şükela:  tümü | bugün
  • cosentyx in muadili. sgk karşılıyor. sedef hastalığı için çok etkili olduğu söyleniyor.

edit: bu ilaca (tamamen sgk imkanlarını kullanarak) başlayabilmek için muayeneden sonra neredeyse 1 aylık bir süreç sizi bekliyor.
    muayene sonrası 2 tüp kan veriyorsunuz ve tansiyonunuz ölçülüyor. sonra kardiyolojiye yönlendiriliyorsunuz ve herhangi bir kalp yetmezliği / rahatsızlığınız olmadığı belirleniyor. bu sırada özel bir laboratuvara yönlendiriliyorsunuz. 7 tüp kan veriyorsunuz.
    daha sonra beyin mr'ı için sıra alıyorsunuz. ms vb. bir rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor. size 8-10 gün sonrasına sıra veriyorlar o da gecenin 2 sine. o gün ilaçlı 25-26 dk süren bir mr çekimi yapılıyor ve sonuçlarını en erken 7 gün sonra alabiliyorsunuz.
    bu saydığım aşamalardan kazasız geçebilirseniz verxant kullanmaya hak kazanıyorsunuz. tabi para çok bende, mr ı özelde hallederim derseniz birkaç günde de işinizi halledebilirsiniz.

edit 2: sonunda ilk dozu almayı başardım. dün akciğer röntgenim çekildi, dahiliyeden de oluru alınca süreci tamamlamış olduk. bugün göztepe ssk da ilk dozu (150mg x2) almış bulunuyorum. enjeksiyonun hazırlanması 20-25 dk civarında sürüyor. süreci de buradan paylaşmayı düşünüyorum.

edit 3: ilk dozu almamın üzerinden 18 gün geçti. toplamda 3 doz almış bulunuyorum. bu zaman içerisinde bendeki saldırgan tipteki psoriasis vulgaris öncelikle ilerleyemez duruma geçti. sonra da yavaş yavaş azalmaya başladı. bendeki iyileşme şimdilik mucizevi şekilde denemez. fakat başladığım güne nazaran %30 iyileştiğini söyleyebilirim. şu an bulunduğum durumdan oldukça memnunum. ara ara özellikle bacak bölgemdeki lezyonlar plaklaşmaya çalışsalar da sonradan sönüyorlar. 5. dozdan sonra aylık periyoda başlayacağız. umuyorum ki daha da iyileşeceğim.

edit 4: ilk dozun uygulanmasından 34 gün geçti. bu zamana kadar haftada 1x2 olmak üzere 5 doz uygulandı. allaha çok şükür pullanmalarım geçti. bu süre zarfında küçük bir bölgede zaman zaman çok ufak pullanmaya çalışsa da sonraki enjeksiyonun etkisiyle hemen geçti. lezyonların olduğu bölgelerden geriye koyu renkte güneş yanığına benzer izler kaldı. bu yazın son bölümünde kısa kollu giyebildim çok şükür :) bu bile canıma minnet ama yine de tamamen ten rengine döner mi onu da gözlemleyeceğim.
    bundan sonraki uygulamalar ayda bir olacak ve bir süre sonra vücut taraması yaptıracağım. vücutta kitle oluşması vb bir yan etki var mı kontrol edilecek.