• kralin veya padishahin yardimcisi olan pezevenk, klasik ozelligi kraliche veya prensese goz koyup surekli skmeye chalishmasidir.
    bi de ulkeyi ele gechirmek ichin surekli hain planlar kurup durur.
  • "ağır bir yükü taşıyan" da demektir.
    eşzamanlı olarak birbirinin veziri olanlar, vezarette öznelik imkânı bulurlar. vezirim, taşıyamadığım ağır yükü paylaşandır. özne olarak bana hamledileni, yükleneni, yüklemimi taşırken özne ile yüklemin arasına bir tümleç misali girerek hem hamledilene tahammül etmemi hem de cümlenin özne ve ona yüklenenden ibaret olmadığını gösterir vezir. gerektiğinde devrik cümlelerde yüklemimle başbaşa kalmak istediğimde cümlenin başını tutar beni yüklemimle bırakır.
    ağza sakız olmuş bir ifadeyle vezirin rezilliğe meyli de yüksektir; çünkü başkasının yükü baştan çıkarıcıdır. onun zayıflığına tanıklık zayıflığını kötüye kullanmaya da varabilir. ancak rezaletinde bile keramet vardır.
  • kralın veya padişahın sekreteri gibi birşey
    ama kral beyle görüşecektim demeniz için onun da sekreterine ulaşmanız gerekiyor ki uzar bu böyle biraz
    ama normaldir şirket büyük olunca oluyor böyle şeyler
  • ingilizce'de "queen" yani kralice olarak adlandirilan bu oyuncu arkadasimiz oyun sirasinda gazi olursa, teorik olarak yerini son siraya varabilen bir piyon alabilir. sorulmasi gereken soru "bir piyon son siraya vardiginda, eger kralice hala ordaysa, ikinci bir kralice olarak oyuna devam edebilir mi"dir. cevaplardan biri de, hristiyan bir satranc oyununda bunun kabul edilemeyecegi, musluman satranc oyununda ise bunun mumkun oldugu ve hatta dort taneye kadar da yolunun oldugudur...
  • yetki ve gücünmü sadrazam / vezir-i azam ile karı$tırmamak gerekir.
  • (bkz: baş parmak)
  • parmaandan tatli yapilan ve yerden yere vurulan insan modeli
  • satrançta bir taş, çapraza ve yanlara gidebilir...
  • satranç antrenörüyüm. 9 yaşındaki öğrencim veziri eline alıp "öğretmenim bu vezir değil mi?" dedi. bende evet dedim. "her yere gider değil mi?" dedi. bende evet oğlum dedim. derken elindeki veziri sınıfın köşesindeki çöpe fırlattı ve "evet gerçekten de gidiyormuş ehehheh" dedi. yeni nesil gerçekten çok zeki.
hesabın var mı? giriş yap