şükela:  tümü | bugün
  • cep telefonunda faturalı hat kullanan herkesin ödediği vergidir. kullandığınız servislere ödediğiniz paranın %18'i kdv olarak ödenir, faturaya eklenir. bu %18'in de katıldığı toplamın da %25'i özel iletişim vergisi olarak ödenir. yani kdv'nin de vergisi vardır özel iletişim vergisinin içinde. vay be. vergi ödeyince de insan elbet ödediği verginin vergisini ödüyecek, di mi yani? acaba deprem vergisi, emlak vergisi gibi vergilerin vergilerini ne zaman alacak devlet? merakla beklemekteyim.
    (bkz: cep telefonu faturasında yüzde 43 vergi olması)
    (bkz: 30 milyonluk cep faturasında 25 milyonluk vergi)
  • kanunda yeri olmamasına rağmen, uygulamada yeri olan kazıklama yöntemi.
    (bkz: cifte vergilendirme)
  • otvnin de kdvsini odemekteyiz vatansever turk milleti olarak.
  • aslında kanunen de "aynı" vergi iki kere ödenmiyor halihazırda. mesela bir dükkan, satacağı malları kdv'sini ödeyerek alıyor. müşteriye satarken de kdv'li fatura kesiyor. aktarıyor yani vergiyi. son tüketiciye kadar bu böyle gidiyor. son tüketici bir yere aktaramayacağı için ödemiş oluyor o malın vergisini. (vergi iadesi falandı filandı işte..) arada kalan herkes de ödediği kdv'leri ve aldığı kdv'leri birbirine mahsup ederek kurtuluyor o masraftan. yani bir mala aynı vergi iki kere ödenmemiş oluyor.

ama işin şöyle bir çingenliği var maalesef: kdv matrahının içine başka vergileri dahil etmek. yani mesela ithalat yaparken bir sürü vergi var küçük küçük: kkdf, damga vergisi, gümrük vergisi vs. alacağınız mal da diyelim ki 100.000 dolar olsun. vergiler binince üzerine oldu sana 110.000 dolar. devlet diyor ki "ben kdv'yi mal bedeli + vergiler üzerinden alırım". yani 100.000 doların %18'i değil de 110.000 doların %18'ini ödüyoruz. yok yaa! ulan o 10.000 dolar zaten vergi, onu niye katıyorsun hesaplamanın içine! devletimiz çok çakal ya, aynı vergiyi iki kere almamış oldu ama bir vergi miktarını başka bir verginin matrahına katarak matrahı büyüttü. lan iki kere vergi aldın deyince de:

- "iki kere almadım ki, önce gümrük vergisi aldım, sonra da onun kdv'sini aldım. eheheh."
    diyor.

tabi sonuçta devlet bu "tamam lan, verginin vergisini ödemeyeceksiniz bundan sonra. değiştiriyorum kdv hesaplamalarını ama yeni de bir vergi çıkardım: kıl oldum size vergisi, her ürüne %10. bundan sonra bu var" derse de bişey diyemiyorsun. (daha önce özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı vakalarında yaşandığı gibi..)

ah şu vergiler düzgün şekilde değerlendirilse kimse bir şey demeyecek ama işte..