şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savasi sirasinda müttefik ülkeler tarafindan hicbir zaman taninmayan, pierre laval ve jean françois darlan'in da sayesinde, almanlarin cok da tatmin olmamasina ragmen, bir alman oyuncagi haline gelmis hükümet. 1942'de kuzey afrika'nin müttefikler tarafindan işgalinin ardindan hitler, fransa ile 1940 yilinda imzaladigi anlasmayi iptal ederek fransa'yi isgale baslamistir. vichy hükümeti'nin zayif varligi, müttefiklerin almanya'da sigmaringen'e geçisine ve 1945'te almanya'nin teslimine kadar devam etmistir.
 • (bkz: pierre laval)
 • mareşal petain'in vatan haini ilan edilmesiyle sona ermiştir.
 • kontrolü altındaki suriye ve kuzey afrika 'daki fransız sömürgeleri açısından savaşın hem alman, hem müttefik tarafları arasında kendi safına çekme çalışmaları çerçevesinde üzerinde epey bir 5.kol faaliyetleri dönmüştür. özellikle akdeniz 'deki fransız donanması vichy hükümetini ayakta tutan sayılı kozlarındandır.

  yine bu çerçevede refah şilebi nin de suriye 'den havalanan bir fransız uçağı ile batırıldığı sanılıyor. çünkü savaştan sonra yeni fransız hükümeti bu kaybı başka gemiler vererek tazmin etmiş.
 • 2. dunya savaşi sirasinda fransa'da kurulan kafası karışık otorite. bir dönem tarafsız kalmış, daha sonra almanlarin yanında savaşa katılmış, yahudi avı başlatmış, abd ve ingiltere fransa topraklarına ciktiğinda ise kendi donanmalarini batirmişlardir. nazi ideolojisinin ne kadar tehlikeli ve bulaşıcı olduğunun bir nevi ispatıdır bu hükümet.
 • almanya'nin fransa'ya isgal ettikten sonra fransa'da kendisine yakin kurdugu hukumetin adi.
 • fransa'nın "özgürlük, eşitlik, kardeşlik" olan dövizini "aile, çalışma, kutsallık" olarak değiştiren, işbirlikçi, antidemokrat hükümettir.
  fransa'nın almanya'ya karşı yenilgisinden yararlanan, henri philippe petain üçüncü cumhuriyeti yıkarak, kendi diktatısını vichy hükümeti ile meşrulaştırmıştır.
 • hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesin mottosuyla yola çıkan hayriye tekin karakterindeki philippe pétain ve yancıları tarafından almanya'nın 1940'da resmen fransayı işgal etmesinden sonra alman kuklası olarak kurulan devlettir.

  bu kişiler önce aman ağzımızın tadı kaçmasın diyerek almanlarla iş birliği yapmış ardından müttefik devletlerinin yaldır yaldır geldiğini görüp anında tam geri vitese takmış ve kendi donanmasını batırıp aman abi valla biz bir şey yapmadık, benim dedem de demokrattı vallaha diyerek işin içinden çıkmaya çalışmışlardır.
 • 2. dünya savaşında almanların fransayı işgalinden sonra devam eden savaş sürecinde almanların fransız halkını tamamen karşılarına almamak , direnişçi fransızları ekarte etmek ve fransız sömürgelerinde söz sahibi olabilmek için kurdurduğu kukla hükümettir.almanlar rus topraklarına saldırmaya başlayınca cephede savaşacak asker ihtiyaçları artmıştır. vichy hükümetinin de desteğiyle bir çok fransız genci rusyada almanlarla birlikte ruslara karşı savaşa katılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap