şükela:  tümü | bugün
  • veterinerliğin bu haliyle boş beleş bir meslek olduğunu gösteren olay.

bugün sadece insanın sağlığı ile ilgilenen tıp bile 89797987 farklı uzmanlık alanına ayrılmış. cerrahisi ayrı, dahiliyesi ayrı, dermatolojisi ayrı. herşey ayrı ayrı uzmanlık gerektiriyor yani.

veterinerlikte niye böyle birşey yok ki? ineğin doğurmasına da aynı adam bakıyor, muhabbet kuşunun ishaline de aynı adam.

bu nasıl bir eğitim ki, tıpta bile aynı kişi insanın her hastalığına hakim olamazken bunlar bütün canlı türlerine hakimler.

oysa veterinerlikte de mesela kediler ile ilgili bir uzmanlık olması gerekmez mi? her hayvana ayrı uzmanlık olmaz tabi de atıyorum memeliler, kanatlılar, toynaklılar vs. gibi uzmanlığa ayrılması daha doğru olmaz mı? bunların hepsinin ayrı ayrı cerrahisi olması gerekmez mi?

işte tam olarak bu anlattığım nedenle veterinere saygı duyamıyorum. aşı, parazit vs. gibi genel şeyler dışında pek bir derde derman olduklarını da söyleyemeyiz. benim köpeğimin beyninde tümör varsa bunun ameliyatı niye yapılamıyor? çünkü veterinerlik denen meslek 1 milim bile ilerleme göstermiyor.
  • veteriner deyip geçmemek lazım. sonuçta dünyanın sonu gelse, kıyamet kopsa, zombiler olsa veya nükleer bir savaş olsa, doktor yerine mutlaka bir veteriner lazım. kıyametlerin koptuğu senaryolarda, yazılı olmayan bazı kurallar vardır.

(bkz: biz hollywood'dan böyle gördük)

tanım: veterinerlerinde memnun olmadığı durumdur.

kaynak: vus
  • derdini sikmelik değil, aslında doğru bir tespittir.

veterinerlikte uzmanlık çoğu ülkede uygulanıyor ama türkiye'de kaldırıldı.

kaldırılmadan önce büyük hayvan ve küçük hayvan diye iki branş vardı bildiğim kadarıyla. türkiye'de teoride uygulanmasa da pratikte bu uzmanlık alanları uygulanıyor aslında. (çiftlik hayvanlarında, ev hayvanlatında ve atlarda uzman veterinerler olması şeklinde)

diğer ülkelerde ise farklı uzmanlıklar da var. (egzotik hayvan veterinerliği, vahşi hayvan veterinerliği, hayvan gıda güvenilirliği uzmanlığı, laboratuar hayvanları veterinerliği gibi)

sanırım türkiye'de hayvan hayatı o kadar da değerli görülmediği için bu branşlaşmaya gerek duyulmamış.
  • veteriner bulmak bile zor hala. bir de at baytarı it baytarı gezecek miyiz?
  • sonuna kadar mantıklı bulduğum tespit.

her hayvan için her şeyi bilmesi çok zor dolayısıyla branşlara ayrılması gayet mantıklı duruyor.
  • hayvanlara beyin ameliyati ya da kornea nakli yapmaktansa, onlari mezbahaya göndermenin daha ucuz olmasindan dolayi ihtiyac duyulmadigindandir.
  • sadece para eden hayvanlara bakan bir meslek zaten.

kedisi köpeği var bu insanların değil mi gerisinin koy götüne, anadoluda köyde çalışıyorsan inek, eşeklerde uzmanlaş tamam.

muhabbet kuşunuza bir şey olsun, ayağı sakatlansın, kanadı kırılsın hiçbir şey yapanı yok.

çünkü 25 liralık muhabbet kuşuna 200 lira muayene isteyemeyecekler...
  • (bkz: rick and morty)

bölümlerinden birinde bunun geyiği vardı.