şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muafiyet anlamındadır.

(bkz: nöbetten düşme)
  • istisna anlamındadır.
  • devletin doğru düzgün vergiyi sadece memurlardan ve çalışanlardan toplayabilmesine neden olur.

muhasebeci: x bey, bu sene sonu matrah çok çıktı. şirketin elindeki arabaları satalım hemen yenileyelim. faturaları acil bana gönderiverin.

patron: e daha yeni aldıydık. neyse ha bu arada bizim bayiler toplantısını hani 5 yıldızlı otelde yapmıştık ya. onun faturasını da gönderiyorum bi hallediver!

muhasebeci: tamamdır. bu arada hükümetin belirlediği bir kaç cemaat derneğine falan bağış yaparsanız onu da vergiden düşebiliyoruz.

patron: deniz feneri olur mu? ha bir de cami yaptırma yaşatma derneği var mahallede.

muhasebeci: olur olur. aman çağdaş yaşam falan olmasın da!

patron: geçen bizim çocuk şirket arabalarının akaryakıt faturalarını getirecekti size. geldi mi faturalar?

muhasebeci: geldi geldi. 60 bin tl'lik mazot faturası var. sizin, karınızın ve çocuklarınızın arabası da şirket üstüne olduğu için lütfen benzincideki fişleri atmasınlar, söyleyiverin. ha bir de çocuğunuzun özel üniversite masraflarına ait faturaları da gönderebilirsiniz.

patron: tamam tamam. allah razı olsun senden. işini biliyon!!!

görüldüğü üzere bu patron herşeyi vergisinden düşebilirken, asgari ücretli çalışanı patronuyla aynı fiyattan ekmek alabilmekte ama hiçbir şeyi vergiden düşememektedir. adalet sadece bir kadın adı mıydı neydi?
  • satın alınan her şeyin yüzde %20 indirimli hale gelmesi.
  • (bkz: kkeg)
  • bordrolu bir çalışanın asla yapamadığı kanuni haktır. çünkü bordrolu olunca yemiyor içmiyor maaşı aynen banka hesabında tutuyoruz.
  • maaşlı çalışanın da yapabilmesi lazım. işveren yapıyor da çalışan neden yapamıyor?
  • bazı ülkelerde (ingiltere, amerika) çalışana (çalana demiyorum bak) şirketin hisse senedi verilerek hem çalışanın hem şirketin vergiden yırtmasıdır.
  • amortismanlar ve kanunda sayılan bazı giderler sebebiyle yapılır.
  • yediden yetmişe herkesin yanlış anlamda kullandığıdır.

bir kurum veya şahıs şirketinde yapılan giderler vergiden değil matrahtan düşülmüş olur. yani daha ortada hesaplanan bir vergi yok ve ticari kar ile mali karı birbirine karıştırıp her şeyin vergiden düşüldüğünü zannediyorlar.

şirkete 100 liralık araç alıp vergiden düşülemez. şirkete alınan araca amortisman ayrılır. 100 lira gelir var 100 liraya da araç aldım gelir giderim dengelendi diye bir şey yok.

ticari kar, muhasebe uygulama genel tebliğlerinde belirtilen kurallara göre belirlenir.
    mali kar ise ve vergi usul kanunu'nun 258-291. maddelerine göre değerlemeler yapılarak, gelir vergisi kanununun 40-41 ve 89. maddeleri ve kurumlar vergisi kanunu'nun 5-10. maddelerine göre hareket edilerek belirlenir.

sarja şarz diyen insanı düzeltmeye benzemiyor. bu yanlışı düzeltirken ayrıntıya girilse kitap yazılır. sonuç olarak vergiden düşmek diye bir şey yok arkadaşlar.