şükela:  tümü | bugün
 • stefan zweig'ın türkçe'ye karışık duygular ya da karmaşık duygular olarak çevrilmiş birkac hikayeden oluşan kitabı.
  (bkz: stefan zweig)
  (bkz: karışık duygular)
  (bkz: karmaşık duygular)
 • --- spoiler ---

  "her şey olması gerektiği gibi olmuştu; çünkü bazı insanlar dünyaya aşk için gelmezler, kavuşmanın acı verici mutluluklarını taşıyamayacak kadar zayıf oldukları için onlarda sadece beklentinin kutsal ürpertisi vardır."

  --- spoiler ---
 • insanın iç hesaplaşmalarını bolca tahlil eden öykülerden oluşan kitap.

  son öykünün ismi karmaşık duygular olmasına karşın kitapta derlenen öykülerin hepsi birer karmaşık duygu öyküsü aslında. hepsi birbirinden farklı temalarla örülse de genel olarak hüzünlü, melankolik ve umutsuz tutkulara saplanmış insanları okuyorsunuz. zıt ikizler bence gelmiş geçmiş en iyi hikayelerden biri.

  karmaşık duygular ise amok koşucusu'yla eş değerde. okudukça hatanın nerede olduğunu sorgulatan ve insanların tüm düşüncesiz yargılayışlarını harika şekilde yansıtan bir novella.

  --- spoiler ---

  zira yaratıcı, erkeklerin duygularını bir şekilde ters programlamıştir, öyle ki kadınlardan her zaman onların verebileceklerinin tersini beklerler, biri kolayca bedenini sunuyorsa, bunu tesekkurle karsilamak yerine, sadece masumiyeti bağlılıkla sevebilecekmiş gibi davranırlar. fakat bir kadın masumiyetini savunduğu zaman da koruduğu şeyi elinden almak icin çıldırırlar. böylece erkeğin hiçbir talebi, içindeki kirliliği doyuramaz, dolduramaz; bu sonsuz karşıtlık oyunu, tenle ruh arasında gelip gider."
  --- spoiler ---
 • içerisinde yedi farklı öykünün bulunduğu, hüzünlü, melankolik ve umutsuz tutkulara saplanmış insanların hikayelerinin anlatıldığı stefan zweig'e ait kitaptır.

  --- spoiler ---

  "öyle kişilikler vardır ki, bütün büyük olaylar ve olağanüstü yaşantılar onlarda ruhun genelde sarsılmasının yanı sıra gizli bir kederin ve derin bir melankolinin ilk boğuk seslerinin serbest kalmasına yol açarlar ve bu sesler öylesine yükselir, öylesine baskın çıkar ki, diğer bütün ruh halleri onların içinde çözülür gider."
  --- spoiler ---