şükela:  tümü | bugün
  • aklımda bu koku hep şöyle yer etmiştir.

anlatayım:

bilmem annem nereden duymuştur kimden akıl almıştır. ama birisi çocuk hastalanınca çaya biraz koy o çayı içir demiş. o da bir gün bir bardak çaya bir kaşık vicks i koymuştu. benim çayı ağzıma götürmem ile ağzımdan fışkırması bir olmuştur. bu olaydan sonra vicks kokusu her çayı ağzıma götürüşümde aklıma gelir.
  • bazıları* tarafından "viçkis kokusu" olarak da söylenebilen koku.
  • kokusunu sevdiğim için sırf boynuma değil burnumun etrafına bile sürdüğüm harika uzay buluşu ilaç
  • burun tıkanıklığının üzerinden gelebilen koku.
    yöntem: 1 burun kenarlarına direkt olarak viks sürmek.(biraz yakabilir)

yöntem 2: yarım litre kadar kaynatılmış suyun içine 1 ile 1.5 çay kaşığı viks katılır. sonra diz üstü oturulur. viksli tencere yere konur ve hava almayacak şekilde battaniye ile her taraf kapatılır. battaniyenin içinde viksli tencere ile baş başa kalındıktan sonra ise tencereden çıkan buhar koklanarak burun açılır.
  • sevdiğimi söyleyince " ıyy " " iğrenç" gibi tepkiler aldığım koku.
  • anane kokusudur. büyükçe bir kaba sıcak su konup, içine vicks dökülüp karışıtırılır, sonracığıma bu karşım kafaya serilen bir havlu, tülbent vs yardımı ile üstü kapatılarak koklanırsa astıma, gribe vs iyi gelir.
  • benim icin evde mavi olipsin kalmadıgı durumlarda dilime bi parca sürüp okaliptus krizimin gecmesini saglayan ilac.
  • vicksin buhar yönteminden sonra yeni trend olan yöntemi yatmadan önce ayak tabanlarına sürülmesi. öksürüğe iyi gelip ciğerleri yumuşatıyomuş. tabandan ciğere bağlantıyı ben kuramadım ama deneyen çok ve iyi geldiğini de söylüyo tonton teyzeler
  • bir kamfolin kokusu da değildir ayrıca
  • çocukluğumda, ananemin evinde her daim olan kokudur. o işaret parmağını vicks'in içine sokup, burnuna yedirdiği anlar hala gözümde canlanır.