*

şükela:  tümü | bugün
 • buyuk britanya kraliçesi victoria i'in hükümdarlık dönemini belirten ingilizce kökenli kelime..
  tam olarak 19. yy'ı ifade eder, tutucu bir devirdir..
  bu victorian kelimesi, o dönemdeki üsluba, modaya ilişkin olan kavramları da betimler..
 • ingiliz edebiyatında romantizm ve modernizm arasındaki viktorya dönemi, yazarların kişilikleri ve eserleri bakımından de en çarpıcı olanı. 1830 - 1880 arasındaki bu edebi süreçte dickens, conrad, hardy, doyle, eliot, wilde gibi ‘erkek’ kalemleri karşında elizabeth barrett browning, bronte kardeşler, christina rossetti ve emily dickinson gibi ‘kadın’ kalemler bulunuyor. kraliçe victoria’nın baskısıyla koyu hıristiyan tutuculuğun ön planda olduğu dönemde ihtiraslı kadın yazarlar duygusal çalkantıları yansıtan "tutkulu" aşk hikayeleri yazdılar.
 • victorian era adini kralice victoria`dan alan ve kralicenin daha cok orta sinifa hitap eden etik ve taste`ini yansitan donem icin kullanilan terimdir. o donem ingiliz kadini uzerinde ozellikle agir baski yaratirken cinsel ahlaki da cok kati kaliplara sokmustur.
 • düsseldorf, königstrasse'de bulunan olagan üstü yemekler yapan restaurant.
 • bir zamanlar, biryerlerde* oturduğum, güzel iki insanla paylaştığım, kelimelere sığmaz anıların yaşandığı ve çok güzel zamanlar geçirdiğim kocaman evimizin tarzi...
 • victorian style vardır bir de efendim. tahmin edileceği gibi kraliçe viktorya döneminde başlar ve sanayi devrimine kadar etkilerini gösterir bu tasarım akımı. ürün tasarımı alanında malzeme olarak ahşap kullanılmış ve olabildiğince çok oyma,kakma,süsleme katılmıştır. dönemin soyluluk anlayışına göre,bir ürün ne kadar çok işlenmişse o kadar gurur duyulası,zenginliği gösteren meziyetlere sahiptir. renk olarak mor,kahverengi-çikolata tonları,kırmızı ve bordo kullanılır. kumaşların kalitesi yüksektir.
  kısacası viktorya dönemi ingilteresinin sosyo-ekonomik yapısı ürün tasarımına da yansımıştır diyebiliriz. malum,bu dönemde ciddi sınıf ayrımı ve muhafazakarlık hat safhada yaşanmaktadır. dolayısıyla her ürünü herkes alamaz. mimari alanında da harika ürünler veren bir dönem. günümüzde ise replikalarına rastlamak mümkündür. yine o vintage görünümü kaybetmeden daha ucuza daha uygun teknolojilerle imal edilmektedirler. aynı zamanda victoryen çizgiler taşıyan fakat modernize edilmiş örneklerine de rastlayabiliyoruz. bu akım steampunk akımını da doğurmuştur diyebiliriz. bugün kullandığımız ürünler,iphone,lap top,çeşitli cep telefonları,taşınabilir bellekler; "victoria döneminde hayata geçirilebilmiş olsaydı nasıl görünürlerdi?" sorusundan hareketle tasarlanmış,eğlenceli işler. oxford bilim müzesinin ilgisini çeken bu konu,hemen bir sergi düzenlemelerine vesile olmuş. örneklerini linkten görebiliriz.

  http://images.google.com.tr/…1&ie=utf-8&sa=n&tab=wi
 • sandalye bacaklarının, muhafazakar viktorya erkekleri bu bacaklara bakarak mutaassıp viktorya kadınlarının bacaklarını düşünüverir ve bu eylemlerinin nihayetinde de "decorum" da denen viktorya dönemi adap kurallarıyla pek de uyuşmayan bir ereksiyan yaşarlar korkusuyla. örtüldüğü dönemin ingilizce adıdır.

hesabın var mı? giriş yap