şükela:  tümü | bugün
 • ks. very high frequency.
 • havacılıkta dinlemesi ilk başlarda zor olan ama sonradan kulak dolgunluğu ile alışılan hatta yeri geldiğinde pilot ile kule arasındaki atışmaları ile zevkli bile olan frekans bandı.
 • aynı zamanda havalimanındaki kullanımı özellikle çok önemli olan, uçakların iniş, kalkış veya frekansta olduğunu takip etmemizi sağlayan, kalkıştan veya inişten önce kaptanın yer hizmetlerine direk olarak bilgi vermesini sağlayan cihaza verilen isim..
  örnek konuşma;
  - ...... hizmetleri
  - devam edin
  - 15:45 gibi yerde olacağız. 2 yolcunun tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olacak.
  - ok alındı.vs.vs.
 • vertical horizontal filter'in baş harflerinden oluşan göstergedir. vhf piyasada oluşan fiyat değişimlerinin bir trendin parçası olup olmadığını gösterme konusunda analiste yardımcı olur. vhf'yi anlamak için iki terimin formülünü bilmemiz gerekir;

  1-) numaratör: analistin belirlediği periyot dahilinde gözlemlenen en yüksek ve en düşük fiyat adımının farkıdır.

  2-) denominatör: yine belirlenen periyot dahilinde içinde bulunulan günün kapanış değeriyle bir önceki günün kapanış değeri farklarının toplanmasıyla elde edilir. (closet - clost-1) + (closet+1 - closet) ...

  bu iki değeri hesapladıktan sonra iş daha da kolaylaşıyor.

  vhf = numaratör / denominatör

  bu hesaplamanın ardından 0 ile 1 arasında bir değere ulaşırız. bulduğumuz değer trendin gücü hakkında bilgi verir. gözlemlenen periyotlar içinde daha yüksek vhf değerine erişilen bölge trendin varlığı konusunda teyit sağlamakla birlikte trendin gücü/sağlamlığı hakkında ipucu da sunar.

  vhf değerinin bir diğer yorumlanması da aşırı değerlere erişilen bölgelerde yapılır. görece daha yüksek bir vhf değerine sahip olduğumuz zamanlarda trendin tersine dönerek bir düşüş trendine dönebileceği söylenebilir. ancak teknik analizin her aşamasında olması gerektiği gibi diğer göstergelerden bunun teyidini almak daha sağlıklı olacaktır. vhf değerinin de kendi içinde uyumsuzlukları bulunmaktadır.

  eğer elinizde yükselen vhf değeri varsa yanına bir tane (bkz: macd), düşen bir vhf değeri varsa (bkz: rsi) ya da (bkz: stochastic) atabilirsiniz.
 • (bkz: vlc)
 • fm bandi olarak bilinen ukw bandini da icinde barindiran frekans bandi.
 • havalimanında radyo dinleme teşebbüsleriniz eğer en eski model el radyoları ile oluyorsa, muhtemelen araya karışan sesler vhf'ten gelen esintiler şeklindedir...
 • tv yayını ve fm radyo yayını (88-108 mhz) için uygun frekans bandıdır (30 - 300 mhz). hf ile uhf arasında bulunur.
  vhf bandındaki frekansların yayılma karakteristikleri kısa mesafeli -yerel- haberleşme için ideal sayılabilir. hf bandındaki radyo dalgalarını yansıtan iyonosfer vhf bandındaki radyo dalgalarını yansıtmadığı için bu bant için haberleşme yerellikle sınırlı kalmıştır.
 • (marin telsiz - vhf marine radio), radyo telefon gibi farklı isimlerle alınan sistem vhf frekans bandında çalışan, deniz araçlarının birbirleri ile veya kara ile görüşmesi amacıyla kullanılan telsiz sistemidir. bu sistem vhf frekans bandında 156-174mhz arasındaki frekansları kullanır.

  vhf deniz telsizinin asıl amacı kapsama alanı içinde deniz araçlarının haberleşmesini sağlamaktır. fakat bunun yanında her türlü arama kurtarma çalışması, denizdeki tehlikeli durumlar, acil durumlar, bilgilendirme ve hava durumu gibi amaçlarla da kullanılmaktadır.

  marine band plan adında bir kanal listesi vardır. örneğin; 6 numaralı kanal arama kurtarma faaliyetleri için, 9 ve 10 no'lu kanallar balıkçılık faaliyeti yürüten gemiler için ayrılmıştır. 16 no'lu acil durum kanalı her gemi tarafından 24 saat açık tutulmalı ve dinlenmelidir. ayrıca gemiler, 67 numaralı kanaldan da meteoroloji bilgilerini edinebilirler.
 • (bkz: #16644928)