şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kısaca "var". fifa'nın deneme amaçlı olarak 4 ligde ve çeşitli kupalarda kullanmaya başladığı sistem. sistemin sunduğu şey basit, maçın gidişatını belirleyebilecek önemli pozisyonların birinci hakeme tekrar izlettirilmesi. bunun isteğini hakem de yapabiliyor, var sistemi de hakemi uyarabiliyor. bu sistemin başında kim olacak da uyaracak, henüz onun hakkında bilgi bulamadım.

  http://quality.fifa.com/en/var/

  bu sistem maçlarda gol kararlarında, penaltılarda, direkt çıkarılan kırmızı kartlarda veya yanlış gösterilmiş kartlarda kullanılabilir olacak. hakemin pozisyonu incelemesi için herhangi bir süre sınırı yok ve maç saati de durdurulmuyor. en tartışılan konulardan biri olan ofsayt kararlarında ise şimdilik kullanılamayacak gibi duruyor. tuhaf.

  ilk kez kullanıldığı yer dün gece oynanan mls reserv takımlarının maçı oldu.

  https://youtu.be/jxu9msp-fbu?t=2562

  bu sezon var kullanılacak ligler ise şöyle:

  - bundesliga
  - liga nos (portekiz süper ligi), portekiz lig kupası ve portekiz süper kupası
  - mls
  - hyundai a-league
  - brezilya'daki çeşitli kupalar
  - hollanda'da çeşitli turnuvalar

  hollanda futbol federasyonu'nun eredivisie'de uyguladığı ancak hakemle maç esnasında iletişim kurulmayan türüne şuradan göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ll3i5jgk1tk

  sistemin şimdilik 2 sezon deneneceği tahmin ediliyor.
 • (bkz: video hakem)
 • bundesliga'da önümüzdeki yıldan itibaren kullanımına başlanacak sistem .
  (bkz: var)

  aklın yolu bir. sisteme asıl ihtiyacı olan bizken, hiç anılmıyor olması enteresan. mükemmeliyetçi almanların kullanıma geçmesi ise gayet doğal. tff 'nin şaibeli kararlarda zan altında kalmamak adına bu sistemi acilen hayata geçirmesi gerekiyor.
 • dünyanın en aptal icadı gibi görünüyor. kansas ny city maçını izliyordum hakem penaltı verdi sonra izleyip iptal etti. halbuki pozisyon bariz penaltıydı. bu video hakemin yanlış kararları doğru yapması gerekirken doğru kararları da yanlışa çevirecek gibi duruyor.

  sadece gol çizgisi teknolojisi ve ofsayt için kullanılması gerektiğini düşünüyorum
 • hafta sonu bundesligadaki, hamburg vs mainz arasinda oynanan, iki takım için hayatı önem taşıyan maçta ne kadar yararlı olduğunu ispatlamış uygulamadır.

  hamburg'un attığı golün ofsayt olduğunu kaçırmış , gölü vermiş hakemleri haksız çıkarmıştır. mainz için bu derece kritik maçta kurtarıcı olmuştur.. penaltı gibi hakemlerin belli bir mesafeden karar vermekte zorlandığı pozisyonlarda 2 boyutlu ekran ile dogru sonuca ulasmak ne kadar doğrudur bilmem ama kritik top geçti geçmedi ofsayt değil vs gibi kararlarda etkisi bariz..
 • futbolun mevcutta en önemli icadı.
  buradan yanlış karar veren adamı meslekten direkt ihrac edeceksin. tartışması yok bu işin. 10'dan fazla kamerayla takip edilen maçta, slow motion görüntüden faul mü, el mi, ofsayt mı ayırt edemiyorsan ihrac edilirsin olur biter.

  hakemlerin "ya pozisyon gereği göremedim" palavrasını tamamen yok edecek bir teknolojidir.

  ben futbolun doğasındaki hataları görmek istemiyorum. ben sadece adalet istiyorum.
 • daha fazla penaltı olmasına ve daha fazla penaltı kaçırılmasına sebep olan uygulama.

  2018 dünya kupasında ilk defa uygulanmaya başlamış olup,

  16 haziran 2018 tarihinde arjantin - izlanda maçında messi, peru-danimarka maçında ise christian cueva penaltı kaçırmıştır.

  2018 dünya kupası sırasında 6 maç sonrasında ve yedinci maçın ilk yarısı sonu itibarıyla 5 penaltı verilmiş bunlardan ikisi kaçmış 3'ü gol ile sonuçlanmıştır.

  erken bir karşılaştırma olacak ama bugüne kadar dünya kupalarında 182 penaltı çalınmış. bunlardan 147'si gol olmuş ve 35 'i gol olmamış. oran %81 gol oranı. kaçan %19.

  2018 7. maç itibarıyla penaltılarda gol oranı %60. bence 7 maçta 5 penaltı tamamıyla (bkz: video asistant referee) uygulamasının yansıması.
 • analiz güzelde bu sistem ile penaltı kaçmasını nasıl bağdaştırıyosun o kısmı anlamadım açıkcası
 • bu zamana kadar kullanmamalari hataydi
 • dünya kupasında uygulaması başlatılmış ve çok kullanışlı olmuştur. penaltılarda gözle görülür artışlar yaşanmıştır ama şahsen ben hakemin arkaya gidip o pozisyonun görüntüsünü izlemesini biraz komik buluyorum.
hesabın var mı? giriş yap