• bu kadar senelik lombardia ikametgahım sırasında burnumun dibindekini görmediğim veya görmemezlikten geldiğim için beni pişman etmiştir. palladio ismini bile duyduğumda şalteri indiriyordum artık kendisinden bıkmış ve usandırmıştı mikrofonu taşımaya bile zorlanan fosil bir prof.. lakin bundan yaklasın 60 saat evel şehre aşık oldum.. kenarda köşede kalmış bir cevheri keşfetmiş gibi hissettim ayak bastığım ilk andan beri.

italya'yı roma-venedik-floransa(açık hava müzesi)'dan ibaret sananları tatmin etmiyebilir büyük ihtimalle... roma'yı ayrı tutarak söylemek isterim ki venedik ve floransa artık suni turist şehirleridir, görülen yaşanan atmosfer gerçeğin kendisi değildir.. bizzat arka bilinmedik sokaklarında kaybolmak gerekir asıl havasını soluyabilmek için.. gerisi ise hayal gücüne kalmış... ama vicenza'da insanlar yaşamakta...
  • roberto baggio'nun yetiştiği futbol kulübüdür.
  • kuzey italya'da bir sehir. kücük bir italyan sehridir, verona ve venedik gibi daha büyük sehirlere yakin mesafededir. ederle adinda bir nato üssünü barindirir, düzenli ve klasiktir. -benim içinse çocuklugumun 3 senesini geçirdigim ufak sehirdir iste-
  • maçlarını romeo menti stadında oynayan italyan futbol takımı. renkleri kırmızı - beyazdır ve serie a ve serie b arasında bir asansör takımdır.
  • villa rotonda'nın bulunduğu şehir.*
  • verona ve venedik arasında nerede dinlenelim, yemek yiyelim diyenler için biçilmiş bir kaftan olabilir bu şehir. tipik bir italyan şehri. beklentilerinizi karşılar mı bilmem ama monte barico kilisesine çıkan kemerli yolların başlangıcında küçük şirin bir restoran var. domuz etinden uzak duran bir tipseniz italyan pizzalarında sürpriz yaşamamak için genelde vejeteryan (verdura) ya da quattro formaggio adındaki italya'nın meşhur 4 peynirinden (parmesan, ricotta, mozarella, gorganzola) müteşekkil enfes pizzasına talim oluyorsunuz. ehh 3 kişiydik, haliyle her gün bir şekilde farklı şehirlerde bu pizzayı tatma fırsatım oldu. ama bu restoranınkine yaklaşanına denk gelmedim. eminim çok güzel italyan pizzaları yiyebileceğiniz, daha nezih restoranlar vardır ama yolunuz düşerse eğer vicenza'ya, monte barico'ya doğru tırmanıp, şehre bir de yukarıdan bakayım derseniz, çıkışta veya inişte gidin uğrayın bu restorana. ve yiyin bu pizzadan, pişman olmazsınız.
  • oldukca sessiz ve sakin bir italya şehri

trenler ile her yere ((bkz: avrupa) ulaşımı mümkün

gelen tüm suserlere bir yeşil kadar yakınım
  • 5 gündür vicenza’da bulunmaktayım. öncelikle hafta içi dahil hareketli bir şehir ve bu yönü ile beni oldukça şaşırttı. yukarıda araç trafiğinin az olduğu söylenilmiş ancak buna katılmıyorum. bildiğiniz trafik var. ancak bununla birlikte bisiklet kullananlar da azımsanmayacak derecede var. çok lezzetli ve kaliteli hizmet sunan bistro tarzı restoranlar bulunmakta, şarap eşliğinde çok çeşitli kanepe ve diğer atıştırmalıkları rahatlıkla bulabilirsiniz.roma-floransa-venedik gibi şehirler varken, kısıtlı bir süre için ıtalya’ ya gelen arkadaşların görmesine gerek yok diye düşünüyorum. ancak bir şekilde yolunuz düşerse görsel
    görsel resimde mevcut konuma gitmeniz size vicenza ve tarihi dokusu hakkında yeterli bilgi verecektir. başka bir yere gitmenize gerek yok. özellikle pazar günü merkezde piazza dei signori’nin bulunduğu meydanda harika bir pazar yeri kuruluyor ve çok renkli görüntüler ortaya çıkıyor.
  • mimar andrea palladio'nun eserleri dışında gezip görülecek pek fazla bir şey yok maalesef bu şehirde. venedik, verona ve padova'ya oldukça yakın, tek artısı bu. veneto içinde görülmese de olur illerden biri.
  • çok tatlı şehirmiş. couchsurfing sırasında tanımış olduk. sakin ve tarihi açıdan güzellikler barındıran bir yer. küçüklüğüne rağmen iyi havalarda canlılığı yüksek olan bir şehir sanıyorum. yolunuz düşerse bir iki saat ayırın derim.
hesabın var mı? giriş yap