şükela:  tümü | bugün
 • şahsi görüşüme göre, yapım fikir ne kadar orijinal olursa olsun para için yapılan her şey, sanat değil zanaattır.
  sanat, ticaret güdüsüyle yapılmaz...

  şimdi diyeceksiniz ki, bir çok sanatçı eserlerini satıyor para kazanıyor..
  doğrudur, ancak bu eserlere fiyatı sanatçı biçmez, üzerinde etiket yoktur, o pahayı sanatseverler biçer..

  diğer bir deyişle, sanat sanat içindir. ticaret için değil..
  buradan yola çıkarsak, yaratıcılık, hayal gücü ne kadar ön planda ve gelişimiş olursa olsun, video oyunlarına sanat diyemeyiz..

  edit: öncelikle bu çeçevede olumlu olumsuz çok fazla mesaj aldım ve düşüncesini belirten tüm arkadaşlara teşekkürler...
  bu entry ile ilgili yaptığımız konuşmaların sonucuna göre bir çok arkadaştan, "dostoyevski de para için yazdı" "rönesans sanatçıları da para karşılı eser yaptı" gibi argümanlar oldu...
  öncelikle zaten bunun ile ilgili cevabı yazımın 2. paragrafında zaten vermiştim...

  diğer bir nokta da şu ki; bir video oyunu gerek müzikleri, gerek senaryosu, gerekse grafikleri açısından sanatsal olgular taşısa dahi, kâr zarar hesapları, pazarlama hedefleri, rakip değrlendirmeleri vs. ile milyar dolarlık bir sektör olmuş durumda..
  küçük bir örnek ile demek akalın ile mozart arasındaki fark gibi yada (bkz: demet akalın'ın aşık veysel'den üretken olması) gibi düşünün lütfen..

  "para için yapılan" ifadem ile bunu anlatmaya çalışmıştım, belki eksik bir ifade oldu ancak bir çoğunuzun bunu anlayacağını düşünmüştüm. yanılmışım..

  edit 2: sanırım bağımsız grafik tasarımsal eserlerin sanatsal çerçevede değerlendirilmesi ile pazarlama departmanının oyun gelişim sürecinde, grafikerlere, sanat danışmanlarına "bu böyle olmamalı" "bunu bu şekilde" yapamayız gibi elde edilen eserin "ürün"leştirilmesi anlamında bir yanılgı var..
  burada video oyunlarını tartışıyoruz..
  grafik tasarım yada bunun gibi bir dalın sanat olup olmayacağını değil. umarım anlaşılmıştır.
 • kralıdır. dağılın.
 • konu (bkz: max payne) ise evet, sanattır.
 • sinema yedinci sanatsa, sekizincisi de video oyunlarıdır. yok dersen ki sanat 6 dal dır. o zaman değildir. *
 • sanattır. video oyunlarına sanat değil diyen insan hayatında oyun oynamamıştır. oynadıysa da mario'dan, pes'ten öteye gidememiştir. ki oyun oynamayan insanla da bu konu tartışılamaz, playstation'ın adını pes sanan insanlar var bu dünyada.

  düzenleme: mario'yu yanlış anlayıp alınan arkadaşlar olmuş. mario örneğini verme amacım herkesin hayatında en az bir veya iki defa oynadığı bir oyun olmasıydı. aynı şekilde oyun dünyasıyla alakası olmayıp sadece pes oynayan binlerce insan da var.
 • sanattır.

  sanat değildir diyeni sakura ağaçları altında kovalayayım.
 • video oyunları eserdir. bazıları ise şaheser.
 • varolmayan tartışmadır, oyunlar sanat eseridir. her ne kadar son zamanlarda oyun piyasasında ticari kaygı ön plandaysa da aynısı sinema, dizi, müzik sektörü için de geçerli değil mi?
  ayrıca (bkz: okami)
 • eğer biz bir simülasyon içerisinde yaşıyor isek yaptığımız şeylere sanat diyebiliyorsak aynı mantıkla bilgisayar oyunları da (bir bütün olarak olmasa da) sanat eseri içerebilir.