şükela:  tümü | bugün
 • istanbul eyüp'te (gaziosmanpaşa'ya yakın) yapılmakta olan yerli disneyland projesi. www.vialand.com.tr
 • bayraktar holding ve güryapı inşaat ortaklığında yapılan eğlence-alışveriş merkezi. sırf kapalı otoparkı 125.000 m2 dir. 3 kat.
  bir de benden duymuş olmayın ama 2 adet roller coaster siparişi verilmiştir bile.
 • açılışını merakla beklediğim yer. tatilya'dan sonra ilaç gibi gelir bünyelere umarım.

  edit: açılışına çok az kaldı. 26 mayıs'ta hizmet vermeye başlayacak. vialand projesini ilk duyduğumda ve sonrasında incelediğimde yukarıda da yazdığım gibi tatilya örneğini vermiştim. tatilya'ya çocukken giden biri olarak hep çok eğlenceli buldum orayı. fakat yaş 20'yi geçtikten sonra tatilya kreş eğlencesi gibi geliyor. vialand bu konuda çok daha gelişmiş bir yer tartışmasız. insan heyecanla beklediği kadar, bir yandan da tedirgin oluyor. çünkü çok ciddi koruma sağlanması gereken eğlence üniteleri var burada.

  mesela, adalet kulesi denilen aletle 50 metre yükseklikten düşeceksiniz ve bu sırada 4,6 g kuvvetine maruz kalacaksınız. 360 adlı ünite de heyecan verici olmakla birlikte çok ciddi güvenlik gerektiriyor. roller coasterlardan biri maceraperest. diğer roller coaster nefeskesen'den bahsetmiyorum bile. üç saniyede 110 km hıza çıkıp bir kilometre uzunluktaki raylarda gezinmek çok zevkli olmakla birlikte, büyük güvenlik önlemleri gerektiriyor. umarım kazasız belasız eğlenilir. burayı da abd'de buna bin basan yerler var, fransa'daki şöyle güzel falan diyen tipler dolduracak. kardeşim gidin orada eğlenin o zaman, şu an türkiye'deki en büyük eğlence parkı burası olacak. umarım güvenlik çok iyi olur.

  yazdıklarım fazla heyecanlı üniteler. viking de onlardan biri. bir yandan da hayal makinesi, fatih'in rüyası, saray salıncağı, oyun dünyası falan gibi farklı güzellikte üniteler de var. yani gidelim çılgın atalım diyen de eğlenecek, küçük çocuklar da...
 • çocukken fame city'de yaşadıklarımı çocuğuma yaşatamak için açılmasını beklediğim mekan. umarım hayal kırıklığı olmaz.
 • her sabah 09:00 - 10:00 sularında iş makinelerinin gürültüsüyle uyandığım ve cama cıkıp sövmeme neden olan devasa büyüklükteki çılgın proje.

  geçtiğimiz haftalarda projeyi tanıtım maksatlı skyturk'te yetkili bir ağız bayağı bir ayrıntılarıyla konuyu enine boyuna anlattı. içerisinde bir park içi gezi treni bulunmaktaymış (alan 600.000 m2 olunca). ayrıca osmanlı, londra, new york vb. ünlü şehirlerin silüetinden esinlenilmiş alış veriş mekanları ve sokakları bulunacakmış. şelaleden tutunda bir şatodan dahi bahsedilmekte. anlattıklarına göre nasıl ki bir turist sydney'e gittiğinde disney land'i görmeden ülkeden ayrılmak istemiyorsa istanbul'a gelen bir turistte bu parkı görmeden ülkemizden ayrılmak istemeyecekmiş, bu bağlamda yılda çekmeyi hedefledikleri turist sayısı bir hayli büyük. içerisindeki roller coaster içinse bir boeing parası deniliyor bilemiyorum. parka giriş belli bir ücret karşılığında olacak haliyle, ardından tüm üniteler emrinizde (bu uygulamanın destekçisiyim keza sarıgöllüler orayı yıkarlar).

  ayrıca şu günlerde gece kondu kesimine yıkım ve kentsel dönüşüm ile ilgili ve ''gelin görüşelim'' tandanslı kağıtlar dağıtılmakta. anlaşılan o ki proje yetkilileri toki ya da belediyelerle daha bir sıkı fıkı zannedersem. keza vialand'ten karşıya bakıldığında karşılarına çıkan çarpık yapı ve manzara hiç hoş olmasa gerek. hükümetle de konu hakkında sürekli fikir alış verişindeler. yanlış bilgi edinmediysem arazi 49 yıllığına kiralanmış.

  not : öte yandan projenin sahibi midir nedir her gün helikopterle gelip projeyi denetliyor o da kafa şişiriyor. suikast hazırlığı içerisindeyim haberi olsun. bir kere de araçla gel abicim.

  ayrıca projenin duyurulmasının ardından değeri 150.000 tl. olan evlerini 300.000 tl. den satışa çıkarıp çakallık peşinde koşan yeşilpınarlı krolara da kafam girsin.
 • içinde masal ağacı da olacakmış!
 • haritadaki yerini merak edenler için: https://maps.google.com/…5,28.923802&num=1&t=h&z=16
 • istanbul ve turkiye'ye turist akisini ozellikle iran ve arap pazarinda etkileyecek muthis proje. eylul 2011'den bu yana insaati devam etmesine ragmen basinda nasil olur da kendisine hak ettigi reklami ve destegi alamaz bunu anlamak zor olsa da acilisindan itibaren istanbul'un cehresini de degisterecegi kesindir. sadece 8 bin arac kapasiteli otoparkinin cevrede sikinti yaratmamasi dilegiyle.