüğünde şu konunun henüz açılmamış olmasının şaşkınlığı üzerimde olarak ilk entry'i giriyorum.
    edit: "vergi kaçırmak" konusu 2001 yılında açılmış...
  • neden yaptigimi anlayamadigin eylem. egitim desen boktan durumda. saglik desen ihtiyacin oldugu anda alamiyorsun. almak istiyorsan parayla. guvenlimk desen polisin sikinde degiliz. askerin durumu malum. durmadan bir yerlerimizde ya bomba patliyor ya taraniyoruz ve suclusu yine biz oluyoruz. bazi gotler neden onlem almadin diyor. elestirince vatan hainisin. teroristler devletin ici de cirit atiyor. atmasina yillardir musade edilmis.

    simdi ben merak icinde soruyorum. bu vergi neyin vergisi? yeterince silkmiyor musunuz?
  • (bkz: #71212530)