şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: kazıklamak)

kaba bir tabir oldugunun farkindayim ama, yerinde oldugunu dusunuyorum. tenzih ettiklerimiz yok mu, tabiki var.

müşterisinin giyim kuşamina, yaşamını sürdürmüş oldugu semte, sahip oldugu hayvanın cinsine, ona karsi olan zaafiyetine, sevgisine, tedavi edecegi hayvanın cinsine göre belirlemiş oldugu ucret talepleri şaşırtıcı degerleri bulmakta.

sözde bunlar işlerini layıkı ile yapan hayvansever hekimler. hadiyin ordan! bir cogunuz insanlarin dış görünüşüne, hassasiyetlerine gore fiyat politikasi belirlemektesiniz. az vicdanli ve insan olun.
  • dağda sürüyü koruyan çoban köpeği sahibine, etilerde yaşayıp süs köpeğini çantasında taşıyan kadınla aynı muameleyi yapmayan hekimlerin uygulamasıdır.
  • çoğu ne yaptığının farkında olmadığından zibilyon tane gereksiz tedaviye tetkiğe para alır, sonra hayvan ölür, giren size girdiğiyle kalır. işini doğru düzgün yapan nadir bir kaç veterineri tenzih ederim.
  • doğru bulduğum önermedir ayrıca size hayvanın sokak hayvanı veya ev hayvanı olup olmadığını sorar , belkide tedavi metodları farklıdır yada tedavi denemek istiyordur. sizin zaafı olduğunuz canları denek olarak kullanabilirler.

ama bazıları var ki işini severek yapar , ayrıca karşılık beklemezler. bu tarz doktorlarada en az üste belirttiğim kişiler kadar denk geldim.

bedelli çok veya az bedelli veya bedelsiz tüm hayvan hekimlerinin ellerinden öperim, saygılarımla.
  • katıldığım önerme. kırsal kesimde hayvanlarım için aldığım ilaçlar, üzerinde yazan satış fiyatından neredeyse yüzde 70 daha ucuzdu. örneğin dış parazit için istanbul'da kedim için kullandığım ilacın tek dozu 80 tl iken, çiftliğimin olduğu yerde 10 lu kutusunu 100 tl ye alıyordum. hatta aynı etken maddeye sahip muadil ilacın kilosu 70 tl ye satılıyordu.

tabi istanbul'da kiralar,işçilik vs daha yüksek olabilir ama arada bu kadar fark olmasını yadırgıyorum. bunun yanında bir sürü sokak hayvanına ücretsiz tedavi sağlıyorlar. verdiğim ekstra ücretin bir kısmının buraka gittiğini düşünerek avunuyorum.
  • yazılanları, veteriner yerine doktor koyarak okuyunca birşey değişmediğini gördüm. ya hayvandan farkımız yok yada bizi öpenlerin birbirinden farkı yok.

lüks semtte profesöre muayene olursanız 500 liradan aşağı çıkamayacağınız gibi (tetkikler hariç) lüks semtteki veterinerden de neredeyse aynı rakamlara çıkıyorsanız sistem oturmuş demektir. herkes bizi öpsün.

not: bu kadar para verip hayvanın ölmesi yorumu beni benden aldı, insanda da aynı durum var, adam ne yapsın azraili mi engellesin, sonuçta yaşadıkça senden para alacak, o da elinden geleni yapıyordur, gerekli gereksiz şeylerle, her türlü yontarak.
  • birbirimizi kandırmayalım.
    canlı canlı şahit olduğum bir hikayeyi anlatmak isterim.
    sahiplendiğim ve bakmakta olduğum 4 aylık golden retriever cinsi bir köpeğim vardı.
    kanlı ishal oldu, alelacele tedavi sürecine başladık haliyle.
    aynı hastalıktan muzdarip bir başka hemcinsi de pet shop'tan geldi.
    öncelikle, pet shop sahibine, bana uygulanan tarifeden farklı bir tarife uygulandı. şunu bir kenara koyalım.
    ikincisi, planlanan tedavi işlemlerinin tamamı yapılmış olmasına rağmen köpeğimiz tedaviye yanıt vermeyip ölünce, veteriner hekim, ''köpeğiniz öldü, sizden ücretin tamamını almak doğru olmaz, yarısını ödemeniz yeterli'' diyerek, ''hiç değilse kendini böyle teselli etsin'' gibisinden bir kafaya büründü.

tabi dediğim gibi, pet shop işletmecisine uygulanan tarife, bana uygulanan tarifenin 2/3'ü ve köpeğim tedaviye yanıt vermeyip, hayatını kaybedince ödediğim rakam da anlaştığımız rakamın 1/2'siydi.

hiç öyle kiraydı, giderdi diye de duygusal mastürbasyonlara girişmeyin.
    hiç inandırıcı değil.
  • iyimser olmak istiyorum ama birçok hekim için ne yazık ki doğru olan durum.
    7-8 ay önce bir kedi aldım. iç-dış parazit ve aşılar için biraz araştırma yaptım. bir aşı için 30tl ile 100tl arasında değişen fiyatlar olduğunu gördüm. semtimize yakın bir klinikte tanesi 35tl'den aşılarını yaptırdım. bir besi çiftliğinde çalışan veteriner arkadaşla konuşurken veterinerin fiyatları uygun dediğimde aşıların maliyetinin 1-2 lira olduğunu, alınan ücretin hiç de çok az olmadığını söyledi. ilk yıl iç-dış parazitler dahil 9-10 aşı olduğunu düşünürsek aşı başına 30 liradan yıllık 300tl civarı para pek yabana atılacak bir kazanç değil.
    burada veterinerler bu parayı kazanmasın demek istemiyorum kesinlikle. tabi ki kazanacaklar. ancak 5tl aşı parası - 30 tl veterinerlik ücreti gibi bir fiyatlandırma olsa bizim de yaklaşımımız daha farklı olur muhakkak. mevcut durumda hayvanla ilgili en basit konuda danışırken müşteriye lütuf yapıyormuş gibi oluyorlar. veterinerlerde muayene ücreti diye bir para konuşulmadığından ve ücret müdahaleler için talep edildiğinden nitelikli hizmet talep etme şansımız da olmuyor.
    2-3 hafta önce yolun ortasında bir aylık bir yavru kedi buldum. hayvanın hali çok perişan olduğundan hemen diğer kedimin devam ettiği veterinere götürdüm. nöbetçi olan genç hekim çok kısa ve üstünkörü bir muayene yaptıktan sonra bir mantar kremi ismi verdi ve bir yavru kedi maması ve biberon sattı. muayene ücreti talep etmediği için muayeneyi çok yüzeysel yaptığını ve kendini bir şeyler satmak zorunda hissettiğini fark ettim. bir de söz konusu olan hasta ve perişan bir sokak kedisi olunca çok üzerinde durmadı.
    ben hemen hayvanı besiye çekmeye başladım bir an önce toparlansın diye. ertesi gece mamasını verirken biraz inceledim ve yavrunun kuyruğunun ciddi anlamda ezik olduğunu gördüm. veteriner kliniğini aradım ve ertesi gün gelmemi söylediler. kliniğe gittiğimde yapılan muayenenin çok yüzeysel olduğunu, sokaktan bulunan bir yavrunun kırığına, çıkığına bakılmadığını ve kuyruğunun kırık olduğunu söyledim. bedava muayenenin hesabını sorduğum için yüzüme anlamsızca baktılar. gerekiyorsa para talep edip hayvanı doğru şekilde muayene etmelerini söyledim ancak meslek etiğinin çok uzağında olduklarından yine yüzüme anlamsızca bakmakla yetindiler. oradan çıkıp sözde daha "elit" bir veterinere gittim ancak yavruyu eline bile almadan kuyruk kırığına fakültenin baktığını söyleyerek bizi sepetledi. acil bir durumu olup olmadığını anlamak için şöyle bir bakmaya bile gerek görmedi. dediğim gibi söz konusu bir sokak kedisiydi ve kimse için zahmete değmezdi ne de olsa.
    sonrasında yukarıda bahsettiğim veteriner arkadaş vasıtasıyla fakülteden bir cerrah hoca ile temas kurdum. ertesi gün gidip muayene ücretini yatırıp muayene için hocanın yanına girdim. biraz baktı ve ameliyatı kaldıramayacak kadar zayıf olduğunu, biraz güçlenince kuyruğunun kesileceğini söyledi. bir vitamin şurubu ile evin yolunu tuttuk.
    sonuç olarak parmak'ın kuyruğunun ucu kuruyup sertleşmeye başladı. müracaat edip derman arayacak bir kapımız kalmadığı için bir şey yapmadık ve elimizden geldiğince beslemeye devam ettik. genel durumu biraz dalgalandı. bayramın ikinci günü akşamı da ellerimde can verdi. küçücük bir yavrunun o minicik canını vermesi neredeyse yarım saat sürdü. metabolik bir hastalığı mı vardı, ölen kuyruk mu vücudu zehirledi yoksa başka bir nedeni mi vardı bilmiyorum ancak kendisine bakan ve üzerine düşeni yapmayan bütün veterinerlere birazcık ah ettiğini tahmin edebiliyorum. veteriner hekimlik sadece cins kedi-köpeklerin üzerinden para kazanılan, basit rahatsızlıkları sömürülen, basit operasyonları için çok astronomik ücretler talep edilen bir iş olmamalı. bu işi böyle yapacaklar veteriner olmamalı.
  • her veterinerde duvarda şehrin veterinerler odasının tarifesi asılıdır, asılı olmak zorundadır. bi zahmet bakın bir dahaki gidişte.
  • yanlış olan bir genellemedir.

veteriner hekimler münferit çalışan insanlar değildir. hayvanınıza uygulanan tedavi için kullanılan ilacın etiket fiyatı ile veteriner hekimin sizden tahsil ettiği ücret arasındaki farkın içinde;

- kliniğin semtine göre dükkan kirası
    - klinik kurulurken satın alınan, sonrasında bakımları yaptırılan, değiştirilen ve yenilenen tıbbı cihazların ücretleri
    - hijyen ekipmanlarının ücretleri
    - çalışanların maaşları ve sigortaları
    - telefon, ısıtma, soğutma vb faturlar

gibi genel giderler vardır. tabii ki amne hizmeti yapılmadığından bir kazanç da olacağına göre semtten semte, kliniğin modernliğinden eskiliğine, çalışan sayısına vs değişen fiyatlar söz konusudur.

yok canımdan yıllarca veteriner hekimlere dünyaları ödemiş bir insan olarak konuşuyorum. götürdüğünüz hayvanlar evde kişisel zevkiniz için baktığınız hayvanlar ise veteriner hekimler odası tarafından belirlenen tarifeden ücretlendirilirsiniz genellikle. ama sokak hayvanlarına bakan ve onları tedavi ettiren bir insansanız hekimler de ellerinden geleni yapıyorlar. çok paragöz olup ölmek üzere olan hayvana parasız bakmayanını da gördüm, gecenin bir yarısı evinden kalkıp gelen ve sadece ilaç parası alanını da.

dolayısıyla bütün genellemeler gibi bu da yanlıştır. yalnız söylemeden geçemeyeceğim, sırf hayvan sevgisinden hekim olup da her getirilen hayvana bila ücret bakmaya çalışan hekimler ne yazık ki para kazanamadıkları için kliniklerine yatırım yapıp gerekli cihaz ve ekipmanları alamıyorlar ve hastalık teşhisi ve tedavisinde ne yazık ki geri kalıyorlar. bu tip hayvansever hekimleri sömürmek yerine onları madden de desteklemek lazım. birçok klinikte sokaktan bulunup getirilen ve sonra ilgilenilmeyen yavru kediler oluyor mesela. bunu yapmayın.