şükela:  tümü | bugün
  • ilk grand theft auto'da miami'nin ismi. oyunun en zor görevleri bu şehirde geçer. iki bölümü vardır: bent cop blues, rasta blasta... iki bölümde de görevler zordur ama en zor görev kanımca, bent cop blues'daki limo'ları çeteden kaçırma görevidir ki söz konusu limo'ların çevresinde onlarca sayıda taramalı adam bekler. biraz taktik işidir. iki bölümde de bol bol jamaika, haiti, kolombiya ve küba mafyaları ve sokak çeteleri ile kapışırsınız. ayrıca haritanın doğu kısmında ordu'ya ait bir ada var, o adaya giderseniz askerlerin hepsi size saldırmaya başlıyor, hepsini hallettikten sonra tankınızla kısa ve bol katliamlı bir şehir turu atabilirsiniz..
  • 2004'te liseye başlamadan yeni bilgisayar almıştı babamlar sağ olsun. o yaz herhangi yapacak bir şey olmaması dolayısıyla ve ilk defa çalışan bilgisayarım olması dolayısıyla sabahlara kadar oynuyordum gta vice city'yi. zaten internet kavramı yeteri kadar oturmamıştı o yıllarda. tam anlamıyla bilgisayar vice city makinası olmuştu. o kadar çok oynuyordum ki gece rüyamda oyuna kaldığım yerden devam ediyorum. zaten ufak olan harita ezberime girdi büyük oranda.

    sonrasında 2008'de psp aldım. o zamanda okul , otobüs her yerde vice city stories oynamaya başladım. hafif unutmaya yazdığım harita tekrar geri yüklendi. e bundan kimene biliyorum ve bağlıyorum.

    bu şehrin modellemesi yapılırken bilindiği üzere miami modellenmeye çalışılmış ya da miami'den esinlenilmiş diyelim. geçen sene de miami'ye gittim. çocuksu mu desem anlatamadığım bir zevk aldım. harita modellemesi 2000'lerin başında olduğu için gerçekten bayağı farklı da olsa bana çok zevk verdi. yüzlerce kez oyunda geçtiğim ocean drive'dan gerçekten arabayla geçmiş olmak , downtownda dolanmak çocukluğumun hayal şehrinde dolaşmak anlamsız bir haz verdi.

    yalnız plaja arabayla girmek haliyle yasak o içimde kaldı. he birde gta vice city'deki inşaat patlatma görevi binasını bulup protesto edeyim dedim de bulamadım. nasip değilmiş.
  • gta vı'nın geçeceği şehir.