şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birçok kişinin bugün şu röportaj sayesinde tanıyacağı değerli sümerolog.
 • al jazeera sayesinde haberdar olduğum büyük bir değer. lan o değilde, türkiyede ilk 10'a giren haber sitelerini toplasan bir al jazeera etmiyor.
 • ne güzel insandır kendileri. gururlandırmıştır. başka ne diyeyim. izleyin dinleyin okuyun.
 • yolda görsem saygıdan ayağa kalkıp önümü ilikleyeceğim adamdır.
 • genclere ornek olacak bir yasam oykusu. gereksiz gorulen bolumlerin aslinda ne denli gerekli oldugunu ve basarinin secilen meslekle degil kisiyle orantili oldugunu gosteren bir sahis. yilda 7 makale yazmak ne demek? kac akademisyenimiz bunu basarabiliyor?
  umarim ben de boyle aktif bir zihinle yaslanabilirim.
 • ölü dillerin efendisi. imrenilesi muvaffakiyetlerinin sırrı şu sözlerinde saklı olsa gerektir : "ben bundan ekmek yediğime göre bunu iyi yapmam lâzım."
 • sümerce, akadça, asurca, babilce ve hititçe dillerinde yazılmış on binden fazla tabletin çevirisini yapmış. 200'e yakın uluslararası makale yayınlamış. ayrıca ingilizce, almanca, fransızca ve italyanca biliyormuş.

  (bkz: allah'ına kurban)
 • kendisiyle yapılan bir röportaj

  "günümüze sayıca akatçadan çok ama sümerceden az unsur ulaşmış. örneğin; bugün kullanılan “zabit” kelimesi eskiden “subay” olarak kullanılıyordu. “sabatu” akatça’da “yakalamak” demek. “sabit” ise “yakalayan” demek, yani bekçi. araplar da “dabit” demişler, “postacı” yapmışlar bu kelimeyi, inzibat yakalayan insan manasında. “amaru” kelimesi bakmak, görmek, kontrol etmek anlamına gelir. bugün kullandığımız “iskan” kelimesi oradan geliyor. başka bir örnek; “işkun”, “o koydu” demek, mesela bir halkı alıp bir başka yere koyuyorsunuz, o da dilimize “iskan” diye girmiş; aynı şekilde, oturulan yere “mesken” denmiş. demek istediğim, bunun gibi daha birçok örnek verebilirim size, en meşhurlarından “elmas” kelimesi, dilimize akatçadan girmiş. mesela “kaniye olmak” kelimesini de aynen akatçadan almışız. “kaale almak”, aynı şekilde kullandığımız kelimelerden. herkes bunları türkçe zannediyor.

  @akay ali nicki yazardan gelen edit: doğru kelime 'imar' olmalı izaha bakınca zira aşağıda 'iskan' için farklı bir köken de söylüyor çünkü, alıntıladığınız söyleşide de yanlış dizilmiş bence.
 • "türkiye'den yurt dışına kaçırılan 9000 kadar tableti yurda getirdim ankara'dan bir karşılayan bile olmadı" diye bi açıklamada bulunmuş. herkes cepleri doldurmakla meşgul hocam. götümüze mi sokucaz tabletleri ne yapacağız, benzeri bir karşılık dahi bulmuş olabilir ilgili makamlardan senin gayretin.