şükela:  tümü | bugün
  • özellikle vestel city'de yapıyorsanız stajın en güzel günü, staja başlamadığınız gündür. iğrenç bir fabrikaya, o sıcakta bütün mühendisler serbest gezerken damgalı eşek gibi giyeceğiniz önlüklere, insan kaynaklarının sürekli bir şeylere takmasına, nazif zorlu'nun her cuma fabrikayı ziyaretlerinde yaşanan o korkuya katlanmanızı gerektirir.
    cv'de de çok harika durduğunu sanmıyorum.
  • staj süresince boş boş oturmaya en baştan razı gelmekmiş, sırf cv'deki deneyimler bölümünde herkesce bilinmesi mümkün bir marka ismi yazsın diye.
  • artık cv' de bile işe yaramayacak gibi gözükendir. doğru düzgün birşey öğretmedikleri gibi, kendi çalışanlarının da teknoloji ithal edip satmaktan başka pek birşey yapmadıklarını stajyerlere de göstermektedirler. 2 sene önce notebook ar-ge departmanında staj yapan bir arkadaşımın dediğine göre zaten yurtdışındaki belli üreticilerden gelen cihazları ortalamanın biraz üstünde bir kullanıcının tahmin edebileceği programlarla teste tabii tutup sonuçları incelemek yaptıkları en önemli işmiş. ar-ge bölümünün mantığını kavrayamadıklarından olsa gerek bahsettiğim departman artık bulunmamaktadır.
  • öncelikle http://www.vestelkariyer.com/ dan yeni bir kullanıcı adı alıp mart - nisan aylarında staj başvurunuzu yapabilirsiniz.
    daha sonra başvuru sonucunuz e-posta yoluyla size bildirilecek ve bir pdf ekte gönderilecektir.

kabul edildiğinizi bildiren yazı şu şekilde olabilir:

http://img705.imageshack.us/…elstajkabulbelgesi.jpg

bir süre sonra e-posta adresinize insan kaynakları direktörlüğünden bir bilgilendirme bülteni gelecektir:

http://img577.imageshack.us/…lbilgilendirmebult.jpg

bunları kabul etmiyorsanız baştan söyleyeyim hiç gitmeyin manisa'ya.

staj günü geldiğinde "nasıl olsa ilk gün biraz geç gitsem bişey demezler" demeyin; bişey demiyorlar ama çok bekletebilirler sizi. zira sabahki iş güvenliği seminerini kaçırabilirsiniz.

benim gibi izmir'den manisa'ya gidecekler ve toplu taşıma kullanacaklar için birkaç ipucu vereyim:

-şehir içi belediye otobüslerinden şunlarla otogara ulaşabilirsiniz:

50: otogar - gümrük
    54: otogar - konak
    163: otogar - esbaş
    191: otogar yurtoğlu
    250: otogar - uzundere
    612: otogar - bostanlı iskele

- otogara vardıktan sonra ikinci kattaki peronlardan 126-127-128 nolu olanlarına yönelin manisa seyahat orada.
    - daha önceden bilet almaya kalkmayın, ücreti otobüste elden alıyorlar.
    - şu an 6 tl olan bilet ücreti öğrenciye 5 tl; aklınızda bulunsun.
    - muavine ya da şoföre söyleyin vestele gideceğinizi, yardımcı olurlar. ineceğiniz yer manisa organize sanayi bölgesi zaten.
    - kavşaktan karşıya geçin ve polis karakolunun bulunduğu yerden 1 numaralı hat olan minibüslere binin, vestel'de ineceğinizi söyleyin.
    - şu an 1,25 tl olan bilet ücreti öğrenciye 1 tl; aklınızda bulunsun.
    - staj kabul kağıdınızda hangi birimde yapacağınız kaşede belirtilmiştir. hangi birimde staj yaparsanız yapın insan kaynakları vestel digital'de olduğundan şoföre digitalde ineceğinizi belirtin, zira çok yürürsünüz o sıcakta.
    - sakın öğle 12 civarı gitmeyin; kapıdaki güvenlik görevlilerinin dediğine göre beyaz yakalılar'ın öğle tatili 12:00 - 13: 00 arasıymış; kapıda çok beklersiniz.
    - öğle tatili bitimine kadar ya da insan kaynakları müdürü gelene kadar arkada bir toplantı odasında sizi bekletirler; zırt pırt gidip
    "geldi mi bu kadın?" diye sormayın, gelince sizi çağıracaklardır.
    - yanınızda getirdiğiniz evrakları görevli bayana verin ve işlemlerinizi başlatsın.
    - bu sırada size toplam dört sayfadan oluşan 2 evrak verirler okuyup imzalamanız için. okuyun ve işinize gelirse imzalayın.
    ilk belge:
    1. sayfa - http://img854.imageshack.us/…8803/vestel1sayfa1.jpg
    2. sayfa - http://img861.imageshack.us/…2307/vestel1sayfa2.jpg
    ikinci belge:
    1.sayfa - http://img845.imageshack.us/…4020/vestel2sayfa1.jpg
    2. sayfa - http://img863.imageshack.us/…3659/vestel2sayfa2.jpg
    - yaz sıcağında tişörtle gezeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. beyaz eşya bölümündekiler gri, digital bölümündekiler de mavi stajyer önlüğü giymek zorunda maalesef. size bedeninizi sorduklarında küçük söylemeyin, ona göre önlük getirecekler, sıcakta pişmeyin.

--- dikkat ---

- benim gibi saçınız uzunsa*** ve kirli sakalınız varsa sanki siz karşı sokaktan gelmişsiniz gibi "bugün gidin; yarın traş olun öyle gelin, katı kurallarımız var" derler, sinirlenmeyin. benim gibi "böyle geri kafalı ve insanları, vücutlarındaki keratin oranına göre değerlendiren bir şirkette staj yapmak istemiyorum" deyin, evraklarınızı geri isteyin ve oradan ayrılın.

özet: vestel'de staj yapmayın!

düzenleme: bağlantı.
  • bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak "büyük işler yapcam" diye bi hevesle başlamak, proje yöneticisinin bizi çağırıp "size zarar veremeyeceğiniz iş bulmaya çalışıcaz" demesi, sonra ele bir kumanda tutuşturulup "al kanalları gez, hata çıkınca bize söyle" lafını işitmek, bi süre sonra ele tutuşturulan ingilizce dökümanları türkçeye çevirmek, bi keresinde ise "hop stajyerler aşağıda fotokopi makinesi var, onu sırtlayıp bi bu kata çıkarıverin" denmesi, boş boş ekşi'de gezinmek, ilk gün servis durağını bilmeme nedeniyle izmir'de servisi kaçırış, ondan sonra minibüsle manisa yoluna çıkış, ordan manisa otobüsüne biniş, ordan manisa organize sanayii'ye gidiş, ordan vestel elektronik fabrikasına yürüyüş, öğlen stajı bırakmak isteyiş, annenin "oğlum manyak mısın, teyzen o stajı ayarlamak için neler çekti" demesi, babanın "oğlum, 40 gün stajı nasıl doldurmayı planlıyosun, başlamışken bitir işte" demesi, amcanın "yeğenim, bak gerek orda, gerek okulda hoş karşılanmaz, cv'de durur işte. sık dişini demesi", teyzenin "yaaa ben çok kişi devreye soktum o stajı ayarlamak için, mahcup etme beni" demesi, yine de stajı bırakmaya kararlı olmak, okuldaki staj koordinatörünü aramak, adamın "yeniden eskişehir'e gelip işlemleri yapman lazım, üstelik şu ana kadar yatırılan sigortanı ödemen lazım" demesi, bunun üzerine vazgeçmek, boş boş gerzekçe internetten bulunan şeylerle staj raporunu doldurmak, bitişte insan kaynaklarındaki ablalardan "stajını uzatmak isteyen var mı" sorusunun yöneltilmesi, 5 gün staj kalmış olmasına rağmen ses çıkarmamak, sonra neşe dolu bir şekilde fabrikadan koşarak uzaklaşmak, hayattan çıkarılmak istenen kabus dolu bi 20 gün, rodrigo, yaşarken öylesine bize ait düşler...
  • sakala takık ama beline kadar saçları olan bendenize hiçbir şekilde zorluk çıkarmamış bir şirkette yapılan staj.

tabi bu sene ne yapıyorlar onu bilemem.
  • istanbul'da yapılıp yapılmayacağını merak ettiğim durum. bilgili kişiler yeşillendirirse sevinirim.
  • manisa high end'de 2010 yazında yapmıştım. şansıma 4 haftalık sürenin iki haftası fabrikanın bakım dönemine denk gelmişti de ofise gelmenize gerek yok demişlerdi.

mavi stajyer önlüğünü ofis odasından çıktığımda giymek zorunda olduğum, üretim bantlarının olduğu hollere girmemin yasak olduğu, günlük ve haftalık planlama toplantılarına yanımdaki yöneticiyle gittiğimde diğer yöneticilerin alaycı gülümsemelerine maruz kaldığım bir stajdı.

fabrikada olduğum on günde rapor için ihtiyacım olan bilgileri toplayıp 200 üstünden 198 ile geçtim stajı.