şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vergi hukuki cebir altında alınır..yani zorla sevap işletirler..
 • insanların olduğu yerde, vergi de olacaktır. hatta, vergiye direnç de baş roldedir. tarihsel bazı olaylardan da bahseden güzel bir araştırma.

  [http://dosya.marmara.edu.tr/…irencinin-gelisimi.pdf http://dosya.marmara.edu.tr/…irencinin-gelisimi.pdf]
 • kamu malı, islamiyete göre en kutsal şeydir. o kadar ki "şehit" bile olsan beytül mal'dan bir mendil bile çalarsan cehenneme gidersin. verginin kutsallığı buradan gelmektedir.

  (bkz: en azından benim için)

  edit: kamu malı ile kul hakkını ayrı şeyler sanan varmış. salaklık para ile satılsa keşke.

  kul hakkı : tek kişinin hakkı

  kamu malı ( beytül mal ) : bütün bireylerin kul hakkı.

  bu yukarıda anlattığım meseleden nasıl uğraşıp vergi verdiğiniz yeri sorgulamayın mesajı çıkarılıyor bilmiyorum. aslında tam tersini anlaman lazım ama.
 • (bkz: türklerin tanrısı devlet)
  konuyla alakalı zihniyet değişimlerini göz önüne seren güzel bir anı kitabı.
 • kamu malı, daha doğrusu vergi kutsal falan değildir. kamu malını çalmak hırsızlığın en çirkin halidir de ondan cezası büyüktür.

  esasen kul hakkı kutsaldır, ki bu hem mal güvenliğini hem can güvenliğini, insan onurunu özetle insan haklarını kapsar.

  ironik şekilde; bu "kul hakkı, beyt ül mal, şehadet, bik bik" diye ötenlerin en az ciddiye aldıkları şeydir insan hakları.

  kontrolsüz akilsiz izansız ölçüsüz şekilde ota boka vergi dayamak da bu haklara zarar veren bir şeydir. beyt ül maldan çalmak haram da vatandaştan çalmak helal mi?

  bu noktada devreler yanmış olabilir. az temiz hava alıp bir daha okuyun.
 • sözlükte sayılanları, devletlerin otorite sağlamak ve toplumu kontrol altında tutmak için kullandığı en temel iki aracın din ve milliyetçilik olduğu argümanını teyit eden sebepler.

  verginin hiçbir kutsallığı yoktur. vergi dediğimiz şey, devletle toplumun yaptığı anlaşma kapsamında, devletin bize sağlamayı taahhüt ettiği hizmetlerin bedelidir. fazlası değil.

  devlet bana verdiği hizmetin karşılığından fazla vergi talep ediyorsa, ya da vergilerimin karşılığında taahhüt ettiği hizmetleri yerine getirmiyorsa, vergi veren bir vatandaş olarak duruma itiraz etme, hatta isyan edip devleti yönetenlerin yetkisini elinden alma hakkım vardır. bu hak devlet-toplum sözleşmesinden doğmaktadır. nitekim tarih, kıvılcımı aynen bu nedenle çakılmış savaşlar, isyanlar, darbeler, devrimlerle doludur.

  yok beytül malmış da, yok türk devletinde devletle ilgili herşey kutsalmış da. sen uyanıp da verginin hesabını sorma diye anlatılıyor sana bu masallar. ne zaman uyanacaksın acaba?
 • vatandaşa hizmete yönelik ise evet kutsaldır
  ancak vatandaşı sikmeye yönelik uygulamar yüzünden ülkemizde insanlar artık buna pek inanmıyor çünkü devlet vatandaşı sikemez bu devletin birinci önceliğidir ancak ülkemize bu pek de uymuyor sıkıntıda burda başlıyor özetle

  vatandaşa hizmete yönelik vergi kutsal
  vatandaşı sikmeye yönelik vergi kutsal değil
 • tüyü bitmemiş yetimin dahi üzerinde hakkı bulunduğu içindir.