şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savasi sirasinda müttefik ülkeler tarafindan hicbir zaman taninmayan, pierre laval ve jean françois darlan'in da sayesinde, almanlarin cok da tatmin olmamasina ragmen, bir alman oyuncagi haline gelmis hükümet. 1942'de kuzey afrika'nin müttefikler tarafindan işgalinin ardindan hitler, fransa ile 1940 yilinda imzaladigi anlasmayi iptal ederek fransa'yi isgale baslamistir. vichy hükümeti'nin zayif varligi, müttefiklerin almanya'da sigmaringen'e geçisine ve 1945'te almanya'nin teslimine kadar devam etmistir.
 • (bkz: pierre laval)
 • mareşal petain'in vatan haini ilan edilmesiyle sona ermiştir.
 • kontrolü altındaki suriye ve kuzey afrika 'daki fransız sömürgeleri açısından savaşın hem alman, hem müttefik tarafları arasında kendi safına çekme çalışmaları çerçevesinde üzerinde epey bir 5.kol faaliyetleri dönmüştür. özellikle akdeniz 'deki fransız donanması vichy hükümetini ayakta tutan sayılı kozlarındandır.

  yine bu çerçevede refah şilebi nin de suriye 'den havalanan bir fransız uçağı ile batırıldığı sanılıyor. çünkü savaştan sonra yeni fransız hükümeti bu kaybı başka gemiler vererek tazmin etmiş.
 • 2. dunya savaşi sirasinda fransa'da kurulan kafası karışık otorite. bir dönem tarafsız kalmış, daha sonra almanlarin yanında savaşa katılmış, yahudi avı başlatmış, abd ve ingiltere fransa topraklarına ciktiğinda ise kendi donanmalarini batirmişlardir. nazi ideolojisinin ne kadar tehlikeli ve bulaşıcı olduğunun bir nevi ispatıdır bu hükümet.
 • almanya'nin fransa'ya isgal ettikten sonra fransa'da kendisine yakin kurdugu hukumetin adi.
 • ikinci dünya savaşı'nda almanların paris'i işgalinden sonra fransa'yı ikiye bölüp, güney yarısında kurdurdukları fransa hükümetine verilen ad. kağıt üzerinde hala fransa'nın başkenti paris olup, vichy'deki hükümet tüm fransa topraklarının hakimi gözükse de, vichy'nin doğrudan yönetebildiği yerler fransa'nın kuzeyi ve batısındaki atlantik kıyıları hariç, orta ve akdeniz kıyıları bölümüydü. yönetim merkezi olarak vichy gibi kel alaka minik bir kasabanın seçilmesinin nedeni, vichy'nin halihazırda termal turizmi nedeniyle çok sayıda oteli olan ve görece fransa'nın merkezinde yer alan bir konumu olmasındandı. çok sayıda otel olunca, yeni hükümetin yerleşmesi de kolay oldu.

  halk arasında "işbirlikçi vichy hükümeti" olarak geçen ve alman kuklası olup pek sevilmeyen bu hükümetin gerçi kukla olmaktan başka çaresi de yoktu denilebilir. fransa bütün atlantik limanlarının kontrolünü kaybetmiş olsa da, bu hükümetin kontrolünde akdenizdeki fransız donanması ile devasa sömürge imparatorluğunun kontrolü bulunmaktaydı. gerçi donanmasının bir kısmı, almanların eline geçmesin diye önce winston churchill tarafından batırılmış, kalanı da gene aynı sebeple ama bu sefer işler iyice zıvanadan çıktığı için 1942'de bizzat vichy hükümeti tarafından yakılmıştı.

  verdun fatihi philippe petain'in yönettiği bu hükümet, almanlara yaranabilmek için fransa'daki yahudileri kendi toplayıp almanya'ya teslim etmeye kadar işi götürmüştü. öte yandan almanlar savaşta iyice zor duruma düşünce, vişi mişi dinlemeyip fransa'nın geri kalan topraklarını da işgal ettiler ve bu hükümet de tarih sahnesinden silindi. charles de gaulle paris'i ele geçirince, vichy fransa'sının tüm yöneticileri vatana ihanetten yargılandılar.
 • fransa'nın "özgürlük, eşitlik, kardeşlik" olan dövizini "aile, çalışma, kutsallık" olarak değiştiren, işbirlikçi, antidemokrat hükümettir.
  fransa'nın almanya'ya karşı yenilgisinden yararlanan, henri philippe petain üçüncü cumhuriyeti yıkarak, kendi diktatısını vichy hükümeti ile meşrulaştırmıştır.
 • afrikada alman hakimiyeti zayiflamaya başlayınca taraf degistirip abd ve ingilizlerin tarfinda bir sure almanlara karsi da savasmislardir ama yer mi bunu muttefik cocugu. nazi kuklasi bu pezevenkleri savas sonrasi indirip şarl başkani tahta cikarmislardir.