• sıkıntılı bulduğum youtube kanalı. tamam, ülke insanı dünyayı algılamak için zaruri tarihi bilgilerden yoksun. öğrenmek istese ve bunun için okumayı düşünse bile bu anlamda iyi yazılmış kitapları bulmak, bir şekilde edinmek kolay değil. kanalın başlangıçta her şeye rağmen yararlı olduğunu düşünüyordum, artık belirtmeliyim ki, eğer bir şeyleri araştırmak için ilham vermeyecekse sadece bu videolardan öğrendiklerinizle yetiniyorsanız gerçeğin bir tarafını görmenin ve bütünü gördüğünüzü zannetmenin sakıncalı sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağınızın farkında olun. tarih zaten her daim paralel okuma yapılarak öğrenilen bir mevzu. ama eğer paralel okuma yapsaydım paralellerden biri konuyu videodaki şekilde anlatmış bir kitap olmazdı.

iki örnek vereceğim;

marshall planının vatana ihanet olduğunu uzun uzun anlatmış ancak bu videoda türkiye' nin nato'ya girmek istemesine neden olan esas unsurdan yani rus işgal tehdidinden hiç bahsetmemiş. işgal tehditinin dayanakları için;
    1
    2

işgal riskinden bahsederek, nato üyeliğinin yanlış olduğunu savunmak başka bir şey, işgal tehdidinden hiç bahsetmeden nato üyeliği ve marshall planı ile ülkenin kaybettiklerini anlatıp karar vericileri ihanet ile yaftalamak ayrı şey.

israil filistin meselesinden bahsederken 1947 de çizilen haritanın 1948' de israil lehine değiştiğini harita göstererek anlatmış. ama bu değişikliklerin nasıl geliştiği ile ilgili bilgi yok. keza bu toprakların osmanlıdan çok güzel kopartıldığından da bahsetmiş. her şey bir katakulli esasına dayandırılmış. kimsenin kafasını şişirmek istemiyorum ama çok çok kısa olayın aslı şu; ingilizler 1. dünya savaşında o bölgeyi bizden alıyor. arapların da ingilizlere desteği var. 1917' de ingilizlerin elinde geçtiğinde yahudi nüfusu yaklaşık %8 civarında. bölgeye yoğun bir yahudi akını gerçekleşiyor. ingilizler önce bu akına ses çıkarmayıp bölgede düzeni sağlamaya çalışıyorlar. arap yahudi çatışmalarında zaman zaman yahudiler lehine tavır da takınıyorlar ama 1930'ların ortalarına gelindiğinde yaklaşan savaşta geniş bölgelerdeki arap desteğini sağlamak için ingilizler arapların tarafına geçiyorlar. 2. dünya savaşı sonunda haganah ve irgun adında yahudi terör örgütleri ingiliz askerleriyle sık sık çatışmaya giriyorlar. ve ingiliz askerlerinin kaldığı oteli bombalıyorlar. yahudi örgütlerin sadırıları o kadar artıyor ki ingilizler 1948' de bölgeyi terk edeceklerini ilan ettikleri tarihten önce arkalarına bakmadan kaçıyorlar. ingilizlerin ayrıldığı gün israil devleti kuruluyor ve hemen tüm komşuları israil' e savaş ilan ediyor. ürdün, suriye, ırak ve mısır dört bir taraftan saldırıyor ve ateşkes imzalandığında savaşan orduların bulundukları yer itibari ile 1948 'deki israil haritası oluşuyor. tüm bu süreç boyunca abd'deki yahudilerin israildeki yahudi örgütlere para gönderdiğini de ekleyelim. ayrıca 1947'de filistinliler videoda bahsi geçen haritayı kabul etmiyorlar. ancak dört komşularının da aktif savaştığı ürdün'ünm biraz başarılı olduğu savaş sonunda 1947 planın gerisine düşüyorlar. bugün filistin dediğimiz topraklar 1967'deki altı gün savaşında ürdünden israilin aldığı batı şeria ve yine israil'in mısır'dan savaş sırasında ele geçirdiği gazze. israil 1967' de sina yarımadasının tamamını alıp süveyş kanalında duruyor. sonrasında 1973 yom kippur da mısır süveyş kanalının diğer tarfını ele geçiriyor. camp david'de 1978'de israil masa başında sina yarımadasını mısar'a veriyor.

özetle eğer hiç tarih bilmiyorsanız ve tarihi neden sonuç ilişkileri ile her iki tarafı anlamaya yönelik irdelemiyorsanız bu kanal tam size göre. mukayeseli tarih bilenler için fazlası ile tarafgir bir anlatım söz konusu.
  • izledikçe canım sıkılıyor bu kanalı. yahşi batıda cem yılmazın yüzüne vurulan t.şaklar gibi vuruyor gerçekleri yüzümüze.

düşünüyorum bişeyler kapmak istiyorum, muazzam haklı olduğu noktalar var. ben devlet okulunda çalışan bir eğitimciyim. bu çocukları saçma şeyler ezberletmektense nasıl hayata hazırlarım diye daha önceden de düşünüyordum. boş geçen derslere girer geometri üzerine konuşurdum. bakın soru çözerdim demiyorum. konuşurdum. bi dairenin neden 360 dereceye ayrıldığının mantığını tartışırdım çocuklarla. yada karenin günlük hayatta nerelerde yaradığını (örn. telefondaki pikseller birleşip resim oluyor) harika zaman geçerdi hatta tenefüse çıkmayalım yada hep siz gelin diyen öğrencilerde çok olmuştu.

sonuca değil mantığa odaklanıyordum ama malesef branş öğretmeni değilim, idareciyim. bir branşa geçsem (ki kps de iki sefer matematiği fulledim) hayat şartları gereği yeniden ünt okumak kpss çalışıp atanmak ve başka bir ilde hayata devam etmek gözümde büyüyen şeyler.

ee olan öğretmenleri kullanim diyorum, antik çağları görmüş hz.ademden referansı olan öğretmenler var okulda. hadi gençler var desem, içlerinde pek istek yok açıkçası. birde veli beklentileri var tabi.

mesela çocukların okulu ev gibi görmeleri için ufak tefek basit eşyalarını okula getirmelerini, içerde terlikle gezmelerini, tenefüste zeka oyunları ile meşgul olmalarını ve dönemlik sınıfça bir proje yapmalarını düşündüm, müdüre açıkladım. tepki aynen şuydu:
    - sınıfa halı sermek temizlik giderlerini arttırır. sabahçı/öğlenci olduğu için sınıfın bakımı zor olur. çocukları tenefüs haklarından mahrum edemeyiz. proje ödevlerini öğretmenler veriyor zaten (google dan hücre resmi indirme) hem müfredattan geri kalırlar. sonra sınavda ne yapacaklar. veliler şikayet etse hangimiz kendimizi kurtaracağız. ayrıca bunun için şube müdürü/ilçe milli eğitim müdürü/il milli eğitim müdüründen izin almamız lazım. ki genel bir durum olmadığı için bakanlıktan çekinirler asla izin vermezler.

eee, napcaz o zaman? binom ezberleyen çocuk yks de binom ile ilgili bir soru çözecek. ne yaptığına dair hiçbir fikri olmayacak ama eczacı olmak için bunu yapması gerekiyor.

yada 1071 malazgirt'i işaretleyecek ama 1071'de hangi devletler vardı, neden kader bizi buraya sürükledi, hangi krallar yada halklar nasıl tepki gösterdi desem ııı ıııııhh bizansa goyduuukkk!!! diye can çrkişecek çocuk.

ülkece oturmuşuz kazığa haberimiz yok. geçmiş olsun. hiçbir uzmanlığı olmayan ama her konuda bir kırıntı bilen boş nesil geliyor demicem, geldi zaten. mis gibi oldu ülke.

ha ben çok mu matah biriyim? benimde uzmanlığım yok ama eksiklerin farkındayım, kendi çocuğuma yaşatmayacağım. kendi çocuğum da torunu alıp tepeye koyacak. 3 nesil 3 üniversite dedikleri bu galiba.

edit: imla.
  • ekonomi konusundaki videoda mert yılmaz'ı çıkarmış kanal. enteresan bir şekilde yorum kısmını kapatmış. amacı eğitim olan bir kanal neden yorum kısmını kapatır? konuğu istediyse daha da facia. interaktif bir platformdan korkan birisini niye çıkartırsın ki? yaptığın abonelerine saygısızlık değil midir? belli ki reklam amaçlı çekilmiş bir video. bir daha izlemem bu kanalı.

edit: sanırım benzer başka bir kanal daha var. şu kanaldan bahsediyorum.
  • türkiyedeki en iyi youtube kanallarından biridir. adından da az çok anlamışsınızdır içeriğini ilk başlarda kanalı mühendislik videoları için takip etsem de farklı konularda da gayet güzel içeriğe sahip. yabancı dil videoları, kişisel gelişim videoları, programlama dilleri, bilgisayar programları, bilgisayar destekli çizim vb. bir çok eğitim videoları vardır. takip edin ettirin
  • eklediği akademik içeriklerle aşırı faydalı olabilecek bir kanal iken sahibinin egosu, saldırgan üslubu, her videoda birilerine patates diye atar yapması, her dediğini onaylayan hazır bilgi tüketicisi yurdum gençlerinden derleme fanları, söz söylemenin şart olduğu bazı güncel meselelerde siyasete hafiften dokunduğunda hükümeti onca hatasından yana eleştirmezken, yaptığı bir iki doğru şeyi vurgulamasıyla ben dahil bazı insanları küstüren bi kanala dönüşmüştü en son.

son cümlemi açıklayayım; birkaç kere iktidarın onlarca hatasına laf dokundurmazken, bir iki doğrusunu konuşmasında geçirdiğine denk geldim ve bu beni rahatsız etti çünkü bahsettiği konuda iktidarın oldukça yanlışı da var bana göre. ya hiç konuşmaması gerek ya da bunları da dile getirmeliydi. bunu art niyetle yapmadı bence ama benim gibi muhalif insanlar açısından rahatsız edici. tabii aradan uzun zaman geçtiğinden bu rahatsızlığıma kaynak olan davranışını kısmen yanlış veya eksik hatırlıyor da olabilirim. ayrıca iktidarın aşırı hatası olan konularda dahi iktidara yeterince dokundurmamayı başarabilmesi beni itti açıkçası. ancak şimdi başlığına baktım bu anlamda lafını sakınmamaya başladığına dair yorumlar gördüm. hakaret ve suç olmayacak şekilde bunu sonuna kadar yapmasını tavsiye ederim. çünkü bunu yapmak bu rezil koşullarda doğal ve gerekli bi refleks.

ne diyordum üstte; haluk bey’in tutumundan o kadar rahatsız oldum ki birkaç kere, kanalı karşıma çıkmasın diye engelledim, çünkü içerikleri ilgimi çekince girip bakabiliyordum. bunu niye söylüyorum, çünkü izlemek isterdim bana faydalı içerikleri de olduğu için. şimdiye kadar hiç yorum yapmadığımdan şahsıma değil, başkasına yönelik tutumundan rahatsız oldum. ilk olarak yorumlarda standart bi eleştiriye aşırı yüksek perdeden, kırıcı bi tepki verdiğini gördüm, yazanın bunu hak etmediğini düşündüm. sonrasında videodaki halleri gittikçe saldırgan hale geldi sanki haluk tatar’ın. üstüne alınması gerekenler kendilerini biliyor minvalinde konuşuyor ancak üstüne alınması gerekenlerin çoğu zaman kendisinin verdiği tarzda yüksek perdeden tepkiyi hak etmeyen sıradan eleştiri sahipleri olduğunu düşünüyorum. uç ve çileden çıkarıcı yorumlar ise her zaman her influencer için var, bunlara özel cevaplar verebilir kendilerine açıkça hitap ederek, bu hakkıdır elbette ancak bunu da izleyende tat bırakmayacak kadar ağır, yoğun ve sürekli yapmamasını tavsiye ederim. sıradan bi izleyici olarak benimle hiç alakası olmayan konularda bile ben rencide ediliyormuşum gibi hissettim kendisinin her an kafa atacakmış gibi gözüken halinden.

haluk bey’in eğer bunu okursa, bir posta sinir krizi daha geçirme ihtimali bi hayli yüksek geliyor bana :) genel olarak öfke kontrol sorunu var bence. bunun farkında olmaması ya da bu sağlıksız durumunu değişmeye istekli gözükmemesi tuhaf.

haluk bey, hiçbir kuyruk acım yok. gerçekten. sadece azıcık kendinizi sorgulamanızı isterim. içiniz biraz geniş olsun eleştirileri okuyun, gerekiyorsa unutun, gerekiyorsa değerlendirin.
  • sayın haluk tatar,

youtube kanalındaki ingilizce eğitim setininiz son derece kullanışlı ve emek harcanarak hazırlandığı belli. kimisi 2 dakika, kimisi 20 dakika olan yüzlerce video çekerek hiçbir şekilde para talep etmeden böyle bir hizmet vermiş olmanız harika. benim açımdan mesele bedava olması değil, mesele vermiş olduğunuz emek. bu eğitim setiyle yeterli maddi olanaklara sahip olmadıkları için kursa gidemeyen arkadaşlara çok destek oluyorsunuz. size ulaşamadığım için buraya yazmak istedim. umarım bir gün burayı okursunuz. kendinize iyi bakın.

tanım: farklı konulardaki eğitim setlerini youtube üzerinden ücretsiz olarak paylaşan harika youtube kanalı.
  • evrim konusunda yapmış olduğu videoda ağır saçmalamıştır. video kendisinin de bahsettiği gibi en riskli videosudur. belli ki içine de tam sinmemiş.

bilimi inancına uydurma işlerine girmesine gerek yok. bence insanlar maymundan değil, maymunlar insandan geliyor. bu da benim teorim, bilimle çelişmiyor falan demek için evrimi hiç bilmemek gerekir. bilmediğimiz konularda ortamı bulandırmayalım lütfen. neyse ki videoyu kaldırmış, umarım tekrar koymaz. patates falan diye de benim gibi eleştirenleri küçümsemeye kalkmaz.
    kendisinin emeğine ve iyi niyetine saygı duyuyorum. çalışmalarının devamını diliyorum.

edit: iki alttaki sığır için edit yapıyorum. ilk kez birisine hakaret etmek zorunda kaldım bu platformda. adam gibi nazik bir şekilde eleştirince hemen hakaret ediyorlar. zaten efendi olursan, kibar olursan bu çomarlar seni zayıf olarak değerlendirip hemen dişlerini gösterip, saldırıyorlar. neyse ki fikirtepe çocuğuyuz *

öncelikle evrim teorisine göre maymunlar ve insanlar ortak atadan gelir. temel bilgi bu, bunları sana video eğitim söylemez ama ben söylüyorum. yani maymun mu insandan insan mı maymundan çıkar diye bir durum yok zaten. bu sebeple bilmediği hakim olmadığı konularda konuşmaması gerektiğini söyledim. sonra senin gibi yarım akıllı, tek hücreli, oksijen israfı tipler bu tip saçmalıklara 4 elle sarılıyor. size tavsiyem evrimi adnan hoca kitaplarından veya evangelist kaynaklardan öğrenmeyin.

bu sayfanın evrim videosunu izleyeli bir aydan fazla oldu. ayrıntısıyla hatırlamıyorum haliyle ama 2 alttaki gold premium sığırın bahsettiği kısımların tamamının videoda yer aldığını varsayacağım. şöyle söylemiş videoda "hiç evrim geçirmeyen canlılar var" ve " insanın evrimine ilişkin olarak herkes istediğine inansın". ilk cümleyi, milyonlarca yıldır evrim geçirmeyen canlılar var, olarak kabul ediyorum. hiç evrim geçirmemiş canlı diyecek kadar cahil değillerdir . canlının yaşam alanı değişmemişse evrim geçirmeyebilir. evrim yaşamın yani canlıların doğaya adapte olmasıdır. çevresel faktörler değişmemişse canlı da değişmeyebilir.
    ikinci cümlesi olan herkes istediğine inansın kısmına gelelim. herkes istediğine inansın demek için yarım yamalak bilginle evrim hakkında konuşmaya ne gerek var? eğitim kanalında bu konuya girmeye ne gerek var? sonra iki alttaki tırtıklı cipso gibi tipler hayatın anlamını buldum sanıyor. neden yalan yanlış bilgilerle umut veriyorsunuz böyle eziklere? sonra doğrusunu söylüyoruz bize küfrediyorlar.
  • bir ülke nasıl batırılır ? bir ülke nasıl batar? youtube videosu ile güzel bir farkındalık yaratmış akıcı ve çarpıcı şekilde çok iyi anlatmış dikkate değer bir youtube kanalı. bir ülke nasıl kurtulur? videosunu da sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • çok tehlikeli bir video kanalı.

insanlar vasatlığının geri kalmışlığının bir sebebi olarak hep büyük komplo teorilerine inanmaya yatkındırlar. biz aslında çok büyük işler yapabilecek kapasitedeyiz ama büyük ve gizli güçler elimizi kolumuzu bağlıyor demek en konforlu yoldur.

dünyayı kim yönetiyor diye bir seri videosu var bu kanalın ve bir çoğu çarpıtma, öznel bilgiler ve desteksiz tespit ve teorilerle insanların kafasını karıştırıp "evet birileri bizi engelliyor yoksa bu halde olmazdık " fikrini onlara sunuyor. çok çekici olan bu bahane insanların hoşuna gidiyor.

dünyayı bir kaç aile yönetiyormuş ve yaşanan her şey bu ailelerin ortak planının bir parçasıymış. savaşlar çıkarıyor ekonomik krizler yaratıyor ve yoluna devam ediyor. buna inanmak çok tatlı ve insana yaşattığı büyük oyunu görüyorum hissi sorgulamayan araştırmayan sığ fikirli insanlar arasında büyük ilgi görüyor.
  • kendi açımdan bir youtube dörtlemesinden biri. bir haluk hoca efendi olsun bir b. özcan bir evrim ağacı bir de para ustası sinan aydoğan dörtlemesi gerçekten ufuk açar ve gelişmekte olan gençlere çok faydalıdır.
hesabın var mı? giriş yap