şükela:  tümü | bugün
  • vergilerden başka elle tutulur bir gelir kaynağı kalmayan, teknoloji üretemeyen, kaliteli ürün ihracatı yapamayan ve sürekli cari açık veren, para biriminin değersizleştiği ve gidişatı kötü, sonu maalesef batak olan ülkedir.

allah böyle ülkelerin ve içindeki sağduyulu halkın yardımcısı olsun.
  • erbakan hocalarından gelsin.

--- spoiler ---

şimdi aziz kardeşlerim, şu hale bakın allah aşkına ya! bu nasıl devlet idaresi aziz milletvekilleri, aziz milletim? şimdi bak bütçe yapacaksın, bütçe sadece ticari masrafa harcanacak. yatırım matırım duracak. yatırımı batıya açacaksın. sonra bütçede açık olduğu zaman vergi koyacaksın. kitler zarar ediyor, zam koyacaksın. döviz yok, ne istiyorlarsa borç versinler diyeceksin. ya allah aşkına siz trafik memuru musunuz, otomat düğmesi misiniz? siz ne yapacaksınız allah aşkına ya? bütçenin açığını vergiyle, kit'in zararını zamla, döviz ihtiyacını ne istiyorlarsa şartlarını kabul edin dış borçla. bu nasıl devlet idaresi arkadaşlar. siz ne yapacaksınız? sizin yerinize otomat düğmeleri bu işi daha iyi yapar.
    --- spoiler ---
  • aynı zamanda bütün vergileri saraylara, köşklere, mercedes'lere harcayan ülkedir. ayrıca bu harcamalara daha da domalarak cevap veren siktiriboktan vatandaşlara sahiptir.
  • bir beyaz türk olarak rahatım emenike. evet hayat benim içinde zorlaşıyor gitgide ama lüksümü azaltarak idare ediyorum, hatta gerekirse vazgeçiyorum bazılarından. memur çocuğuyum ben büyük yokluklar da gördüm zamanında. ama bu anadolu çomarlari başını sokacak ev yiyecek as bulamadıklarında kafalarına dank edecek.

tanım: gelir artırma amaçlı hükümet ekonomi politikası
  • yakında laffer eğrisinin de -çok afedersiniz- amına koyacak ve hali hazırda üretimi ve inovasyonu teşvik için haddinden fazla olan vergilere eklediği zamlar da sonuçta önceki durumdan bile daha az gelir elde etmesiyle sonuçlanacaktır. kendi gözümle ekonomik kriz göreceğim -en azından bu kadar yakın zamanda- aklımın ucundan geçmezdi ha.
  • hızla ekonomisini durduracak olan ülkedir. (bkz: hadi bir avazda)
  • cumhurbaskaninin emekleriyle yarattigi; "uretmeyen, calismayan" diye de acik acik veryansin ettigi ulke.
  • yavaş ve usulca yerli ve milli tv dizilerindeki hayali bir geçmişe ve geleceğe teslim olmuş, tatlı bir uykuya dalmıştır. uyandığı zaman ise muhtemelen kendisinin kulağına fısıldandığı gibi şemsiyeli bardağından kokteylini yudumladığı karayiplerdeki bir kumsalda değil de, kutup dairesindeki bir buzulun üzerinde olduğunu fark edecektir. ama kulağına fısıldanan tek bir şey doğrudur, üzerinde yalnızca dünyanın en pahalı mayolarından biri bulunmaktadır. dilerim kendisi ile kavga etmek veya içerisinde bulunduğu durum için sürekli başkalarını suçlamak yerine iglo yapmayı akıl edebilir ve harekete geçebilir.