şükela:  tümü | bugün
 • etik açıdan fazla kullanmanın sonuçları değiştirecek eylem,özellikle ekonometrik modellemelerde dikkatli olunması gerekir.
 • okulda ilgili bir projesi yapilmis olan fakat nedir ne moka yarar anlamadigim, sayilarla basa cikma mucadelesi. akilli insan oyle mining falan yapmaz, rakamlara baktiginda olayi cozer zaten.
  (bkz: kurt hoca senol gunes)
 • sözlükte pek tabii uygulanabilecek bir arama yöntemi.
  sonuçta yüzbinlerce başlık ve daha da fazla entry baska türlü nasıl aranabilir.
 • artificial intelligence, fuzzy logic, machine learning, neural networks gibi her biri kendi başına bir derya olan bir sürü disipline kucak açmış, yeni yeni (90ların başından bu yana) popülerleşmeye başlayan analiz dalı.. en temel özelliklerinden biri araştırmacının analizi yönlendirmesinden ziyade verinin analizi ve analisti yönlendirmesidir.. en temel ifadesiyle büyük veri kümelerinde bulunan ve insan algısının çok uzun zaman ve klasik yöntemlerle çok fazla çaba gerektirerek farkedebileceği faydalı veri paternlerinin bu kümelerden ayıklanmasıdır.. parametrik ve doğrusallık gibi kalıpları/varsayımları bulundurmaması sayesinde klasik regresyon ve zaman serisi analizlerinin yerini alması muhtemel bir daldır bu.. zaman zaman ise iç içe geçmiş kombinatorik bir şartlı olasılıklar kurgusu gibi ortaya çıkmaktadır ki bu da verilerin ayıklanmasında önemli rol oynar.. yine de hali hazırda en büyük problemlerinden biri sonuçların belirli anlamlılık düzeylerinde test edilmesini sağlayacak yöntemlerin tam manasıyla yerleşmemesi ve etkin kullanılamamasıdır.. pratikte "voice recognition"dan, el yazısı tanımaya, belirli hastalıklara teşhis koymaktan, kimyasal süreçlere, pazarlama kararlarına destek görevi yapmaktan borsa hareketlerini yorumlamaya pek çok alanda kullanılan nezih bir olaydır bu..
 • veritabanları ile yapılabilecek en eğlenceli şey. kimi zaman çok faydalı veriler olsa da kimi zaman sırf eğlencelik 'ne neymiş o kaç kez naapmış bu neyi nerden almış nereye koymuş' gibisinden veriler çıkartır.

  data freaklerin birincil hobisidir.
 • (bkz: data mining)
 • konu itibari ile muhtesem zevkli, uygulamariyla insani veri manyagi yapabilecek ama ders olayi isin icine girdiginde hayattan bir o kadar uzaklastiran, dunyayi cekilmez bir cehenneme cevirebilen konu butunu.

  http://www.mis.boun.edu.tr/…adur/mis542/default.htm
 • data warehouseları analiz etmeye yarayan softwareler güruhu.
 • pazarlamada tuketici gruplariyla ilgili yapilan arastirmalar ve strateji belirlemede yol gosterici olarak kullanilan da bi yontemdir. elde edilen verilere gore sirketler her segment icin daha verimli stratejiler uretebilirler.
 • pattern recognition ve istatistik kullanarak, hayvani boyutlarda bir database icinde arama yapmayi kolaylastiran olay. knowledge discovery in databases olarak da bilinir.
hesabın var mı? giriş yap