*

şükela:  tümü | bugün
  • kısaca "var". fifa'nın deneme amaçlı olarak 4 ligde ve çeşitli kupalarda kullanmaya başladığı sistem. sistemin sunduğu şey basit, maçın gidişatını belirleyebilecek önemli pozisyonların birinci hakeme tekrar izlettirilmesi. bunun isteğini hakem de yapabiliyor, var sistemi de hakemi uyarabiliyor. bu sistemin başında kim olacak da uyaracak, henüz onun hakkında bilgi bulamadım.

http://quality.fifa.com/en/var/

bu sistem maçlarda gol kararlarında, penaltılarda, direkt çıkarılan kırmızı kartlarda veya yanlış gösterilmiş kartlarda kullanılabilir olacak. hakemin pozisyonu incelemesi için herhangi bir süre sınırı yok ve maç saati de durdurulmuyor. en tartışılan konulardan biri olan ofsayt kararlarında ise şimdilik kullanılamayacak gibi duruyor. tuhaf.

ilk kez kullanıldığı yer dün gece oynanan mls reserv takımlarının maçı oldu.

https://youtu.be/jxu9msp-fbu?t=2562

bu sezon var kullanılacak ligler ise şöyle:

- bundesliga
    - liga nos (portekiz süper ligi), portekiz lig kupası ve portekiz süper kupası
    - mls
    - hyundai a-league
    - brezilya'daki çeşitli kupalar
    - hollanda'da çeşitli turnuvalar

hollanda futbol federasyonu'nun eredivisie'de uyguladığı ancak hakemle maç esnasında iletişim kurulmayan türüne şuradan göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ll3i5jgk1tk

sistemin şimdilik 2 sezon deneneceği tahmin ediliyor.
  • (bkz: video hakem)
  • bundesliga'da önümüzdeki yıldan itibaren kullanımına başlanacak sistem .
    (bkz: var)

aklın yolu bir. sisteme asıl ihtiyacı olan bizken, hiç anılmıyor olması enteresan. mükemmeliyetçi almanların kullanıma geçmesi ise gayet doğal. tff 'nin şaibeli kararlarda zan altında kalmamak adına bu sistemi acilen hayata geçirmesi gerekiyor.
  • tam aradığımız uygulama. ancak ülkemizde uygulaması az olacak. bizim hakemler o kadar reziller ki taç olsun, faul olsun, aut mu korner mi olsun hepsinde yanlış kararlara imza atabiliyorlar.
    bizim 90 dakika buna ihtiyacımız var. geçen sene 2-0 dan 2-2 olan bjk-galatasaray maçında efendi hakem her kararında oyunu zıvanadan çıkardı. efendi hakem top galatasaray yarı sahasından çıkmasın diye yapmadığını bırakmadı. tartışmalı her taç, her aut mu korner mi pozisyonları hep bjk lehine verildi. zaten bjklıların alması gereken kartlar, yaptıkları faullere devam kararlarını falan belirtmeme gerek yok.
    90 dakika her pozisyonda olması gereken uygulama. bu olursa iki taç kararı değiştirilen efendi hakemlerimiz düzgün maç yönetecektir.
  • dünyanın en aptal icadı gibi görünüyor. kansas ny city maçını izliyordum hakem penaltı verdi sonra izleyip iptal etti. halbuki pozisyon bariz penaltıydı. bu video hakemin yanlış kararları doğru yapması gerekirken doğru kararları da yanlışa çevirecek gibi duruyor.

sadece gol çizgisi teknolojisi ve ofsayt için kullanılması gerektiğini düşünüyorum
  • hafta sonu bundesligadaki, hamburg vs mainz arasinda oynanan, iki takım için hayatı önem taşıyan maçta ne kadar yararlı olduğunu ispatlamış uygulamadır.

hamburg'un attığı golün ofsayt olduğunu kaçırmış , gölü vermiş hakemleri haksız çıkarmıştır. mainz için bu derece kritik maçta kurtarıcı olmuştur.. penaltı gibi hakemlerin belli bir mesafeden karar vermekte zorlandığı pozisyonlarda 2 boyutlu ekran ile dogru sonuca ulasmak ne kadar doğrudur bilmem ama kritik top geçti geçmedi ofsayt değil vs gibi kararlarda etkisi bariz..
  • futbolun mevcutta en önemli icadı.
    buradan yanlış karar veren adamı meslekten direkt ihrac edeceksin. tartışması yok bu işin. 10'dan fazla kamerayla takip edilen maçta, slow motion görüntüden faul mü, el mi, ofsayt mı ayırt edemiyorsan ihrac edilirsin olur biter.

hakemlerin "ya pozisyon gereği göremedim" palavrasını tamamen yok edecek bir teknolojidir.

ben futbolun doğasındaki hataları görmek istemiyorum. ben sadece adalet istiyorum.
  • var güya süper lig'de bu sene uygulanacaktı. önce ikinci devre dediler, sonra onu da ertelediler. neden geciktirildiği ise çok açık, izaha gerek yok. asıl soru ise, ne zamana kadar?
  • türkiye'de siftahı bugün yapmış uygulama. hayırlı olsun.

http://tr.beinsports.com/…ilk-var-ilk-kez-uygulandi

--- spoiler ---

türk futbol tarihinde bir ilk! 'var' ilk kez uygulandı

spor toto 1. lig'den süper lig'e çıkacak son takımın belirleneceği play-off yarı final ilk karşılaşmasında büyükşehir belediyespor ile ümraniyespor karşı karşıya geldi. erzurum'daki karşılaşmada çevrim dışı ve çevrim içi olarak test uygulamaları gerçekleştirilen video yardımcı hakem (var) sistemi, ilk kez bu karşılaşmada uygulandı. karşılaşmanın 64. dakikasında bşb erzurumspor penaltı kazandı. maçın hakemi arda kardeşler, penaltı kararını "var" sistemine başvurarak verdi.
    --- spoiler ---
  • dünya kupasında gördük ki var olmasa hakemler yanlış kararlar verecek