şükela:  tümü | bugün
 • yakın zamanda bir yerli akıllı telefon şiarıyla tanıtımlara başlayan ve hükümet tarafından da göklere çıkarılan vestel'in durumudur.

  yazılımı, merkezi işlem parçası vs. amerikan yapımı bir telefon olan venus, raks'ın dışarıdan getirip üzerine kendi etiketini yapıştırdığı cep telefonu ne kadar yerliyse, o kadar yerlidir.

  yıllarca batının eski teknoloji ürünlerini amerikalı iş ortaklarıyla yaptığı anlaşmalarla ülkemizde üretip "yerli üretim" diye halkımıza kakalayanların geleneği aynen devam etmektedir.

  nasıl ki koç, vakti zamanında anadol'un motorunu ingiltere'den kent motor'dan alıp, getirtip, türkiye'de ürettiği saca takıp, yerli otomobil diye reklam yapmışsa, vestel de aynını kendi ürünlerinde yapmaktadır.

  vestel'in değil cep telefonu, ürettiği televizyonun içerisinde bile yurt dışı üretimi pek çok parça vardır. vestel'in ürettiği buzdolabının motoru bile italya'dan gelmektedir.

  koç, sabancı, zorlu vs. bunlardan yüzde yüz yerli nitelikte herhangi bir kalkınma hamlesi beklenemez. çünkü bunlar bütün yatırım ve üretim kararlarını uluslararası iş ortaklarından icazet alarak yapıyorlar ve asıl düşündükleri şey de bu ülkenin kalkınmasından önce kendi lüks yaşantılarının devamıdır.

  bu kadar basit

  emperyalizme bağımlı kapitalist türkiye'de daha fazlasını beklemek sistem değişikliği gerektirir.
 • yanıltıcı reklamdan bayağı bir ceza almasını gerektirir. ancak tabi ki ülkemizde böyle birşey olmayacaktır.
 • haklı bi görüş... tıpkı apple'ın yüzde yüz yerli * olmadığı gibi...
 • (bkz: #47886606)
 • telefon bazında konuşacak olursak adam gibi f/p ürünleri yapsınlar kafi ama sen gidip iki yıl öncesinin donanımına ''türkiye'nin beklediği telefon'' gibi reklam yapıp üstüne birde kazık fiyattan bu ülke vatandaşının cebine göz dikersen hasiktir derler adama.
 • bu durum apple ya da kendi beyaz eşya modelinin her parçasını üretme kabiliyetine sahip samsung* ile karşılaştırılamaz.

  apple üzerinden gidersek bile, ar-ge'ye milyarlarca dolarlık yatırım yapıyorlar. çin'de fabrikaları olması ya da panelleri diğer şirketlere ürettirmeleri maliyetle alakalı.

  apple kendi yazılımından tut, çipine kadar üretim yaparken vestel reklamlarda oynattığı robot dışında ne yapmış acaba?

  elmayla vestel'i karıştırmayın lütfen, hele şu şark kurnazı vergilerin arkasına saklananları.

  nefret ettiğim apple'ı da savundurdunuz ya, bir şey demiyorum.
 • bir bakıma haklı bir görüş. iki uzakdoğu devi olan honda ve toyota plastik iç aksamlarını mecaplasta, direksiyonlarını, hava yastıklarını ve emniyet kemerlerini autoliv'e,amortisörlerini çeşitli şanzıman parçalarını direksiyon dişli kutularını zf sachsa, enjektörlerini cengiz makinaya yaptırır. tabi bu iki firma dünya geneli tüm fabrikalarında bu firmaları tercih etmez. dünya çapında tedarikçileri vardır ki vestel firmasının an itibariyle on dört bin tedarikçisi vardır. bunların tamamını tek bir tesiste yüzde yüz yerli üretim olsun der isek manisa büyüklüğünde alana yayılmış bir devden bahsetmemiz gerekirdi. kaldı ki böyle bir şeyin imkansız olduğunu buradaki herkes az çok tahmin edebilir. hoş; tamamen yerli bir işlemciyle desteklenmiş anakartı yüzde yüz yerli olan bir led tv olsun ister miydik? gayet tabi.

  işte bu yüzden firmanın giriş ve gelişmesi doğru olsa da sonucu yanlıştır. sen eğer yüzde yüz yerli dersen akıllının biri tvyi açar ve tedarikçilerinden edindiğin yüzde yüz yerli olmayan bir parça alır caps'ını koyar ve seni rezil eder. son olarak reklam hilesidir.
 • nasıl % 100 yerli üretim yapsın, hacı abiler inşaat sektörüne girdi.şimdi git teknoloji satın al, argeye para yatır ne gerek var, ülkemizde ceylan çok, gider alır bu venüs müdür uranüs müdür gibi muhteşem ismi olan telefonu.
 • yurt dışı rakipleride %100 kendi üretmiyordur doğrudur. ama aralarında şöyle çok büyük fark var. yurt dışı rakipleri cihazların bazı parçalarını sıf angarya olduğu için başka şirketlere yaptırabiliyor. eğer yaptırdığı şirket yan çizerse, kendi üretim fabrikalarını yapmak en fazla 6 aylarını alır. ama vestel için aynı şeyi diyemeyiz. sikindirik çin'de bilmem ne çip fabrikası çip vermeyi kesse vestel burada batar. tek bir çip, tek bir lcd panelini %100 yapabilecek kapasite varmı vestelde, yada yapmasa bile bunu yapmanın yolunu biliyormu bunu sormak lazım. onların anladığı en iyi iş montaj. sağdan soldan parça toparla, birleştir. teknoloji namına vestel değil, bütün türkiye koca bir sıfır. acı ama gerçek
 • küresel tekellerin bir yerlerini yalama hevesinde olan, emperyalizm işbirlikçilerinin "artık yüzde yüz yerli ne kaldı la? hangi çağda yaşıyorsun?" diyenlerin, venezuela gibi ülkelerde 10 yıl içerisinde nelerin değiştiğini bilmeden, hakkında atıp tuttuğu gerçekliktir.

  yüzde yüz yerli üretim mümkündür. yeter ki emperyalizme bağımlılık ve kapitalist üretim sistemi terk edilsin...

  (bkz: vtelca)