şükela:  tümü | bugün
 • vhf haberleşmesi, gmdss tarafından belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda, r/t (radiotelephone) veya dsc(digital selective calling) şeklinde yapılan, gmdss tarafından belirlenmiş 4 bölgenin tamamında kullanımı ve gemilerde bulundurulması zorunlu olan vhf-vhfdsc cihazı veya vhf el telsizi ile yapılan haberleşmelerin tümüne denir. vhf haberleşmesi, 20-30 nm(nautical mile 1nm=1852m) kapsayan alanlarda yapılabilir. bunun sebebi ise çıkış gücünün çok yüksek olması sebebiyle manyetik atımların atmosfer yüzeyinden sekip yeryüzüne geri dönmesinin az olmasından dolayıdır. ayrıca yağmur, kar, dolu, sıcaklık, soğukluk gibi etmenlerden de etkilenerek erim mesafesinin ciddi anlamda düşmesinden dolayı genel olarak a1 ve a4 bölgesinde kullanılır. ancak a2 ve a3 bölgelerinde ship to ship haberleşmelerinde çokça kullanılır.
  kısıtlı numaralara sahip frekanslar arasında çalışan vhf sistemi, 156-174 mhz bandında, sivil kullanımlar için 57 farklı kanal kullanımına izin vermektedir.
  vhf channel 16 ve channel 70 muhakkak dinlenmeli, eğer gemide dublikasyon yoksa dsc kanal 70 dinleme alıcısı gemilerde bulundurulmalı ve sürekli on modunda tutulmalıdır.
 • herhangi bir vhf haberleşmesi yapılırken yanlış anlamaya mahal vermemek için enternasyonel vhf radyo alfabesi kullanılmaktadır.

  a alpha
  b bravo
  c charlıe
  d delta
  e echo
  f foxtrot
  g golf
  h hotel
  ı ındıa
  j julıett
  k kılo
  l lıma
  m mıke
  n november
  o oscar
  p papa
  q quebec
  r romeo
  s sıerra
  t tango
  u unıform
  v vıctor
  w whıskey
  x x-ray
  y yankee
  z zulu
 • deniz seyyar seviyesinde çok yüksek frekans bandında yapılan haberleşmeye vhf telsiz telefon haberleşmesi denir.
  - 30-300 mhz arasındaki frekansları kapsar.
  - deniz seyyar seviyesi vhf için 156 ile 162 mhz arası frekanslar tahsis edilmiştir.
  - her bir ya da iki frekansa bir kanal numarası verilmiştir. bu kanallar 0-28 arası, 60-88 arası olmak üzere toplam 55 adettir. (telsiz yönetmeliğinin 11. maddesi halen 56 kanal demektedir, bunun sebebi 1983 yılında yayınlanan yönetmeliğin 76. kanalı 16.cı kanalın koruması olarak tahsis etmesidir. ancak daha sonra (1987) yapılan uluslararası düzenleme sonucu kanal 76'nın kullanımı yasaklandığından kanal sayısı 55'tir.)

  daha detaylı bilgi veya kmt sınavına hazırlanmak isteyenler için çalışma notları http://www.adf.org.tr/docs/kmt_calisma_notlari.pdf adresinde bulunabilmektedir.