şükela:  tümü | bugün
  • victoria's journals 20 yıllık yeni sayılabilecek bir defter şirketi. fakat bu 'gençliğine' rağmen birçok eski defter firmasından çok daha iyi defterler yapıyorlar. benim için 'iyi' sıfatının karşılığı elbette kağıdın dolmakalem için uygun olup olmadığı ile eş anlamlı, neredeyse. victoria's journal ise buradan tam puan alıyor denilebilir. bilen bilir, dolmakalem kullananların türkiye'deki iyi defter bulmaları oldukça güçtür. bulunca da kökünü kazır gibi 5-6 tane alıp eve gideler.
    defter tasarımları da hiç fena değildir. sade olanlarının yanında birer paper blanks defteriymişcesine endamlı olanları da mevcut, tercihinize göre. fiyatlarıyla paper blanks kadar 'uçuk' değildir. türkiye distribütörü keskin color'dir. hatta sitesinden de görebilirsiniz keskin color defterlerin neredeyse aynısını yapıp türkiye piyasasına da sürmüştür. burada nasıl bir anlaşma var bilmediğim için yorum yap(a)mayacağım.
  • 2016 itibariyle kullanmaya başladığım harika defterin markası. tek kelimeyle müthiş. bir defterden daha fazlası.
  • 'felxy bahar serisi' planlayıcı defterini dolma kalemle uyumlu diye aldım. sayfaya yazdıkça mürekkebi dağıtıp çatallandırmaya başlayan ve sayfanın arkasına mürekkep veren bir defter çıktı kendileri. firmaya incelemeleri için gönderdiğimde defterde bir sorun yok cevabını aldık. bir daha asla bu markanın defterlerini kullanmam. sene olmuş 2018 bir sürü dolma kalemle uyumlu defter markası mevcut artık türkiye'de.

sözün özü; bir rhodia, bir flex book, bir clairefontaine değil.
  • dolma kalemle uyumlu defterler yapıyorlar, şu ana kadar dört defterini kullandım, dördünde de hiçbir problem yaşamadım. biraz daha yüksek fiyatlı defterlerinde kağıt kalitesi ve kalınlığı artıyor haliyle, onları tercih ederseniz bir sıkıntı çıkacağını sanmam. tabi burada yüksek fiyattan kastım rhodia defterlerin yaklaşık üçte biri kadar bir şey, karşılaştırınca pek de yüksek olmuyor.
  • bullet journal olarak kullanmıştım, analog fikrine pek alışamasam da kağıt kalitesinin muazzam olduğunu söyleyebilirim. roller da dolmakalem de yağ gibi kaydı üzerinde. kusma ya da kanama yapmadı. kalem kağıtla haşır neşir olanlar için bulunmaz bir nimet.