şükela:  tümü | bugün
 • venedik'e altmış kilometre mesafede bulunan ellibin nüfuslu bir şehirdir. merkezinde beşyüz yıllık bir tiyatro ve bir adet kebapçı bulunmaktadır.
  (bkz: dto)
 • bu kadar senelik lombardia ikametgahım sırasında burnumun dibindekini görmediğim veya görmemezlikten geldiğim için beni pişman etmiştir. palladio ismini bile duyduğumda şalteri indiriyordum artık kendisinden bıkmış ve usandırmıştı mikrofonu taşımaya bile zorlanan fosil bir prof.. lakin bundan yaklasın 60 saat evel şehre aşık oldum.. kenarda köşede kalmış bir cevheri keşfetmiş gibi hissettim ayak bastığım ilk andan beri.

  italya'yı roma-venedik-floransa(açık hava müzesi)'dan ibaret sananları tatmin etmiyebilir büyük ihtimalle... roma'yı ayrı tutarak söylemek isterim ki venedik ve floransa artık suni turist şehirleridir, görülen yaşanan atmosfer gerçeğin kendisi değildir.. bizzat arka bilinmedik sokaklarında kaybolmak gerekir asıl havasını soluyabilmek için.. gerisi ise hayal gücüne kalmış... ama vicenza'da insanlar yaşamakta...
 • kuzey italya'da bir sehir. kücük bir italyan sehridir, verona ve venedik gibi daha büyük sehirlere yakin mesafededir. ederle adinda bir nato üssünü barindirir, düzenli ve klasiktir. -benim içinse çocuklugumun 3 senesini geçirdigim ufak sehirdir iste-
 • maçlarını romeo menti stadında oynayan italyan futbol takımı. renkleri kırmızı - beyazdır ve serie a ve serie b arasında bir asansör takımdır.
 • villa rotonda'nın bulunduğu şehir.*
 • verona ve venedik arasında nerede dinlenelim, yemek yiyelim diyenler için biçilmiş bir kaftan olabilir bu şehir. tipik bir italyan şehri. beklentilerinizi karşılar mı bilmem ama monte barico kilisesine çıkan kemerli yolların başlangıcında küçük şirin bir restoran var. domuz etinden uzak duran bir tipseniz italyan pizzalarında sürpriz yaşamamak için genelde vejeteryan (verdura) ya da quattro formaggio adındaki italya'nın meşhur 4 peynirinden (parmesan, ricotta, mozarella, gorganzola) müteşekkil enfes pizzasına talim oluyorsunuz. ehh 3 kişiydik, haliyle her gün bir şekilde farklı şehirlerde bu pizzayı tatma fırsatım oldu. ama bu restoranınkine yaklaşanına denk gelmedim. eminim çok güzel italyan pizzaları yiyebileceğiniz, daha nezih restoranlar vardır ama yolunuz düşerse eğer vicenza'ya, monte barico'ya doğru tırmanıp, şehre bir de yukarıdan bakayım derseniz, çıkışta veya inişte gidin uğrayın bu restorana. ve yiyin bu pizzadan, pişman olmazsınız.
 • oldukca sessiz ve sakin bir italya şehri

  trenler ile her yere ((bkz: avrupa) ulaşımı mümkün

  gelen tüm suserlere bir yeşil kadar yakınım
 • mimar andrea palladio'nun eserleri dışında gezip görülecek pek fazla bir şey yok maalesef bu şehirde. venedik, verona ve padova'ya oldukça yakın, tek artısı bu. veneto içinde görülmese de olur illerden biri.