şükela:  tümü | bugün
  • ithal telefonlara ilave vergi talebi yerine, yerli telefon üretiminde vergi indirimi, satışında vergi indirimi, vs gibi bir talep olsa daha az irite edici olurdu. rakip ürünlerin fiyatının arttırılmasını talep eden bir firma, rakip ürünü kullanmak isteyen kullanıcıları çekemez. geri teper..ama daha ucuza satmanın yolunu bulursa, sırf ucuzluğundan alacakları çekebilir..
    veya devlet kurumlarında falan yöneticilere telefon alınıyorsa, yerli mecburiyeti getirmek de bir çözüm. ya da bunun gibi şeyler..
    yerli üretim desteklensin..ama yöntem bu değil.
  • 'yerli tilifon uretiyiler, hadi gonusuverin gari' diyen tekno milliyetcilere kapak olan haber.

canimizi alin da kurtulun, sikeyim verginizi amina kodumun kan emicileri.
  • vestel'in gözümde marka değeri sıfır, hele telefonlar için...

şimdi senin telefon satışı yapabilmen için ciddi fiyat artısı ile çıkman gerekiyor; gördüğüm kadarıyla bunu da yapamadığı için telefon satamaman doğal, sonra ağlamayacaksın.

ha bu iş gerçekleşirse, bir daha vestel falan almam. hatta arçelik/beko dahi almam. evdekileri de vestel fabrikası önünde yakarım. akıllı olun...

hayvanlıktır.
  • mantıklı bir harekettir de, gelen vergiler ak-saray gibi ucubelere harcandığından destek veremediğimdir.
  • bir kılıfına uydurup yapılacaktır. tek parti dönemine de ithal ikamesi yakışırdı zaten. dönüp dolaşıp en başa geliyoruz inşallah.
  • (bkz: narh)
  • ıstisnasiz aldiğim her ürünü 2 sene içinde arızalanıp garantiden tamir görmüş bir markanın komik talebi.önce dayanıklı ürünler yapmayı başarın.o telefonları 100liraya bile indirseniz yine almam gider 1000küsur liraya korelilerin adam gibi yaptıklarını alırım.
  • haklı olan talep. eğer gümrük birliği'ne aykırılık oluşturmuyorsa, yabancı telefonlardan alınan vergi arttırılmalı, yerli telefonlardan alınan vergi ise azaltılmalıdır.

edit: bu girdiyi yazarken vestel'in telefonlarının kaliteli olduğunu zannediyordum. bir kaç gün önce piyasadaki telefonları araştırdım ve asus zenfone 5'in vestel venus 5'den daha iyi olduğunu öğrendim. (bkz: vestel venus/@sy) linkindeki girdide ayrıntılı bilgi var.

yabancı telefonlardan alınan vergi de, vestel telefonlardan alınan vergi de azaltılmalı.

donanımhaber.com'daki guaire şöyle demiş:
    "adam bu ürünlere bu fiyatları koyuyorsa türk tüketicisini düşünmüyordur. o zaman türkiye'de üretiliyor diye duygusal olmaya gerek yok."