şükela:  tümü | bugün
 • en basit sekilde dijital kamera gibi olaylar ile birlikte gelen mgi videowave veya benzeri programlar ile yapilabilecek; daha ciddi bir sekilde ise pc ortaminda adobe premiere, macintosh ortaminda final cut pro gibi programlar ile yapilabilecek haraketli goruntu ile oynanmasi olayidir.

  profesyonel duzeyde ise (televizyon, film editing, vb.) en yaygin avid systems kullanilir. ancak avid'in bu ustunlugu fazlasiyla yuksek bir fiyata sahip olmasina neden olur. yinede bir avid workstation'in arkasinda oturmak ve sizi cevreleyen monitorlere bakmak ayri bir zevktir.
 • görüntü montaji. dijital ya da analog bant üzerindeki herhangi bir ham görüntüyü ses ve müzikle senkronize birlestirme islemidir. bir çok platform ve program ile yapilabilir. discreet (edit, flint, flame, fire, smoke, ), adobe (after effects, premiere), final cut pro, avid, velocity, alaaddin, strata, herhangi bir lineer set ve dahi sayisiz bir çok platform ve program kullanilmaktadir. her biri kendi içindeki bazi özelliklerle farklilasio olsa da genelde discreet edit ve avid popüler olarak kullanilir profesyonel ortamda.
 • video edit'in ilk onemli unsuru elbette kurgu dur. yoksa iki goruntuyu (hangi programda olursa olsun) bir araya getirip saatlerle olculen bir goruntu elde etmeniz olasıdır. ama goruntu dilini bilmeniz* sizi bir kurgucu yapacak unsurlardan en önemlisidir.
  kurgu'yu bırakıp video edit kısmına geldiğimizde elimizde bu iş için yüzlerce seçenek vardır. hali hazırda artık capture cardlarinin 100-200 dolarlarda olması bu işin evlerde yapılmasını da gayet kolay bir şekilde sağlamaktadır. matrox g550 dualhead bu iş için uygun guzel donanımlardan sadece birisidir.* elbette bu işe başlamadan önce sistem konfigrasyonunuzda biraz adama benzemelidir. pentium 4 ten aşşağı düşülmemelidir ramlerinizde 512 olmalıdır.* 50 gb harddisk ise allahın bir emridir.* butun bunlardan sonra programa gelindiğinde dps dayim tercihimdir. ancak premiere 6.0* fena da sayılmamaktadır ve broadcast olanaklar sunmaktadır. eğer işiniz çok fazla atraksiyon ve animasyon gerektiriyorsa after effects şarttır. avid sistemler, final cut pro lar ise ust duzeyde bir operatore ihtiyac duyar*. bir premiereci tutup asla avid de kullanirim dememeli cumle aleme madara olmamalidir.!!!*
 • (bkz: final cut pro)
 • ne boktan bir mevzuymus bu video editing meselesi.
  4.18 saniyelik bir montaj icin insanin 8 saatini elinden alabilen bir mendeburmus meger. demek ki film felan montajlamaya kalksak bir kac seneyi sac sakal icinde heba edecekmisin bu ugurda.

  oynatalim ugur'a allahtan sabir diliyorum. adamin omrunu yer lan bu is.
 • (bkz: dazzle)
 • uyusuz geceler,nescafe,bol bol sigara,şizofreni benzeri belirtiler,ve kendini dünyanın en mühim insanı gibi görme belirtilerini birarada gösteren dijital atraksiyon
 • (bkz: des)
 • (bkz: virtual dub)