şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neden hala adına sözlükte başlık açılmadığına şaşırdığım ankara üniversitesi hukuk fakültesi'nde eğitim veren akademisyen. profesör ünvanı olmakla birlikte yazdığı medeni hukuk alanında önemli çalışmaları bulunmaktadır. tahkimi de iyi bilir, şimdi de arabuluculuk konusuna yoğunlaşmıştır. naif bir insan, mütevazı de.

  bonus: duble paça pantolon giyer.
 • hesap makinesi gibi profesördür. zira aklı hala 1970'lerin dünyasında ve sığdır. hukuk bilgisi açısından türkiye'nin sayılı hocalarındandır öyle ki tüm doktrini ezbere bilir.
 • hukuk bilgisi sanıldığı gibi engin deryalar değildir. hatta kürsüdeki üstatlarından ahmet kılıçoğlu ve hasan seçkin ozanoğlu kadar dolu bir hoca da değildir. eşya hukuku dersi verirken sınıfın yüzde 90ını bırakmasıyla övünen, ankara hukuk'ta en zor ders olan borçlar geneli hasan hocayla beraber verirken de fikret eren'in kitabının ötesini bilmediğini anladığımız hocadır
 • medeni hukuk ve borçlar hukuku alanlarında - kaynakça da dahil olmak üzere - ezberden kitap yazabilecek kapasitedeki profesördür.

  bilgisinin sığ olduğunu söyleyenlere aldırmamak gerekir zira bunu iddia eden ya derse hiç girmemiştir ya da hocayı anlamamıştır.

  bilgisi hiç de fikret eren'le sınırlı değildir, derste ara ara fikret eren'in kitabındaki hataları düzeltir. yukarıda da belirtildiği gibi doktrini yalayıp yutmuştur, o kadar ki türk medeni hukuku alanında çalışma yapmış bütün yazarları ve hocaları bilir. ayrıca alman medeni kanunu bgb'yi neredeyse hıfzetmiştir. (iyi derecede almanca da bilir.)

  muazzam bir hafızaya, kıvrak bir zekaya sahiptir. her olaya özgü söyleyeceği 10 farklı deyim, 5 farklı atasözü; anlatacağı 5 farklı fıkra, 3 farklı anekdot vardır.

  konuları, "kitabı okuyarak geldiğimizi farzederek" taramalı tüfek gibi anlatır geçer. soruları seçmeden cevaplar. bazen de çubuğunu çıkarır, ön sıralardan bir kurban seçer; soru sorar, yerine göre iğneler, espri ya da olayla alakalı bir nükte yapar; genelde en çok kendisi eğlenir.

  söz verirken "böyrünuz" der, ders anlatırken ellerini iki yana açıp birbirine çarparak "borçlar kanunu'muzun x maddesine göre" demesi meşhurdur.

  anlattığı konuyla alakalı genelde yardımcı kaynak, tez ya da makale önerir, önerdiği kaynakları mutlaka yazarı, çıkış tarihi ve yeriyle bilir, bazı kitapları "sadece bakalım diye" kürsüde sergiler.

  dört dörtlük bir borçlar hukuku profesörüdür, ileride adından daha çok söz ettirecektir.