şükela:  tümü | bugün
 • video oyunları bir mediumdur. ortamdır.

  tıpkı sinema gibi, televizyon gibi.

  nasıl ki her film sanat eseri değildir, ama sanat eseri olan filmler vardır. video oyunları da öyledir. tırt olanı da vardır. sanat eseri olanı da.

  yani oyuna göre değişir.
 • sanattır. video oyunlarına sanat değil diyen insan hayatında oyun oynamamıştır. oynadıysa da mario'dan, pes'ten öteye gidememiştir. ki oyun oynamayan insanla da bu konu tartışılamaz, playstation'ın adını pes sanan insanlar var bu dünyada.

  düzenleme: mario'yu yanlış anlayıp alınan arkadaşlar olmuş. mario örneğini verme amacım herkesin hayatında en az bir veya iki defa oynadığı bir oyun olmasıydı. aynı şekilde oyun dünyasıyla alakası olmayıp sadece pes oynayan binlerce insan da var.
 • biz bunu anlattık: video

  resmen sanat sayılması bir şey değiştirir mi fark etmez zira benim için video oyunları sanattır. "modern sanat" diye milletin donunu, atletini "sanat eseri" olarak önümüze sunan "sanat" camiasına zorla oturtulup bioshock infinite oynatıldıktan sonra komplike bir sanat eseri nasıl olurmuş öğretilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

  o nedenle, sekizinci sanat video oyunlarıdır.
 • video oyunları sanat değildir diyenler bioshock infinite oynasın gelsin sonra tekrar tartışalım. alt metinleri, vermek istediği mesajlar, tasarımlar değme edebiyat eserlerinde veya filmlerde yoktur.
 • video oyunları görme keskinliğinizi ve şekilleri ve renkleri algılama yeteneğinizi artırır. en önemlisi, "beyin plastisitesini", beyninizin paryetal lobda (odak), frontal lobda (konsantrasyon) ve ön singulatta (dikkat) yapısını değiştirme yeteneğini de arttırır.

  fakat ölçülü olarak! ilaç ile zehir arasındaki farkın doz olduğunu unutmadan.
 • varolmayan tartışmadır, oyunlar sanat eseridir. her ne kadar son zamanlarda oyun piyasasında ticari kaygı ön plandaysa da aynısı sinema, dizi, müzik sektörü için de geçerli değil mi?
  ayrıca (bkz: okami)
 • kralıdır. dağılın.
 • bir sene kadar önce karşıma çıksa gülüp geçerdim buna. geçen sene arada arkadaşlarla fifa oynarız diye ps aldım ve en son 10-15 sene önce oyun oynamış birisi olarak demeliyim ki video oyunu kesinlikle sanattır ve hatta bir adım ileri gidiyorum ve diyorum ki bence günümüzde süper kahraman senaryolarına sıkışmış orijinal içerik üretemeyen sinema'yı da geride bırakmıştır.

  ben last of us oynarken hissettiğim dram ve duygu yoğunluğunu en son hangi filmden aldığımı hatırlamıyorum bile. daha yeni horizon zero dawn'ı bitirdim, rahatça söyleyebilirim ki bu oyun 2000'li yıllarda yazılmış en kaliteli bilim kurgu senaryoları arasındadır. yanına yaklaşabilecek film tek tük aklıma geliyor.

  ben çocukken oyun bomboş kafa dağıtma aktivitesiydi. şimdi adamlar senaryo, oyunculuk, seslendirme işlerini öyle seviyeye taşımışlar ki oyunun oyun kısmı sadece hikayedeki boşlukları doldurmak için var gibi bir şey. şu horizon zero dawn'daki kurguyu, mesajları, dinler ve insanlar üzerine yapılan felsefeyi daha önce de söylediğim gibi çok nadir filmde görürsünüz. dolayısıyla video oyunu sanattır, hatta günümüzün en sağlam sanat dallarından biridir diyorum.
 • al sana sanat
 • bir oyunda tasarım, müzik ve hikaye anlatımı gibi sanat olarak kabul edilen 3 farklı bileşen mevcutken, ortaya çıkan nihai sonuç neden sanat olmasın?

  temelde baktığınızda interaktif bir senaryoya ve kurguya sahip olan bir animasyon filminden ne farkı var?