şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son zamanlarda sözlükte çokça karşılaştığım tartışma.

kişisel fikrime göre, insanın hayalgücü ve yaratıcılığının ürünlerine sanat diyor isek, video oyunları da birer sanat eseridir.
  • şahsi görüşüme göre, yapım fikir ne kadar orijinal olursa olsun para için yapılan her şey, sanat değil zanaattır.
    sanat, ticaret güdüsüyle yapılmaz...

şimdi diyeceksiniz ki, bir çok sanatçı eserlerini satıyor para kazanıyor..
    doğrudur, ancak bu eserlere fiyatı sanatçı biçmez, üzerinde etiket yoktur, o pahayı sanatseverler biçer..

diğer bir deyişle, sanat sanat içindir. ticaret için değil..
    buradan yola çıkarsak, yaratıcılık, hayal gücü ne kadar ön planda ve gelişimiş olursa olsun, video oyunlarına sanat diyemeyiz..

edit: öncelikle bu çeçevede olumlu olumsuz çok fazla mesaj aldım ve düşüncesini belirten tüm arkadaşlara teşekkürler...
    bu entry ile ilgili yaptığımız konuşmaların sonucuna göre bir çok arkadaştan, "dostoyevski de para için yazdı" "rönesans sanatçıları da para karşılı eser yaptı" gibi argümanlar oldu...
    öncelikle zaten bunun ile ilgili cevabı yazımın 2. paragrafında zaten vermiştim...

diğer bir nokta da şu ki; bir video oyunu gerek müzikleri, gerek senaryosu, gerekse grafikleri açısından sanatsal olgular taşısa dahi, kâr zarar hesapları, pazarlama hedefleri, rakip değrlendirmeleri vs. ile milyar dolarlık bir sektör olmuş durumda..
    küçük bir örnek ile demek akalın ile mozart arasındaki fark gibi yada (bkz: demet akalın'ın aşık veysel'den üretken olması) gibi düşünün lütfen..

"para için yapılan" ifadem ile bunu anlatmaya çalışmıştım, belki eksik bir ifade oldu ancak bir çoğunuzun bunu anlayacağını düşünmüştüm. yanılmışım..

edit 2: sanırım bağımsız grafik tasarımsal eserlerin sanatsal çerçevede değerlendirilmesi ile pazarlama departmanının oyun gelişim sürecinde, grafikerlere, sanat danışmanlarına "bu böyle olmamalı" "bunu bu şekilde" yapamayız gibi elde edilen eserin "ürün"leştirilmesi anlamında bir yanılgı var..
    burada video oyunlarını tartışıyoruz..
    grafik tasarım yada bunun gibi bir dalın sanat olup olmayacağını değil. umarım anlaşılmıştır.
  • her film, kitap ve müzik eserine nasıl sanat diyemiyorsak her video oyununa da sanat diyemeyiz. ama bence de video oyunlarını sanat olarak kabul etmenin zamanı geldi.
  • kralıdır. dağılın.
  • sinema yedinci sanatsa, sekizincisi de video oyunlarıdır. yok dersen ki sanat 6 dal dır. o zaman değildir. *
  • sanattır. video oyunlarına sanat değil diyen insan hayatında oyun oynamamıştır. oynadıysa da mario'dan, pes'ten öteye gidememiştir. ki oyun oynamayan insanla da bu konu tartışılamaz, playstation'ın adını pes sanan insanlar var bu dünyada.
  • sanattır.

sanat değildir diyeni sakura ağaçları altında kovalayayım.
  • (bkz: heavy rain)
    (bkz: mafia)
    (bkz: fahrenheit)
    (bkz: l.a noire)
  • video oyunları eserdir. bazıları ise şaheser.