şükela:  tümü | bugün
 • vitale bramani isimli bir italyanin icat ettigi ayakkabi tabani.
  gunumuzde marka haline gelmistir, ve ozellikle trekking/tirmanis botlarinda cok unlu ve gecerli bir taban markasidir, hafif, esnek, saglam ve yuksek surtunme katsayisina sahiptir.
 • asıl özelliği ise deseninin çamur dolup tıkanmamasıdır.
 • 20.yy.da dağcılar için köseleden ve diğer bazı sanayi ürünlerinden ayakkabılar üretilmiş fakat bu taban yapısının kayalarda cabuk parçalanması neticesinde daha kuvvetli bir malzeme arayışı başlamıştır , 21.yy. a girerken petrol'ün yaygın şekilde kullanımıyla beraber tabanlarda bu güçlü karışım denenmeye başlanmıştır.1935 de bramani vibram'ın 6 arkadaşını italya alplerinde ağır iklim koşullarında kaybetmiş olması onu ''rubber technology'' uzerine calışmaya teşvik etmiştir , günümüzde dağcılık piyasasında tekel konumuna yükselebilmiş bir firmadır , boreal den lafuma ya kadar dağcılık için ayakkabı üreten en büyük firmalar bile bu tabanı kullanmaktadır.

  4 ayrı kategoriye sahiptir
  4/1 günlük kullanım ve trekking
  4/2 trekking ve hafif dağ yürüyüşleri
  4/3 orta dağcılık
  4/4 her türlü dağ koşulunda kullanılır

  4/4'ün üzerinde plastik denen bir ayakkabı vardır ki bu artık ayakkabı kullanmanın mümkün olmadığı everest , k2 gibi zirveler içindir , önce ayağa mest geçirilir ardından kayak ayakkabılarına benzeyen bu plastik giyilmek suretiyle zirve yapılır.
 • gerçek özelliği karda ve ıslak zeminde kaymasıdır. bir yürüyüş ayakkabısında istenecek son özelliktir. dereden geçemezsiniz çünkü ıslak taşlarda kayar. çıkartıp yalınayak ya da çantanızda tedbir cihetiyle bulundurduğunuz terliklerinizi giyip geçersiniz.

  kar yağınca bunlarla nesrin topkapı gibi kıvıra kıvıra gidersiniz. bir türlü buz üzerinde denge sağlayamazsınız. buzun eriyip taşların ya da şehirde asfaltın çıktığı yerlerde de yer ıslak olduğu için kayar. ne biçim bir ayakkabı tabanıdır anlamadım ama bir daha vibram markasını kullanan ürünleri almayacağını söyleyen bir çok kişiye rastlamam bu özelliği tek farkeden olmadığımı gösteriyor.
 • ayakkabı tabanında devrimdir. arazide insana kaldırımda yürüyor kadar rahat hissettirir. sağlamdır, dayanıklıdır, kolayca heba olmaz. firma tarafından açıklanmış olan 4/4 , 4/3, 4/2, 4/1 gibi taban sertlik oranları kullanım alanı dışındaki kullanımlarında beklenen performansı vermeyebilir.
  örneğin 4/4 sertlikteki bir tabana sahip botla şehirde gezerseniz akşamına ayak bilekleriniz davul gibi şişer, ayaklarınızı 2 saat buzlu suda bekletseniz dahi üzerine basamazsınız. 4/4 tabanın özelliği serttir, kolay esnemez, bu tabanlığa sahip bota kayak ta takarsınız, buz kramponu da...
  ama 4/1 sertliğe sahip tabanı bulunan bir botla şehirde top oynar, atlar zıplar, araba kullanırsınız eve gidince ayaklarınızda ufacık bir ağrı sızı olmaz fakat bu tabana sahip botla karda, buzda, dağda, taşta rahatça yürüyemezsiniz.
  bu yüzden vibram tabanlı ayakkabı alırken taban sertliğini öğrenip kullanım amacına göre seçmek en iyi tercih olacaktır.
 • kaya yaklasim ayakkabilarinin altinda da kullanilan malzeme turu.

  (bkz: kaya yaklasim ayakkabisi)
 • yeni çıkan fivefingers modeliyle beni benden almıştır. yaz başında aklıma gelen şeyin gerçekleştiğini yaz sonunda görmek, hele de böyle uçuk bir şeyin gerçekleşmesi aklımı çıkarmıştır. yalnız türkiye'ye gelmesi için biraz beklememiz lazım galiba.

  http://www.vibramfivefingers.com/index.cfm
 • adidas ve nike mağazalarındaki şehir dağcılığı botlarında bulunan ve eksik bilgilendirme nedeni ile satış elemanları tarafından "adidas/nike teknolojisi efem, zaten gene adidas/nike'ın teknolojisi olan gora_tax ile birleştiğinde senelerce kullanacağınız inanılmaz dayanıklı modeller bunlar" tarzı tanıtımı yapılan, bot tabanı teknolojisi.

  lafuma, adidas, nike bot vs. giyenler !! aman bilen birine denk gelirsiniz, sonra üzerler sizi :p.
 • genellikle outdoor ürünlerde kullanılan bir taban üreticisi.
  özelliğine göre on yüz bin milyon çeşit tabanı bulunmaktadır.
  genel maksatlı outdoor tabanlarının en bilinen özelliği sert olmaları ve arazideki girinti, çıkıntı, çakış, çukul gibi normal ayakkabı tabanlarını dağıtan, ayağı rahatsız eden şeyleri bertaraf edebilmesidir.
  bu katırtırnağı sistemindeki tabanların pürüzlü yüzeylere hayvani tutunma ve mukavemet gösterme hadisesi arazi insanını mutlu etmektedir.
  yine aynı firmanın gönlü dağlarda, bedeni şehirlerde yaşayan canlılar için geliştirdiği modelleri merrel,columbia gibi firmalar tarafından şehir hayatına uydurulmuş ayakkabılarda kullanılmaktadır.
  tabi bu katırtırnaklarının bir kaç dez avantajı vardır. arazide öküzler gibi ilerlemenizi sağlayan sert ve dayanıklı taban, tutunacak yüzey bulamadığında (ıslanmış pürüzsüz fayans, mermer vb her türlü dükkan sahiplerinin sevdiği karolar) sahibine eşsiz buz dansı figürleri sergiletmektedir. kullananlar bir kıç üstü düşüs sonrası olayı kavrar ve bu tür yüzeylere karşı dikkatli olur.
 • zamanında amerikadan 80 dolargibi ffiyata almayıp kahrolduğum beş parmaklı çorap tarzında ayakkabı. burada 300 dolardan bahsediyorlar amk.