şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: algorithms)
 • uygulamanizin gerektirdigi her tur veri topluluguna verilen isim. illa ki afili olacak diye bir sart yoktur.

  struct yerimseni
  {
  int ad;
  char* yas;
  }

  tarzi absurd bir sey de gayet veri yapisi olabilir. netekim veridir ve yapisi vardir.
 • ödevleri kök söktüren dersin adı. ama bunu ögrenmeden hic bisey yapamam diye diye oturuyorsunuz sabaha kadar..
 • odtu elektrik elektronik muhendisliginde ee441 koduyla verilen, genelde ugur halici, semih bilgen ve ismini hatırlamadığım bir hoca tarafında verilen gerçek hayatta işe yarayacağına çok inandığım ve alırken hoşuma withdraw ederken hüzünlenmeme sebep olan ders ek : adini hatirlayamadigim hoca buyurman baykal mış.
 • veri yapıları adıyla okutulan bilgisayar dersi.
  (bkz: veri yapıları)
 • gayet faydalı, ileri konularıyla programlama mantığınızı sallayan, bilgisayar bilimleri sahası.
  dünya üzerindeki kavramların, olguların, olayların, nesnelerin, ilişkilerin bilgisayar yapısı üzerinde nasıl temsil edileceğine dair şeyler bulursunuz.
  örneğin dosya sisteminin bir b ağacı (bkz: b trees) şeklinde tutulduğu...
  veya düğümler (nodes) arasında değişik maliyetlere sahip ilişkilerin bir graph yapısıyla temsil edildiği. "bir şehirden bir şehire, en az maliyetle nasıl giderim"e sezgisel algoritmalarla cevap arandığı...
  değişik âlim zatlarla (dijkstra, josephus, ..) tanıştığınız... zengin bir ders halinde sunulur talebeye.

  aslında günümüzün modern programlama ortamları, "data structures" kapsamında anlatılan yapıları hazır olarak sunmaktadırlar. zira, amaç produktiviteyi artırmak olduğundan; zaten nasıl olduğu, nasıl çalıştığı ve kullanıldığı belli olan şeyler için programcı yorulmasın fikri hakimdir.
  iyidir, hoştur aslında. ama bu modern ve hazır yapıları kullanan insanlar arasında, bunları daha önce el ile (manuel) gerçeklemiş (implemente etmiş) ve kullanmış olanların gözleri daha bi ışıldayacaktır şüphesiz.

  velhâsıl, data structures, yani "veri yapıları" (ve algoritmalar), programlama yapmak isteyen her türk gencinin idrakine kazıması ve uygulaması gereken bir öğreti topluluğudur.
 • kemal oflazer'in verdiği, geçen sene alıp kazasız belasız atlattığım ders. tabii herkes benim kadar şanslı değildi. sabancı üniversitesi'nde bu dersten kalmanız okulunuzun 1 sene uzaması anlamına gelir zira bu ders bilgisayar mühendisliği bölümündeki bir çok dersin ön koşuludur ve yaz okulunda açılmaz. sınavlardan çok iyi notlar alınmasa da, ödevlerin eksiksiz verilmesi durumunda geçilebilecek bir derstir. tabii bu olay tamamen kemal oflazer'in bir özelliğidir. yarın bir gün başka bir hoca vermeye başlarsa bu dersi, o zaman durumlar epey değişebilir.

  (bkz: kemal oflazer)
 • ilk gününde there is no free lunch diye birşey öğretilen, sene içinde de bunun gerçekliği ispatlanan bilgisayar dersinin kodu.
 • sabancı üniversitesinde kalmanız durumunda hayatınızdan koca bir yılın eksileceğinin alametidir bu ders.