şükela:  tümü | bugün
  • tam ismi titus vespasianus agustus'dur. ms 69-79 yılları arasında imparatorluk yaptı. her ne kadar colosseum'un inşası emrini vermişse de, bu yapı oğlu titus caesar zamanında bitirilebilmiştir...
  • kendisinden sonraki imparatorlar, titus ve domitianus 'un babasıdır.

3 imparator yılına (i.s. 68-69) son vererek biraz rahatlatmıştır roma'yı. ama bu da ksıa sürmüştür. zira; domitianus, yine mahvetmiştir herşeyi.
  • bana göre; roma imparatorluğu'nun ikinci kez kuran adamdır. osmanlı'daki fetret devrine benzer bir duruma son vermiştir zira. fatih sultan mehmet için de benzer bir söylem geliştirilmiştir.
  • neron'dan sonra tahta çıkmış roma imparatoru. taşra kökenli ve kabasaba olduğu için selefinden daha erkeksi olarak bilinir. büyük yahudi isyanını kanlı bir şekilde bastırmıştır. ölümünden sonra çocuklarının hüküm sürdüğü roma'da kolezyum yapımını başlatan kişidir.
  • roma imparatorları, salt siyasi liderler değildirler. onlar aynı zamanda tanrılaştırılırlar. rivayete göre vespasianus ölüm döşeğinde şöyle buyurmuştur: "kahretsin, sanırım tanrı oluyorum!"
  • (bkz: didius falco)
  • kendisi yahudilere domitianus kadar çektirmediyse bile yine de etmediği kalmamıştır. kendisinden önceki imparatorlardan daha az aristokrattır. cumhuriyetteki veristik heykel anlayışını yumuşatan, hatta heykelleri idealize eden augustus'un aksine veristik üslubu portrelerde tekrar kullanmıştır. o kadar ki heykellerindeki yüz ifadesinin antik kaynaklardan öğrenilen vespasianus'un basuru olduğu bilgisiyle örtüştüğü düşünülür.

https://sites.google.com/…sopographia/vespasian.jpg
  • "imparator vespasianus, dehşet ve tehlike içindeyken bile şakalaşmaktan vazgeçmezdi. hatta kendi ölüm anında, 'eyvahlar olsun! galiba tanrıya dönüşüyorum' diye şaka yaptı." suetonius
  • biraz kemalist komutan tipi var kendisinde.