şükela:  tümü | bugün
  • okuduğunu aynı gün içinde tekrarlamak
  • 2 yilda bir nadasa bırakmak en verimli yöntemdir.
  • küçük küçük kağıtlara minik minik okuduğunu yazmak. cidden çok verimli. sanki ezberlenmiş gibi noktasına, virgülüne..
  • şifreleme yapmak. e o zaman da şifreyi öğrenmek zorunda kalıyoruz bilmem ne , demeyeceğim. şifreleme yapmak benim için verimli ders çalışma yöntemlerinin başında gelir.
  • kopya hazırlamak.
  • telefonu, interneti kapatıp aydınlatma direğinin altında çalışmaktır.
  • dengeli ve düzenli beslenme gibi bişey bu sanırım. kalıplaşmış söz öbeği yalnızca. bi de rehberlik öğretmenleri severdi bunu.
  • çalıştığın şeyler hakkında kendi kendine merak uyandırmak, kitaba bağlı kalmadan gerçek hayattan örneklerle desteklemek. mesela özellikle önemli, ilgilendiginiz dersler ile ilgili websiteleri duzenli olarak takip edebilir, okul kütüphanesinden çok önemli materyallere ulaşabilirsiniz. çalıştığınız dersi tutkunuz yaptığınız an tamamsınız. kütüphaneye mutlaka uğrayın derim, ilgili oldugunuz ders ile ilgili tam bir madendir buraları.

özellikle belirtmek istediğim nokta, üniversite seviyesinde derse olan ilginizi kitapların dışına yayabildiğiniz zaman hem o sıkıcı ders kitapları size tam bir bilgi bankası gibi görünecek, hem de çalışma saatleriniz dışında da kendinizi geliştirerek bilgilerinizi okulun da ötesine taşıyacaksınız.

çok basit bir excel sayfasına da ders kitabından çalışacağınız saatleri planlarsanız, akademik veya akademinin de ötesinde başarının gelmemesi için hiç bir sebep yok. en doğru nasıl planlanır derseniz, dersin akşamına 1-2 saatlik çalışma zaman dilimi atamak yeterli olacaktır. unutmayın, üniversite demek, okulda aldığınız her ders saati için 1-2 saat de okul dışnda çalışmanız demektir. ayrıca bu oranı bir düzene oturttuğunuzda kitaplara gömülmenize de gerek yok, istiyorsaniz arkaplanda favori radyonuz açık olsun. günü gününe çalıştığınızda bütün akış kontrolünüz altında olacaktır, bu sayede kendinizi gereksiz yere kasmak zorunda kalmayacaksiniz.

bunların dışında herhangi spesifik bir metod sunmak istemiyorum, herkese göre değişir nasıl çalışılacağı fakat yukarıdaki temel kuralları kendi tekniğinizle harmanlarsanız, sonuç her şekilde pozitif olacaktır. ileride iş görüşmesine gittiğinizde işin tekniği ile ilgili bilgiye ek olarak bir de güncel örnekle zenginleştirdiğinizde, iyi bir işverenin gözünde her zaman bir adım önde olursunuz.

ayrıca arada bir mekan değişikliği de iyi gelecektir. sıkıldığınız zaman okul kütüphanesine gitmeniz, veya bir kahvecide oturup çalışmanızda hiç sakınca yok.

bir de su var tabii ki, kesinlikle uzak durmaniz gereken;

(bkz: finale beş saat kala farmville'de tavuk yemlemek)
  • benim gibi adapte sorunu yaşıyorsanız kısa süreli ama çok teneffüslü çalışın. 15 dakika çalışıp 1 saat dinleniyorum bazen. ama yapacak bir şey yok. hiç çalışmamaktansa kısa kısa sık sık çalışmak iyidir. kişiye göre değişen bu dakika olayını iyi ayarlamak önemli. sıkıldıysanız zorlamanın bir anlamı yok. tabii tembelliğe sarmanın da bir alemi yok.