şükela:  tümü | bugün soru sor
 • demir yol diye adlandirirsam bu kelimeyi cok da yanilmis olmam kanaatindeyim, cunku vf ile bir dagi sanki trenin raylar uzerinde kaymasi gibi gecebilirsiniz.

  birinci dunya savasinda italyan ve avusturya askerleri, italyanin kuzey dogusuna dusen ve iki ulkeyi birbirinden ayiran, bu cephede oldukca da genis bir kisim tutan, dolomitler diye anilan bolgede birbirleriyle savasirlar.dolamitler kayalik ve daglik bir alandir kolayca yuruyerek gecip gidemezsiniz bu sebeple iki ordu bu bolgede bir ustunluk saglayamadi.
  fakat italyanlarin demir yol adini verdikleri ve tel,demir,ip (bolt) gibi materyaller kullanarak daglara sabit hat dosemelerinden sonra(everest veya birtakim himalaya daglarinda korede uretilen boylari 400 metreyi gecebilen plastik iplerle sabit hat kurulabilmektedir cunku firtinada yonunuzu kaybetmek olagandir ve bu hatlar astromik rakamlar odeyip himalayalar ve karakurumda tirmandim demek isteyen zenginler icin gunumuzde kullanilir.)savas burada yonunu ve hizini degistirmistir.

  bildigim kadariyla ilk via ferrata italya da birinci dunya savasinda icat oldu ise de, avrupada fransa,polanya(dagcilari unludur) gibi avrupa ulkelerinde de rastlanmaktadir ve ayrica and daglarina komsu ulkelerde de via ferrata gorebilirsiniz.
 • kaya tırmanışıyla scrambling (tepe yürüyüşü?) arasında kalan bir spor. tırmanış hakkında teknik bilgisi olmayanların da zirve yapabilmelerine olanak sağlar. doğal bir ortama hazırlanmış rotaları vardır. bu rota boyunca çelik bir kablo vardır ve bu kablo belli yerlerde kayaya sabittir (bolt). her bolta gelişinizde clip yapıp devam edersiniz. çelik kabloya ek olarak basamaklar ve köprüler de vardır. rotanız önceden hazırlanmıştır yani "şimdi ne yapayım?" diye düşünmeniz gerekmez. rotanın türüne göre mağaralara inme, köprülerden geçme söz konusu olabilir.

  ekipman olarak emniyet/tırmanış kemeri (harness), iki karabina ve dinamik tırmanış ipinden oluşan (şok emicili) via ferrata seti, parmaksız eldiven ve kask kullanılır. ayakları kaya tırmanışındaki şekilde kullanmadığınız için tırmanış ayakkabısı giymeniz gerekmez. yollanırken ilk yardım seti, su, yiyecek, acil yardım appi yüklü cep telefonu, güneş kremi, yedek t-shirt, hoodie alınması manalı olur.

  temel olarak karabina kullanmayı, clip yapmayı bildiğiniz (bilmiyorsanız da öğrenilir) ve ortalama bir fiziksel güce sahip olduğunuz sürece eğlencelidir. rota seviyeleri vardır ve bazı rotalar daha fazla direnç ve deneyim gerektirebilir. bu yüzden seviyenize göre bir rotaya girişin ki gününüz zehir olmasın. bence rehbersiz yola çıkmayın ilk kez yapacaksanız, rotaya ve/ya da tırmanışa yabancıysanız. herkes aynı rotayı kullandığı için güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken temel kurallar vardır ve onları da size önceden anlatacaklardır ya da mutlaka bir açıklama bulursunuz (zaman zaman sıra beklemek, asla kablonun aynı tarafında birden fazla kişinin olmaması vs). rotanın uzunluğunu da kondisyonunuza göre göz önünde bulundurun çünkü kırk yıl süren rotalar var ki geri dönemez ve kalırsınız arkanızdakiler "yürüsene evladım" der ve siz gökyüzüne bakarken. rehbersiz yollanacaksanız tabii rehber kitabı alacaksınız ama dikkat edin bazı rehberler gerçeklikten uzak çıkabiliyormuş. fırtına beklenen günde yollanmayın dememe herhalde gerek yok...

  böyle bir düşünce var mı bilmem ama bence kaya tırmanışına başlamadan önce denenmesi yerinde olacaktır çünkü benzerdir. via ferrata kaya tırmanışının daha güvenli ve kolay versiyonu gibi.