şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni dsi genel müdürü.
 • muhtemelen akp istanbul belediye başkan adayı.
 • istanbul belediye başkan aday adaylığını kazanamayan kişi.
 • sudan islerle ugrasan bir heyhula burokrat.
 • şu an itibariyle sütoğlan muamelesi görüyor izlenimi doğsa da önümüzdeki genel seçimlerde ali müfit gürtuna ile kolkola meclise vekil sıfatıyla gireceğini tahmin etmekteyim...(tahmin denince 81 sayısal loto milyarderi gücündeyimdir)
 • kişisel bilgiler
  doğum yeri : şuhut / afyonkarahisar

  doğum tarihi : 18 / 08 / 1948

  medeni hali : evli / 4 çocuk babası

  yabancı dil : ingilizce

  eğitim
  1966 - afyon lisesi

  1967 - istanbul teknik üniversitesi inşaat fakültesi

  1971 - yüksek lisans (inşaat yüksek mühendisi) .

  1980 - doktora

  tecrübesi

  1976-1977 ytü hidrolik kürsüsünde asistan
  1977-1980 itü şehir sağlığı ve tekniği kürsüsü'nde asistan
  1980-1981 itü çevre mühendisliği bölümü'nde dr. asistan
  1981-1982 international institute for hydraulic and environmental engineering delft / hollanda'da araştırmalar yaptı ve dönem birincisi oldu.
  1982-1983 itü inşaat fakültesi çevre mühendisliği bölümü öğretim görevlisi-dr. asistan
  1983-1984 itü inşaat fakültesi çevre mühendisliği bölümü yrd. doç. dr.
  1984-1991 itü inşaat fakültesi çevre mühendisliği bölümü doç. dr. 1991 yılında profesör ünvanını almıştır.
  1991-1994 itü inşaat fakültesi çevre mühendisliği bölümü çevre teknolojisi anabilim dalı başkanlığı
  1991-1994 itü inşaat fakültesi yönetim kurulu üyeliği
  1990-1993 seka genel müdürlüğü çevre müşaviri
  1994-2002 iski genel müdürü (300'den fazla dev tesisi istanbul'lulara kazandırmak suretiyle istanbul'un su ve çevre meselesinin çözümünde büyük hamlelerin atılmasına vesile olmuştur.)
  2001-2002 istanbul konseyi 2. dönem başkanlığı
  2003- devlet su işleri genel müdürlüğü

  araştırma konuları

  içme suyu arıtımı

  atıksuların arıtımı ve uzaklaştırılması

  su temini

  endüstriyel atıksu arıtımı

  bilimsel çalışmaları
  prof. dr. veysel eroğlu’nun akademik hayata da katkısı büyük olmuştur. 250’den fazla yayımlanmış kitap, ilmi makale, tebliğ, mesleki teknik raporları olup, bunlardan 45’i yabancı dilde yayımlanmıştır. bu eserlerinden başka, su temini ve su tasfiyesi, evsel ve sanayi atık sularının arıtılması konularında 40’dan fazla projenin de yürütücülüğünü yapmıştır.

  çeşitli belediyeler, kamu kuruluşları, yurtdışındaki üniversiteler ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından takdim edilen yüzlerce ödülü bulunmaktadır.

  iski genel müdürlüğü döneminde yapılan icraatların kısa özeti

  istanbul’da 8 yılda:

  istanbul teknik üniversitesi inşaat fakültesi çevre mühendisliği bölümü çevre teknolojisi ana bilim dalı başkanlığı’ndan, o tarihteki büyükşehir belediye başkanı, başbakanımız sayın recep tayyip erdoğan tarafından 1994 yılında istanbul su ve kanalizasyon idaresi( iski)’nin başına getirilmiştir.

  bilindiği üzere o dönemlerde iski, yolsuzlukları, hizmet üretememesi yönüyle gazetelere manşet olmuş,televizyon programlarına ve karikatürlere konu olmuştur. istanbul tarihinin en büyük susuzluğunu yaşamaktaydı.
  şehir, susuzluktan adeta kerbela’ya dönmüştü. atık suların % 95’i arıtılmadan doğrudan derelere ve sahillere veriliyordu. haliç’in atık sular’dan bataklık haline gelmiş, pis kokusu kilometrelerce uzaklıktahissediliyordu. borcunu ödeyemediğinden malzemelerine haciz konulmuş, kısaca iktisaden de iflas etmiş bir kurumdu.

  yapılan başarılı çalışmalar neticesinde içme suyu meselesi 2040 yılına kadar bir daha gündeme gelmeyecek şekilde tarihe gömülmüştür. atık suyu %90 oranında arıtma tesislerinden geçirerek sahiller ve dereler temiz tutulmuştur. istanbul’un altın boynuzu haliç, temizlenerek eski mavi günlerine kavuşarak dünyanın en büyük çevre projesi ödülünü almıştır. iski’nin 1994 senesinde 250 milyar tl. olan aylık geliri, 2002 yılında aylık 80 trilyon tl’ye ulaşmıştır.8 yılda 600 tesis inşa edildi. bir başka ifadeyle 3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmiştir.

  artık istanbul, sadece musluklarından suyu her zaman akan değil, aynı zamanda dünya kalitesinde sağlıklı su verilen bir şehir haline gelmiştir. ayrıca bu süre zarfında geçmişten devralınan 1 milyar dolar borç ödenmiştir.

  sadece su ve çevre konularında değil istanbul’un diğer meselelerinin halli konusunda da; hava kirliliği, katı atıkların toplanması ve enerjiye dönüştürülmesi, istanbul’un yeşillendirilme ve düzenleme çalışmaları, tarihi mirasın korunması ve online belediyecilik konularında büyük çalışmalar yapılmıştır.

  dsi genel müdürlüğü döneminde yapılan icraatların kısa özeti

  devlet su işleri 3 yılda 235 tesisi milletimizin istifadesine sunmuştur.

  prof. dr. veysel eroğlu 7 şubat 2003 tarihinde ülkemizin en büyük yatırımcı kurumu olan devlet su işleri’nin başına getirilmiştir. buradaki durum 1994 yılında iski’deki manzarayla örtüşmekteydi. bu manzara türkiye adına, milletimiz adına büyük üzüntü verici bir durum meydana getirmiştir. usulsüzlüklerin bir kısmı zaten basına yansımıştır.

  2003 yılında yapılan çalışmalarla kısa sürede dsi toparlanmış, büyük projelere imza atılmıştır. büyük tesisler milletimizin istifadesine sunulmuştur.

  dsi 3 yıllık zaman zarfında yaklaşık 7 milyar ytl’lik yatırımı bitirerek ülke ekonomisine kazandırmıştır.

  130’u sulama, 16’sı içme – kullanma ve sanayi suyu temini, 6’sı enerji, 5’i sulama + içme suyu, 2’si sulama + enerji, 2’si sulama + taşkın koruma, 74’ü taşkın koruma maksatlı olan 235 tesis hizmete alınmıştır.

  hizmete alınan bu tesisler ile 472 000 hektar arazi sulu tarıma kavuşturulmuş, 1 440 milyon kwh/yıl hidroelektrik enerji temin edilmiş, toplam 9 500 000 nüfusa sağlıklı içme suyu sağlanmış, 5 il, 42 ilçe ve 864 yerleşim birimi taşkınlardan korunmuştur.

  kaynak: http://www.dsi.gov.tr/veyseleroglu.htm
 • yeni dönemde ismi enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı için geçen akp afyonkarahisar milletvekili.
 • an itibariyle açıklanan 60inci hükümette, çevre ve orman bakanı olmuştur. belediyeden buralara kadar gelmesi takdire şayan bir yükselmedir.
 • karikatür gibi adammış, ben bugün bunu gördüm.

  istanbul ve ankara'da barajların yüzde sıfır seviyesine dayanmasına rağmen suların kesilmeyeceği açıklamasını yaptıktan sonra (ki o açıklama da "kesmeyecez gardaşım, kes-me-ye-ceeez!" tadındaydı) gelen "peki nasıl olacak bu iş?" sorusuna da "o bizim meslek sırrımız." demeyi başardı.

  edit: şuradan da yazılı olarak görülebilir:

  (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/news/425284.asp)
 • susuzlukla ilgili sorulan bir soruya "susuzlukta işimiz şüphesiz allah'a kalmıştır" diyerek muhteşem bir çıkış yapıp, "yılın en iyi çıkış yapan bakanı" dalında oscar'ı kazanmayı daha sene başında haketmiştir.
  (ara: ilim)
  (ara: fen)