şükela:  tümü | bugün
 • ks./variable geometry turbocharger

  (bkz: hyundai getz vgt)
 • inanılmaz kuvvetli bir motor tipi. yüksek tork yüksek hp. cok basarılı olmuş. iş için arac kiraladıgım bir gunde denk geldi. sabah 7.30dan aksam 21'e kadar beraberdik, gezdik tozduk. yaklasık 300 km civarında sehir içi, sehir dışı yol yaptık. bu kısa zamanda cok seyler basardık. ekonomik, güçlü, ara hızlanmalar, kalkışlar cok iyiydi.

  standart 2.0 motor arabalarla cok rahat dalaşabiliyorsunuz.

  motor ömrü de uzun olursa şu anda en başarılı dizel'lerden birisidir tartışmasız

  önemli edit: bu motoru hyundai grup araçlarının taşıdığı göz önüne alınırsa; okumadan geçmeyiniz (bkz: #14410212) iş bu entry fikirlerinizi tamamen değiştirecektir. zira benimkiler değişti.
 • accent era'yı uçuran teknoloji. accent era uçan teneke unvanıyla anılıyorsa sebebi bu teknolojidir. üçüncü viteste bile patinaj çekiyor namussuz. 2010 model şirket aracı olan bir versiyonunu kullanıyorum ara sıra, tamam iyi kaçıyor ama duramıyor. frenleri çok kötü.
 • variable geometry turbocharger. turbo pallerinin açılarını ayarlayarak tüm devir bandında sabite yakın bir turbo basıncı oluşturulmasını sağlar. bu teknolojiyi kullanan en bilindik örnekler crdi*, hdi ve tdci (sadece 115 ve 120ps versiyonları) motorlardır. hdi ve tdci motorlarda garrett marka vgt kullanılır.

  üstte bahsedilmiş ama hyundai accent era ve hyundai getz'in 1.5 crdi vgt motorları bu araçları uçurur. 3. viteste bile esp açar, patinaja düşer. ikisini de kullandım, ikisi de tabiri caizse "hayvan gibi" gidiyor. accent era denen şirket aracı bozmasının şehir içi ara hızlanmaları bu vgt denen olay sayesinde insanı şok eden cinstendir. turbonun tüm devir bandında motoru sıkıştırdığını koltuğa gömüle gömüle hissedersiniz. ha araba yolu hiç tutmaz, hatta bu performansa karşın frenleri berbat ötesidir ama o, bu entry'nin konusu değil.*
 • nanocharger, v-charger, lpg charger ve turbo air charger ismiyle satılan ürünlerin bir şekilde piyasadan kalkmasıyla tek başına çok daha yüksek ve anlamsız fiyatlara satılan performans ürünü

  bu ve benzeri ürünlerin çalışma mantığı emme manifolduna daha fazla havayı kontrollü şekilde aktarmak, bu sayede kalkışlarda ve dur kalk trafiklerde aracın gücünü daha alt devirlerde vermesi hedefleniyor, uzunca bir tüp var, bir ucu sadece içerisine hava alacak şekilde ve içinde ufak bir filtre var, kalan kısmı boş ve diğer ucu manifolda ya ekstra bir girişle ya da mevcut üzerine bağlanarak oluyor, aracın maksimum beygir ve torkunda bir etkisi olmasa da daha yüksek gücü daha alt devirde vermeye faydası olduğu en azından kendi tecrübemle yaşadığım bir durum

  dizellerde bir işlevi yok
 • aracımda 2 haftada 3000 km test ettiğim tasarruf iddialı ürün. 800 km şehir içi 2200 km şehir dışı. şehir dışı sabit hız ve 110 km altı sabit sürüşte gerçekleşti.

  ekonomi diye bir şey yok. en azından benim aracımda (bkz: 1.6 multijet motor)

  maalesef alt devirlerde araç biraz toparlamasına rağmen bence esas ekonomiyi araç sürme şeklinizi değiştirerek yaptırıyor. gaza çeyrek bas, bırak araba aksın sonra bir daha bas...

  bu şekilde sürerek zaten vgt olmadan da ekonomi sağlarsınız. ha bu arada yüksek devir yapmak, geç vites değiştirmek falan bu sürüş stilinde tu ka ka..

  cihazın 1 ay deneme süresi var. fiyatı 650+kdv. bugün söktürdüm.
 • (bkz: #134395026)

hesabın var mı? giriş yap