şükela:  tümü | bugün soru sor
 • veterinerliğin bu haliyle boş beleş bir meslek olduğunu gösteren olay.

  bugün sadece insanın sağlığı ile ilgilenen tıp bile 89797987 farklı uzmanlık alanına ayrılmış. cerrahisi ayrı, dahiliyesi ayrı, dermatolojisi ayrı. herşey ayrı ayrı uzmanlık gerektiriyor yani.

  veterinerlikte niye böyle birşey yok ki? ineğin doğurmasına da aynı adam bakıyor, muhabbet kuşunun ishaline de aynı adam.

  bu nasıl bir eğitim ki, tıpta bile aynı kişi insanın her hastalığına hakim olamazken bunlar bütün canlı türlerine hakimler.

  oysa veterinerlikte de mesela kediler ile ilgili bir uzmanlık olması gerekmez mi? her hayvana ayrı uzmanlık olmaz tabi de atıyorum memeliler, kanatlılar, toynaklılar vs. gibi uzmanlığa ayrılması daha doğru olmaz mı? bunların hepsinin ayrı ayrı cerrahisi olması gerekmez mi?

  işte tam olarak bu anlattığım nedenle veterinere saygı duyamıyorum. aşı, parazit vs. gibi genel şeyler dışında pek bir derde derman olduklarını da söyleyemeyiz. benim köpeğimin beyninde tümör varsa bunun ameliyatı niye yapılamıyor? çünkü veterinerlik denen meslek 1 milim bile ilerleme göstermiyor.
 • veteriner deyip geçmemek lazım. sonuçta dünyanın sonu gelse, kıyamet kopsa, zombiler olsa veya nükleer bir savaş olsa, doktor yerine mutlaka bir veteriner lazım. kıyametlerin koptuğu senaryolarda, yazılı olmayan bazı kurallar vardır.

  (bkz: biz hollywood'dan böyle gördük)

  tanım: veterinerlerinde memnun olmadığı durumdur.

  kaynak: vus
 • veteriner bulmak bile zor hala. bir de at baytarı it baytarı gezecek miyiz?
 • sonuna kadar mantıklı bulduğum tespit.

  her hayvan için her şeyi bilmesi çok zor dolayısıyla branşlara ayrılması gayet mantıklı duruyor.
 • hayvanlara beyin ameliyati ya da kornea nakli yapmaktansa, onlari mezbahaya göndermenin daha ucuz olmasindan dolayi ihtiyac duyulmadigindandir.
 • sadece para eden hayvanlara bakan bir meslek zaten.

  kedisi köpeği var bu insanların değil mi gerisinin koy götüne, anadoluda köyde çalışıyorsan inek, eşeklerde uzmanlaş tamam.

  muhabbet kuşunuza bir şey olsun, ayağı sakatlansın, kanadı kırılsın hiçbir şey yapanı yok.

  çünkü 25 liralık muhabbet kuşuna 200 lira muayene isteyemeyecekler...
 • (bkz: rick and morty)

  bölümlerinden birinde bunun geyiği vardı.
 • egzotik,kanatlı,büyük baş,pet ve at gibi branşlara son sene ders seçimiyle ayrılıyorlar.

  veteriner bir yakınımın yorumu okuduktan sonraki tepkisini buraya aynen aktarıyorum:
  "öncelikle çok güldüm baştan sona cahillik akan bir yazı olmuş. bu zihniyetteki birinin saygı duyup duymaması çok önemli değil başta kendine saygısı yok gibi duruyor çünkü, bana olsa nolur. mezun olurken ettiğimiz yemine bağlı kalmak amacıyla yine bilgilendiriyim. çok zorlu şartlarda okuyoruz derslerimiz çok ağır egzotik hayvanlardan atlara çiftlik hayvanlarında pet hayvanlarına hatta gıda bölümüne kadar 5. sınıfa kadar tüm dersleri dahiliyeden hayvan beslemeye embriyolojiden histolojisine teorik ve uygulama olarak görüyoruz.5. sınıfta intern oluyoruz ilgili olduğumuz hayvan grubuna göre daha özel dersler görüyoruz. mezun olduğumuzda aile hekimi olarak düşünebilirsiniz bizi. daha sonra isteyen doktora yapıp cerrah dahiliyeci vb olarak ayrılıyor istemeyen yoluna sadace veteriner hekim olarak devam ediyor."