şükela:  tümü | bugün
 • bunlarin bir de çektigi fotografi talep edilmeden fotoshop'layan versiyonu vardir ki, saç, bas yoldurur.

  siz, pasaportunuz 6 aydan eski diye, vize için pasaporttakinden daha yeni bir vesikalik çektirmek zorundasinizdir. adam, fotografi çeker, photoshop'ta öyle bir rötuslar ki, pasaporttaki resimden 10 yas daha genç görünürsünüz.
 • vesikalik ceken fotografci gulumse der ve de eger gulumsemezseniz acaip soguk espriler yapar yuzunuzdeki ifadenin ne oldugu belli degilken fotografinizi ceker. ve de sonucu:

  - ahah ahmet'nin kimligine hemen bakmanız gerek...
 • yüz verilirse bunla yetinmeyecektir sözkonusu fotografçi. kafani hafifçe yukari kaldirirken, hafif sola dön, saga dogru bak seklinde talimatlarla kendince olmasi gereken pozu yakalama çabasina girecektir. bu sirada fotografi çekilen kisi sekilden sekile girecek. ve sonuçta nüfus cüzdani yerine sürrealizm albümüne yapistirilasi bir fotograf çikacaktir ortaya..
 • bu fotografçilarin daha da yüzsüz olanlari ise zorlamalara dayanayip gülümsediginizde "gerçekten de sahte bi gülüsünüz varmis, hakliymissiniz" gibi essiz yorumlar esliginde insani zivanadan çikarabilirler.*
 • vesikalik fotograf cekerken (isi dolayisiyla) surekli gulumse demeye alismis bir kisi olarak, kendi vesikalik fotografini cektirirken agzindan bu sozcuk dokuluvermis kisidir.

  (bkz: alismis kudurmustan beterdir)
 • genelde [az evvel başıma geldiğinden biliyorum] "dik durun-elinizi belinize koyun-bana bakın.." gibi emirlerden tamamını kullanabilen zanaatkar.

  -daha dik durun..
  +en dik hali bu abla.
  -gülümseyin.
 • fotojenik olmadigini dusunup nasil poz verecegine karar veremeyerek, vesikalik fotograf cektirme konusunda halihazirda belirli bir stresi bunyesinde barindiran sahsim gibi bir birey icin her seyi daha da guclestiren insan.

  nitekim bu komut sonrası aklin allak bullak olması, spot altinda isinan kafadaki sac diplerinin aniden terlemeye baslamasi pek mumkundur. sonucta ortaya cikan ise; gozleri portlemis, agzi bruce willis tarzi yamulmus bir sekilde bakan ve sanki fotografci tam "gulumse" dedikten sonra seri bir hareketle fermuarini acip malafati suratina dogrultmus da onun saskinligi yuzune vurmus gibi bakan bir zavallidir.
 • hedef kişinin çene yapısına ve ağzının yüzün geneline olan orantısına bakmadan tek duyduğu* şeyi söyleyen insandır.
  daha önceden portre* çalışmış bir fotoğrafçı muhakkak bu konuda müşterisini daha iyi yönlendirebilecektir.
 • "ulan orospu olacam bunun nesine gülümseyim hayvan herif!" seklinde suratına haykırılması gereken kisidir. (bkz: vesikali orospu)
 • genelde obsesif olan meslek insanıdır. kafasında sadece bir tür gülümseme kurgusuna sahiptir. sonucunda ise olaylar şöyle gelişir:

  -hanfendi gülümseyelim azıcık.
  -.......
  -dişler fazla çıktı sanki. biraz daha az.
  -......
  -olmuuyoooor, olmuyooooor. (bu sırada elini beline koyar.) tamam şöyle bir şey deneyelim. tebessüm. evet evet tebessüm edin hanfendi. teeebeeesssüüüüümmmmm......
  -..................
  -hay allah bu sefer de hiç diş göstermiyorsunuz.

  (sonuçta ise bu saygın meslek insanına diş gösterilir üstüne de cila olması bakımından eldeki cüzdan kafasına atılır.)