şükela:  tümü | bugün
 • internette milyonlarca veri var. bu milyonlarca veriyi işleyen milyonlarca uygulama var. işte bu uygulamalar sayesinde var olan veriyi kullanıp yeni veri uygulamaları yaratma işine veri bilimi denir.
 • istatistik ile cok alakali bilim.
  (bkz: veri madenciligi)
 • bana veri olmadan çalışan bir adet bilim türü gösterildiği anda varlığını ve özgünlüğünü kabul edeceğim ilim kategorisi.
  yoksa şununla yarışır bence:
  (bkz: deney bilimi) *
 • uygulamadaki en temel problemi ölçeklenebilirliktir
 • özellikle big data kavramının yaygınlaşması ile birlikte öne çıkan bir konsept. bu işin uzmanlarına gavurlar data scientist diyorlar. bu kavramın facebook çalışanları tarafından üretildiği de yine kulağımıza gelen bilgiler arasında.

  data scientist'ler, (gelin biz onlara veri bilimcileri diyelim) isimden de anlaşılacağı gibi data analyst ve resarch scientist rollerinin bileşimi bir rol üstleniyor big data çalışmalarında.

  günümüzde konvansiyonel metodlar ile farklı mecralarada üretilen yüksek hacimli verilerin analiz edilmesi zorlaştığı için yakın zamanda big data ve bu veriyi anlamlı hale getirmesi gereken data scientist'lerin el üstünde tutulacağını tahmin etmek zor değil.
 • eldeki datayi ("big data") urunlere ve sirketin yonetimi icin ongorulere cevirebilme isi. urune ornek artik birsey satilan her web sitesinde gordugunuz "bunu begenen bunu da begendi" gibisinden isler, ongoruye ornek de bugune kadarki kullanimlara bakarak ilerde sirketin ne tarafa giderse (urun katalogu, ya da kampanya analizleri vs) daha verimli olacagi gibi seyler.

  ama valla artik nasil bir patlamaysa herkes veri bilimci ariyor. hayatimda ilk defa adini duydugum kentucky'de 59.000 nufuslu bir sehirdeki bir ic giyim ureticisinden is teklifi alicaksin deselerdi inanmazdim.

  sirketlerin kafasindaki mantik su sekil: web siten var mi, var. demek elinde kullanici loglari var. o big data sayilir, elimizdeki en buyugu o zaten. o veriyi adam gibi isleyecek birilerini alalim, herkes yapiyor biz niye yapmayalim.
 • veri bilimi hakkında birkaç örnek içeren güzel bir yazı için (bkz: http://e-k.in/introduction-to-data-science/)
 • (bkz: edx.org)' da kursu başlayacak olan bilim. berkeley üniversitesi veriyormuş. ilgilenenler bir baksın:
  https://www.edx.org/…erkeleyx-cs100-1x#.vmk0q3v-t3u
 • mevcut tüm veriler içerisinden, talep edilen tahminsel çıktı'ya etki edecek veri tiplerinin belirleyip, ardından farklı metotlar ile analiz edilmesini sağlayan ve bu gibi veri analizi yapan bilim dalıdır.
 • ne olup ne olmadigi hakkinda inanilmaz bir kavram karmasasi ve sirket hr'larinda akil karisikligi olan is kolunu icra eden kisi.

  is ilanini data scientist olarak cikaran bir sirkette icra ettim ve ayrilirken 'kusura bakmayin, bu isin data sciencela alakasi yok' dedim. is ilanini data analyst olarak cikaran baska bir sirkete gidiyorum simdi fakat isin kendisi data science.

  title olarak populer bir title fakat beni ilgilendiren asil sey icerigi.

  * adi ustunde veri ile calisabilen, bunun icin istatistik bilgisi olan
  * veri temizleme ve veriyi evcillestirme islemini ciddiye alan ve isin %90lik kisminin ve isin en onemli kisminin bu oldugunun farkinda olan
  * problemin ortaya konulmasiyla birlikte nasil bir veriye ve yonteme ihtiyaci oldugunu anlayip, anlatabilen
  * veriyi gorur gormez hangi programlama dili, hangi paket, hangi arac, hangi visualization kullanilacak, nereden baslanacak nereye gidilecek anlayabilen
  * veriyle calisirken surprizlere acik olan, o surprizleri firsata cevirebilecek
  * machine learning, artificial intelligence alaninda ilgi ve bilgi sahibi, endustriyel uygulamalarindan haberdar
  * buyuk veriyle calismak icin gerekli platformlardan haberdar ve bunlari kullanabilen
  * genel anlamda algoritma gelistirebilen
  * sonuclari yorumlayabilen, sonuclara dayanarak karar verebilen ya da karar vericileri ikna edebilip, yonlendirebilen
  * eger ki pozisyon yazilimcilarla diyalog iceriyorsa, yapilacaklari yazilimcilara da anlatabilen
  * kendini surekli yenilemek zorunda olan, ozellikle de islerin gittigi bu hiza yetisebilmek icin yenilikleri, konferanslari, yayinlari takip etmek durumunda olan

  kisilere deniyor.

hesabın var mı? giriş yap