• vestel'in ürettiği insansız hava aracı. son olarak silah sistemi eklenmiş. 20 saat havada kalabiliyor, 150 km/saat hız yapabiliyormuş.

donanım haber'den erdi özüağ inceleme videosu hazırlamış. o da ilginç:

--- spoiler ---

https://www.donanimhaber.com/…ktif-goreve-hazir.htm

ülkemiz dünya üzerinde silahlı insansız hava aracı geliştiren nadir ülkelerden. aktif görev sürdüren bayraktar tb2'den sonra vestel savunma tarafından geliştirilen karayel de silahlandı.

vestel savunma tarafından geliştirilen insansız hava aracı karayel, ülke güvenliğinde aktif rol üstlenebilmek için silahlandı. roketsan tarafından geliştirilen mam-l yani lazer güdümlü mini akıllı mühimmatı kullanan karayel, bir süre önce saha testlerini başarıyla tamamlayarak, yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü keşif-gözlem odaklı görevlerden sonra aktif savunmaya hazır olduğunun sinyallerini verdi.

--- spoiler ---
  • https://www.savunmasanayist.com/…uretimine-basladi/

her yerde türkiye'ye düşmanlık yapan, türk ürünlerine karşı ambargo uygulayan, bae üzerinden libya'da türkiye'ye saldıran, en son f-15 uçaklarını yunan adalarına göndererek türkiye'ye gözdağı vermeye çalışan suudi arabistan'a satılan ve teknoloji transferiyle birlikte suudiler tarafından suudi arabistan'da haboob siha ismiyle üretileceğine dair haber olan, vestel markalı türk iha/siha'sı.

bu siha'ların yarın suudi arabistan tarafından, "türkiye'nin çok ihası var, biz niye iha yapmıyoruz" diye ağlayan yunanlılara hibe edilmesi ve türkiye'ye karşı kullanılması son derece mümkün. yine bae tarafından, her an bir kez daha karışması beklenen libya'da türkiye'ye karşı kullanılması da mümkün.

yemen, yemen diyorsun. bu iha'lar yemenlilere karşı da kullanılıyormuş.

sadece satmıyorsun, teknoloji transferi yapıyorsun. al sen kendi ülkende üret diyorsun.

bu kadar stratejik bir konuda, bu teknolojinin türk düşmanlarına satılmasına nasıl izin verilebiliyor?

her şey para mı?

yazık.
  • vestel savunma tarafından üretilen tek motorlu taktik iha sistemi. yukarıda yeteneklerinden bahsedilmiş, karşılaştırılacak muadil rakibi tb2 olarak gözüküyor. yerli ve milli ekipmanlara ve görev bilgisayarına sahiptir. ülkemizin ulaşmış olduğu insansız hava aracı teknolojisinin başarılı örneklerinden birisidir. ancak bu platform ne yazık ki tsk ve emniyet birimlerimizce kullanılmamaktadır. muadili tb2 ile tam karşılaştırması ne yazık ki bulunmuyor. karayel etkin bir operasyonda kullanılmadığı için aslında tam olarak hakkında net bir bilgiye de sahibi değiliz. sayıları 100'ü geçen tb2'lerin yanında tercih edilmemesi büyük bir hatadır. bu platforma sahip çıkılması gerekiyor. 10-20 arasında alım yapılması ucuz maliyeti ile bir şey kaybettirmeyecektir. tusaş, bayraktar ve vestel arasında sürekli olan bir mücadele ortaya harika platformlar çıkartacaktır. uçuş standartları 3 platform için hemen hemen aynı olmasından dolayı eğitim ve tedarik açısından bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. inşallah yakında tsk ve diğer emniyet güçlerimizin envanterinde görmeyi beklediğimiz iha sistemi.
  • aşırı detaylarını bilmiyorum konunun fakat bayraktara verilen desteğin yarısı bile verilmedi bence.siyasi sebep var gibi ama kesin konuşmakta istemiyorum.
    bilgisi olan arkadaşlar açıklarsa sevinirim.
    tsk envanterinde yok diye biliyorum şuanda.
    arapları sevmeme rağmen satılmasına sevindim.yemiyenin malını yerler.
  • baykar ile karşılaştırmasını merak ettiğim cihaz.
  • tsk nın almadığı iha suudi arabistan tarafından lisans altında üretilecektir. haber linki
  • vestel tarafından üretilen karayel iha, macaristan’ın batısındaki papa hava üssünde görüntülendi. macar kaynaklar, ülkenin yeni iha’lar satın almak istediğini, bu kapsamda vestel’in ürünlerinin de değerlendirildiğini belirtiyor.
  • yemen'de milisler tarafından düşürüldüğüne dair pek çok habere konu olan suudi arabistan'a ait iha'nın markasıdır. türk ordusu bu modelden ziyade bayraktar tb2 ve anka kullanmaktadır.
  • faydalı yük kapasitesi 120 kg’a çıkartılan vestel karayel su modeli de dubai de tanıtılmıştır. toplam kalkış ağırlığı 630 kg ve havada 20 saat kalabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap