• vicks olarak bilinen kremin asıl adıdır.

vicks marka, vaporub üründür.

bu entry'yi yazmamın sebebi de boynumun tutulmuş olmasıdır...
  • bazı kedileri delirten koku. bunu sürdüğümde beni canlı canlı yemeye kalkan bir kedim var. üstelik hiçbir çeşit mentolden kaçmadığı gibi çikolata için de çıldırıyor. hayır şu an sağ olmasam benim kedi suretinde reankarne olmuş halim diyecem de... bu şartlarda bilemiyorum.

edit: varmış böyle başka kediler de. koltuğa vicks sürdüm artık tırmalamaz demeyin. kedi için öyle bir standart yok.
  • adamın ağzına sıçan burun açıcı. kaynamış suyun içine bir çay kaşığı koyuyrosunuz ve de şölen başlıyor. şu anda ciğerlerim acıyor nefes alırken ama burnum açıldı gibi. okyanus suyu'ndan sanırım daha etkili. ayrıca rahmetli dedem çok kullanırdı.
  • cennetten gelmiş.
  • vicks kremin üzerinde yazar bu. hem ovuluyor ağrıyan yer, hem de buharlaşıyor ya krem.
    (bkz: vapor)
    (bkz: rub)
  • burnunuz tıkandığı zaman, direk burun içine sürmek yerine, sıcak suda eriterek, buharı burnunuza çekmeniz daha iyi.

soğuk algınlığı veya nezle durumunda, ayak tabanına sürüp, çorabı da giyerek yatıp, fayda gördüğünü söyleyenler var lakin ben denemedim böyle bir şeyi, çok huylandırır, gereksiz geldi.

kısaca, faydalı ve hoş bir merhem. hasta olmasam da, arada sırada koklayıp duruyorum, müptela oldum kokusuna.
  • eczanede 30 lirayı aşmış über merhem. yerli üretimini uygun fiyatla yapan kazanır.
  • hayattaki bütün problemlere çözümüm. bence ciddi ciddi sihirli bir merhem. burnum mu tıkalı, başım mı ağrıyor, bileğim mi incindi, omzum mu tutuldu? geçmek bilmeyen bir öksürüğüm mü var? yoksa sivrisinek saldırısına mı uğradım? hemen ilgili yere birazcık sürüp masaj yapıyor ve her seferinde yeni bir mucizeye tanık oluyorum. gerçek bir babaanne olarak doğmuşum.

burada "ahh bi tek gönül yarasını geçiremiyor işte..." deyip gece gece melankoliye de bağlasam mı acaba? yok yok yapmayayım. hem ona bile iyi geliyor olabilir. kesin geliyordur. canım vicks.
  • pazarda önünde kasa kasa limonları olan satıcı " çaya , çorbaya, etliye, sütlüye, balığa, alığa herşeye limon" diye bagırarak sattıgı joker bir ürün limon gibi, bence eczanelerde
    "aksırığa, tıksırığa, baş ağrısına, omuz ağrısına, üşümeye, ateşe derman derman" diye bagırarak satılması gereken ürün. eczane fiyatı 35 tl. ister kokla, ister sür, ister ye hiç farketmez. her türlü hastalığa etkili. sadece bir yasından ufak bebekler için zararlı (kolaps etkisi) yapabiliyor. 1 yasından büyük tüm bebekler ve bebek gibiler kullanabilir .
  • benim dışımda bu amaçla kullanan var mı bilmiyorum ama sivilcelerime de kullandığım merhemdir. neredeyse yaraya dönüşmüş, ciltte ciddi kızarıklığı olan sivilcelerimin üzerine sürüp uyuyorum (burada göz çevresine dikkat edelim lütfen, gözü ciddi şekilde yakabilir.) . ilginç bi şekilde ertesi gün iltihapların indiğini, özellikle ağrılı sivilcelerde ağrının azaldığını gözlemledim. ancak ne yazık ki sivilcesiz cilde sürünce sivilce yapıyor :(
hesabın var mı? giriş yap