şükela:  tümü | bugün
  • neden hala adına sözlükte başlık açılmadığına şaşırdığım ankara üniversitesi hukuk fakültesi'nde eğitim veren akademisyen. profesör ünvanı olmakla birlikte yazdığı medeni hukuk alanında önemli çalışmaları bulunmaktadır. tahkimi de iyi bilir, şimdi de arabuluculuk konusuna yoğunlaşmıştır. naif bir insan, mütevazı de.

bonus: duble paça pantolon giyer.
  • hesap makinesi gibi profesördür. zira aklı hala 1970'lerin dünyasında ve sığdır. hukuk bilgisi açısından türkiye'nin sayılı hocalarındandır öyle ki tüm doktrini ezbere bilir.
  • hukuk bilgisi sanıldığı gibi engin deryalar değildir. hatta kürsüdeki üstatlarından ahmet kılıçoğlu ve hasan seçkin ozanoğlu kadar dolu bir hoca da değildir. eşya hukuku dersi verirken sınıfın yüzde 90ını bırakmasıyla övünen, ankara hukuk'ta en zor ders olan borçlar geneli hasan hocayla beraber verirken de fikret eren'in kitabının ötesini bilmediğini anladığımız hocadır
  • medeni hukuk ve borçlar hukuku alanlarında - kaynakça da dahil olmak üzere - ezberden kitap yazabilecek kapasitedeki profesördür.

bilgisinin sığ olduğunu söyleyenlere aldırmamak gerekir zira bunu iddia eden ya derse hiç girmemiştir ya da hocayı anlamamıştır.

bilgisi hiç de fikret eren'le sınırlı değildir, derste ara ara fikret eren'in kitabındaki hataları düzeltir. yukarıda da belirtildiği gibi doktrini yalayıp yutmuştur, o kadar ki türk medeni hukuku alanında çalışma yapmış bütün yazarları ve hocaları bilir. ayrıca alman medeni kanunu bgb'yi neredeyse hıfzetmiştir. (iyi derecede almanca da bilir.)

muazzam bir hafızaya, kıvrak bir zekaya sahiptir. her olaya özgü söyleyeceği 10 farklı deyim, 5 farklı atasözü; anlatacağı 5 farklı fıkra, 3 farklı anekdot vardır.

konuları, "kitabı okuyarak geldiğimizi farzederek" taramalı tüfek gibi anlatır geçer. soruları seçmeden cevaplar. bazen de çubuğunu çıkarır, ön sıralardan bir kurban seçer; soru sorar, yerine göre iğneler, espri ya da olayla alakalı bir nükte yapar; genelde en çok kendisi eğlenir.

söz verirken "böyrünuz" der, ders anlatırken ellerini iki yana açıp birbirine çarparak "borçlar kanunu'muzun x maddesine göre" demesi meşhurdur.

anlattığı konuyla alakalı genelde yardımcı kaynak, tez ya da makale önerir, önerdiği kaynakları mutlaka yazarı, çıkış tarihi ve yeriyle bilir, bazı kitapları "sadece bakalım diye" kürsüde sergiler.

dört dörtlük bir borçlar hukuku profesörüdür, ileride adından daha çok söz ettirecektir.

edit: sınavı açıklamış ve ben de dahil bütün sınıfın anasını ağlatmıştır.

edit2: kıymeti o kadar iyi anlaşılıyor ki yokluğunda. allahtan dileğim hocamız tekrar hayata dönsün. sadece çevresi ve hukuk camiası için değil, ülke için hatta dünya için büyük bir değerdir... iyi haberlerini bir an önce almak duasıyla. amin
  • bilgisi olup olmamasindan ziyade borclar genel sinavi sonuclariyla herkesi dumura ugratmistir . donem basindan beri calismama ragmen aldigim not 45tir ve o kagidin 45lik olma ihtimali yok.

kendisi ogrencileri birakmasiyla ovunuyor . bilgili olan insan bilgisiyle ovunur , kendisi kadar dersi bilmeyen elinden geleni yapan ogrencileri birakmakla degil.

aldigim not ile moralman cokmus durumdayim finalden kac alacagim acaba diye dusunuyorum simdiden .

kendisinde zerre kadar hakkim varsa haram zikkim olsun . bir an once yerine baska hocanin girmesi dilegiyle .
  • kendisinden aldığım borçlar hukuku dersini üç senede zar zor verebilmenin kiniyle yıllarca kendisini sevememiştim. lakin borçlarla aramdaki medeni birlikteliği sona erdirip mezun olmaya yaklaştıktan sonra kendisinin ne kadar da değerli ve alanına ultra hakim bir akademisyen olduğunu anladım. ayrıca maalesef pek çok hocamızda gördüğümüz bir olumsuzluk olan öğrenciyi ders dışı iplememe hadisesini ben kendisinde hiç yaşamadım, yaşayanı da duymadım. gerçekten öğrencisini -not isteme ve zor sınav soruları hazırlama harici- kırmayan bir insandır. hukuk fakültesinin belki de en zor dersi sayabileceğimiz ve hayatın olağan akışında sıklıkla karşılaşacağımız bir alan olan borçlar hukukunu kendisinden almak tek kelimeyle şanstır. ne yazık ki şu günlerde kendisinden gelen kötü haberlerle sarsıldık. hocamız geçirdiği kalp krizi sonrası şu an yoğun bakımda maalesef ölüm kalım savaşı vermekte. sevenleri olarak bizde emeği son derece fazla olan değerli hocamıza ve meslek üstadımıza lütfen dualarımızı esirgemeyelim. sizleri çok seviyoruz hocam. ne olursunuz dayanın ve tekrardan o aşık olduğunuz, nice nesilleri kocaman kocaman insanlar haline getirdiğiniz ankara hukuk’un soğuk ve köhne anfilerinde bilgilerinizi gelecek kuşaklardaki hukukçu adaylarına aktarın.
  • bir süredir hacettepe üniversitesi nöroloji bölümünde yoğun bakımda olan değerli profesör. ankara hukuk fakültesinin sitesinde hoca için kan bağışı yapılması gerektiği yönünde bir duyuru yapılmış, ben de buradan duyurayım.
  • beynine giden damarlardan birinin tıkanması sonucu felç geçirdiğini duymuştuk, borçlar hukuku genel hükümler dersini aldığım saygıdeğer hocam. allahtan şifa diliyoruz
  • vefat etmiştir, allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun inşallah.

bir veysel hoca daha yetiştirmek çok zor. genç sayılabilecek bir yaşta vefat etti. nasıl bir derya olduğunu anlamak için bir dersine girmek bile yeterdi. yaşasaydı muhakkak, medeni hukuk alanında gelmiş geçmiş en büyük isimlerden biri olarak tanınacaktı.

örnek bir insan, büyük bir hukukçu. takdir-i ilahi. allah rahmet eylesin.
  • az önce vefat haberini öğrendiğim, ankara hukuk’un sütunlarından biri, borçlar genel efsanesi.

“sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi. bilmez ki sorsun, bilseydi sorardı” dizelerin hala kulağımda hocam. kayseri ve kayserililerle esprilerin, derslerin hafızamda. seni tanıdığım için şanslı hissediyorum. mekanın cennet olsun.