şükela:  tümü | bugün
 • auschwitz; dachau nazi toplama kamplarında esir olarak kalmış ve kurtulmuş, psikiyatri profesörü.
  logoterapi denilen ekolün kurucusudur. psikiyatri ve psikoterapiye kuramsal katkısından çok bu çok özgün deneyimin onu gerçek ve derin bir hümanist yapmış olması etkileyicidir. insanın insana yapabileceği en aşağılık ve zalimce eziyetleri yaşayıp tanık olduktan sonra bu denli derin bir insan sevgisi geliştirmiş olması insanlık için önemli bir umut ışığıdır.
 • (bkz: man's search for meaning)

  1997 yilinda, 92 yasinda hayata gozlerini yuman psikiatr. ikinci dunya savasi'nin baslarinda abd tarafinda amerika vizesi verilerek davet edilmis, ancak kendisi yasli anne-babasini birakamayarak gitmemistir. savas sirasinda annesi, babasi, erkek kardesi ve karisi nazilerin elinde olmus, ailesinden sadece kiz kardesi hayatta kalmistir.

  yasadiklarini ve gelistirdigi logoterapi yontemini olabildigince objektif sekilde anlattigi man's search for meaning kitabi inanilmaz etkileyici, yogun ve akici. kitabin onsoz kisminda "objektif olmaya cabaladim, ama olaylara disaridan bir gozle bakabilmem mumkun degildi zira disaridan bakan bir gozun, yasananlari anlamlandirmasi mumkun degildi" der. kendisi inancli bir musevi, cok degerli bir bilim insani, hem de iyi bir evlat, kardes, koca...

  kitaplarini muhakkak okumak lazim ama uykudan once degil. sabah 3e kadar zombi gibi dolastim evin icinde :/
 • ‘ikinci kez yaşıyormuş ve ilkinde yanlış davranmışsınız gibi yaşayın’ vecizesini dile getirmiş nörolog, psikiyatr, felsefeci
 • frankl'a göre depresyon; "kişinin ne olduğu ve ne olması gerektiği" arasındaki farkın yarattığı gerilimdir. birey, hedeflerini ulaşılamaz görür ve kendi geleceğine yönelik inancını kaybeder. zamanla kendinden nefret eder ve bu nefreti insanlara ve yaşama da yansıtır.
 • yaşamın anlam ve amacına odaklanmış olan logoterapinin kurucusu psikoterapist. insanın anlam arayışı ve anlam istenci kitaplarının yazarı.
 • "everything can be taken from man but one thing. the last of human freedoms-- to choose one's attitude in any given set of circumstances."
 • frankl ve lapide'nin harika söyleşisi "tanrı arayışı ve anlam sorunu" adlı kitapta tanrı için verdikleri tanım: "tanrı, önceden nasıl olacağı belirlenmiş insan olmam için beni harekete geçiren içimdeki sestir."
 • "çaresizlik insanın anlamını bulamadığı bir ızdırabı çekmesidir." ana temasiyla insanın anlamlandırma ihtiyacını üzerinde düşünmüş/çalışmış bir psikiyatrist.
 • kadın'ın biri intihar edeceği zaman victor frankl'ı arar. victor frankl kadınla 2 saat telefonda konuşur, kadını ikna eder.

  kadın bir gün üniversitede victor frankl'ın dersine girer. o kişi olduğunu söyler.

  aslında ben sözlerini hiç samimi bulmadım ama bir kişinin bana yardım etme isteği beni intihardan vazgeçirdi der.

hesabın var mı? giriş yap