• sayıları her geçen gün artmakta olan bilinçsiz ve eğitimsiz covid-19 hastaları.
  • evet mesaji komple degistirmeye karar verdim.
    icin, doktorunuz ne verdiyse icin.
  • favicovir isimli bir ilaç verdiler, dört gün kadar kullanılıyor. karantina sürecimin bitmesine 2 gün kaldı. ilk iki gün hafif baş ağrısı ve ateş haricinde bir şey olmadı, gelen ekip bu ilacı verip c, d ve b 12 vitamini kullanmamı söylediler.
  • benimdir.

sadece koku kaybı ile geçirdiğimiz pozitif sürecinde eşimle birlikte aldığımız karardır.

çok şükür başka bir sıkıntı yaşamadan da süreci atlattık.

hastalığınız eğer hafif seyrediyorsa bence kullanmayın. illa kullanacaksanız da doktorunuza özellikle danışın. ytd.

edit 1: bazı yazar arkadaşlar yanlış yönlendirme olabileceği konusunda uyardılar sağ olsunlar. haklılar. sağlık konusunda kimseyi bu tip bir yönlendirmeye tabi tutmamak gerekir. bilinçsiz davranışımdan dolayı herkesten özür dilerim.

bu hastalığa yakalanan kişilerin tavsiye için ekşisözlük'e değil güvendikleri dr.lara danışmaları çok daha sağlıklı olacaktır.

edit 2: doç. bir abimizin özel ricası üzerine bazı bölümler silinmiştir. farkında olmadan ve uzun vadedeki olası etkileri düşünülmeden yazılan bir girdiydi. hatalı olduğumu kabul ediyor ve tekrar özür diliyorum.

saygılarımla.
  • isim verip burda insanları yanlış yönlendirmel istemem ama bazı ilaçların kalp krizi riskini tetiklediği söyleniyor. bu sebeple insanlar kullanımdan kaçınıyor.
    her zaman doktoru dinlemek gerekir tabi.
    burda canan hocayı yerin dibine gömdük ama pandemi başında söyledikleri doğru çıkacak gibi.
    herkes kendi bağışıklık sisteminden sorumlu. bol bol vitamin,meyve, kelle-paça çorbası şimdilik en iyi öneri gibi duruyor.
  • d,b12,c vitaminleri bol bol güneş ışığı(d vitamini) bol oksijen mümkünse sabah erken saatlerde orman gezintisi düzenli uyku.

diğer türlü hastanenin ne olduğu belli olmayan taplet ve sıtma ilaçları dayaması.
  • yan komşumuzdur, az önce ölmüştür.

bunu ilaçları kullanmamasına bağlamak istemem elbette fakat bu süreçte doktoru dinlemeyecekseniz kimi dinleyeceksiniz tanrı aşkına? kimse bayılmıyor günde 16 tane ilaç almaya. ki ilk gün bunu yapıyorsunuz, diğer dört gün 6'ya indiriyorsunuz. bu, elbette azımsanacak bir sayı değil fakat sayıdan ziyade ilacın gramajına odaklanmak gerek. hastalığı hafif atlatıyorsanız zaten ilaç verilmiyor size, lütfen bilinçsizce yazmayın. çaremiz yok. ama yapabilecek tek bir şeyimiz var: karalamamak.

dün de söyledim, bugün de söylüyorum, kimse sizin bağışıklığınızın ne denli güçlü olduğunu bilmiyor. veya kimse sizin hastalığı ne derecede geçirdiğinizi bilmiyor. ve siz kalkıp bu insanlara danışıyor, onları dinliyor ama her gün sizi arayan, ağrılarınızı tek tek sorup takip eden sağlık görevlilerine inanmıyorsanız affedersiniz ama ne bok yerseniz yiyin.

tanım: kullanmayacaksanız yazdırmayın o ilaçları diyeceğim hastalardır. o ilaçların da bir ücreti var. ayrıca hastalık ilerleyip de yer kalmayan hastanelerimize düştüğünüz vakit "devlet bize bakmıyor" edebiyatına da başlamayın.

edit: sayılardaki hata düzeltildi.

gelen yoğun mesajlar üzerine edit: arkadaşlar ben size kullanın veya kullanmayın demiyorum. özelden bunu soran hiç kimseye de ne kullanın dedim ne de kullanmayın dedim. doktorunuza danışın dedim. bakın kendi doktorunuza danışın dedim. güvnemiyorsanız başka bir doktora danışın dedim. burada hiç kimseye şunu yapın veya şunu yapmayın deme hakkı yok hiçbirimizde. ilaçlar konusundaki anormal senaryolardan, karalamalardan dolayı bu entryi yazmıştım. ve ilaç pazarlamacı değilim, lütfen. düşüncelerimi beğenmiyorsanız eksiler geçersiniz, aklınıza takılan bir şey varsa düzgün bir üslupla sorarsınız fakat hadsizliğe varacak bir üslupla konuşamazsınız. hepinize sağlıklı günler. mutlulukla kalın.
  • (bkz: beyin bedava)
  • ne ilaç veriliyor tam emin değilim ama antikoagülan (kan sulandırıcı) iğneleri kullanmamak. ne bilim. biraz yürek yemiş olmak gerekiyor bence.
  • pozitif teşhisinin 9. gününde (bkz: favicovir) isimli ilacı bırakıp gitti filyasyon ekipleri. aile hekimi, ciğerlere virüsün inmemesi için kullanmamı söyledi.

11. gün şirkette hızlı test kiti ile yapılan testim tekrar pozitif çıktı.
    12. güne kadar koku ve tat kaybı dışında bir belirti, yoktu 9. gün tay ve koku geri gelmişti. 12. gün göğsümde bir ağrı başladı, denize düşen yılana sarılır misali ilacı kullandım. dün 20. günümde yapılan testim negatif çıktı.

ilacı kullandıktan sonra, böbreklerimde aşırı ağrı başladı, idrarımı yaparken de aşırı yanma oluyordu. göğüs ağrım geçti sayılır ama böbrek ağrım aşırı şekilde devam ediyor.

kullanacak arkadaşlar, bence 2 kere düşünsün. bol bol meyve yemek bu ilaçtan daha hayırlı gibi (doktor değilim, şahsi görüşüm bu)
289 entry daha
hesabın var mı? giriş yap