şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: deprem) bolgesindeki kurtarma calismalarinda etraftaki ceset kokusundan minimumda etkilenmek icin burnun etrafina surulen merhem. kokusu ayrica yastiklara bulasir, acik pencerelerden cikmasi icin 2 gun gibi bir sureye ihtiyac duyar.
  • bir de vicks pastil vardir. ucgen $eklinde, siyah olup ortasinda v harfi ta$iyanlari makuldur. portakallisi, elmalisi, framboazlisi mekruhtur.
  • ruj goruntusunde olani yalniz ana yollarda ferahlik saglamakla kalmiyor.tikali burunla hizinizi ayarlayamayip biraz fazla icinize cekiyosunuz.iste o zaman beyninizin en ucra kosesindeki hucreleriniz de uyaniyor.cok faydali yani.
  • vicikis.
    (bkz: ciks)
  • (bkz: vaporublimon)
  • (bkz: vic)
  • dedeler/anneanneler acaip sever bu kremi. öksürürsünüz göğsünüze sırtınıza sıvamaya kalkarlar, başım ağrıyo dersiniz şakaklarınıza sürerler burnum tıkandı dersiniz burnunuza sürdürürler, kolum/bacağım ağrıyo dersiniz hemen üstüne sürüp mendille bağlamaya kalkarlar.
    bunların eskilerin en kolay bulunan ilacı olmasından kaynaklandığını düşünmekteyim. ve daha nice rahatsızlığın tedavisi için kullanıldığından ama benim öğrenmeye fırsatım olamadığındansa adım gibi eminim.
  • aspirinden sonra her derde deva bu ilaci cay kasigiyla yutanlari bile gordum ki prospektusunde haricen kullanilir yazar, ama prospektus de neymis bu vicks neredeyse nenelerimizin otlardan yaptigi kocakari ilaclari kadar geleneksel bi ilactir ulkemizde.