şükela:  tümü | bugün
 • arapça bir sözcük :

  a. vasilik, vasi olma durumu.
  b. vasiyet
  c. tavsiye
 • vasilik. korunmaya muhtaç kişilerin korunması ile ilgili yöntem ve süreç.
  buna benzer bir de velayet vardır. uzaktan alakalıdır.
 • mahcurun ya da kucugun kisilik haklariyla, mal varligini korumak uzere sulh hukuk mahkemesi tarafindan olusturulan bir kurum.
 • tmk'nun 396-429. maddeleri arasında düzenleme bulan ; yasa koyucunun velayet altinda bulunmayan kucukleri, akil hastaligi/akil zayifligi icinde olanlari, bakim ve korunmasi icin kendisine surekli yardim gerekenleri , baskalarinin guvenligini tehlikeye sokan ya da savurganligi ve kotu yasam tarzi nedeniyle mal varligini kotu idare ederek ailesini yoksulluga surukleyebilecek olanlarin ailelerini ve buna keza bir yil ve daha fazla sureli ozgurlugu kisitlayici ceza alanlari koruma amacli olarak duzenleyip ongordugu hukuki kavram.
 • vesayet makami sulh hukuk mahkemeleri, denetim makami asliye hukuk mahkemeleridir.
 • idare hukukunda; farklı kamu tüzel kişilikleri arasında ( çoğunlukla görülen şekli devlet tüzel kişiliğinin, kamu tüzel kişilikleri üzerinde) denetimi sağlayan yöntem. örnek olarak bakanlıkların belediyeler üzerindeki denetimi. bir başka denetim aracı için: (bkz: hiyerarşi)
 • üniversiteli kadınlar derneği toplantısında üniversiteli bir kadının akp ye oy veren temizlikçisi için (genellikle yetim, güçsüz veya akılca zayıf kimseler için kullanılır ) kullandığı aşağılayıcı kelime.

  http://www.youtube.com/…2uvsjsmhbva&feature=related
  http://www.ktunnel.com/…563aa474a1ac13f90c9cd916794

  (bkz: istikrar senin neyine vesayet)
 • sözlük'te pek ilgi görmese de edebiyat tarihindeki yerini almış olan "vesayet" isimli sevgi şiiridir. bir kısmı basına aşıdaki şekilde yansımıştır;

  vesayet
  “...kalmadı kaldıran vesayet köşesini,
  dinlerken yer ve gök milletin gür sesini,
  lanet okudu cihan lanet okudu ona,
  reddetti tarih savurdu kir çukuruna,
  anadolu irfanı yeniden boy veriyor,
  fışkırarak tarihten asil bir soy veriyor
  ..."

  http://www.hurriyet.com.tr/…em/16535458.asp?gid=373

  ne kadar güçlü duyguları yansıttığını görünce insanın içi ürpermiyor değil. tabi düşünmeden de edemiyorsunuz, bunu yazan kişi akşam eve gittiğinde evdekilerin ona bakışının değiştiğini fark eder mi acaba?

  edit: bu entry ahmet iyimaya'nın tayyip erdoğan'a yazdığı şiir başlığından tam anlamadığım bir nedenle vesayet başlığına taşınınca entry'nin tanım kısmı biraz ofsaytta kalmış. emeği geçenlere teşekkürler.
 • bir edebiyat sınavında öğretmen bu şiiri yazıp ardından "şair burada ne demek istemiştir?" diye sorsa ve öğrenci "yalakalık" diye cevap verse öğrencinin 100 tam puan alması gerekir. öyle bir şiir bu.

  "lanet okudu cihan lanet okudu ona" demiş bir mısrasında, kim lanet okumuş cihanda ona çok merak ediyorum? berlusconi mi? obama mı? merkel mi? sami ofer mi? kim?
 • şiir den çok şiyir gibidir.

  ayrıca üstü kapalı yapılan önemli olan boy değil soy vurgusu takdire şayan.